دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 999  |  
تاریخ انتشار : 1 ارد 1392 - 12:04
مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی گفت: رباط شور، موزه زنده خزندگان خراسان جنوبی است.

 

به گزارش نسیم قاین به نقل ازایسنا:حمید صالحی با معرفی پناه‌گاه حیات وحش تالاب کجی نمکزار گفت: کجی نمکزار به استناد بند "و" ماده 6 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست از تاریخ 86.11.15 به مدت 5 سال به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شد.

وی افزود: منطقه مذکور بر اساس آگهی رسمی مصوبه شماره 312 شورایعالی حفاظت محیط زیست به عنوان پناهگاه حیات وحش کجی نمکزار معرفی‌ شد. مساحت منطقه 22765 هکتار و بین ΄50 ˚59 طول غربی تا ΄00 ˚60 طول شرقی و بین ΄54˚31 عرض جنوبی تا ΄10 ˚32 عرض شمالی واقع شده است.

صالحی با بیان اینکه این منطقه از نظر توپوگرافی عمدتاً به صورت دشتی و هموار است، افزود: در منتهی الیه شمال و تا حدودی شمال غرب منطقه رشته کوهی با نام باران و بهاران کشیده شده است که جزء محدوده نقشه اصلی تالاب نیست، ولی باعث شده تا منطقه دارای تنوع اکوسیستمی شود.

وی خاطر نشان کرد: منطقه از نظر آب و هوایی در ناحیه خشک و نیمه خشک قرار دارد. تالاب کجی نمکزار نهبندان شوره زاری وسیع در 75 کیلومتری شمال شهر نهبندان است که بدلیل پایین بودن سطح ارتفاع آن نسبت به مناطق اطراف، محل تجمع زهاب منطقه شده و با توجه به اینکه شوری خاک آن نیز زیاد است، به دریاچه نمکی تبدیل شده است.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی با اشاره به این نکته که تالاب کجی نمکزار در تمام فصول سال دارای آب بوده است، افزود: این منطقه محل امنی برای پرندگان مهاجر آبزی است و همه ساله تعداد زیادی از پرندگان مهاجر را در خود جای می‌دهد و نیز دارای برآمدگی‌های خشکی همراه با پوشش گیاهی مناسب برای تخم‌گذاری پرندگان است.

وی یاد آور شد: منطقه تالاب کجی نمکزار نهبندان همانطور که از نامش پیداست همانند سایر تالاب‌های کشور، پرندگان متنوعی را در خود جای داده است و هر ساله خصوصاً در فصل مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی، گونه‌های مختلفی از قبیل آبچیلیک پاسبز، آبچیلیک پاسرخ، حواصیل خاکستری، حواصیل سفید، خوتکا و اردک سرسبز در آن به چشم می‌خورند.

وی دلیل نامگذاری این تالاب را وجود روستای کجی در حاشیه و همچنین خود تالاب ذکر کرد که از دور به صورت یک نمکزار دیده می‌شود.

وی در خصوص حیات وحش منطقه کجی نمکزار نهبندان نیز گفت: این منطقه پرندگان متنوعی را در خود جای داده است و هر ساله خصوصاً در فصل مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی، گونه‌های مختلفی از پرندگان در آن به چشم می‌خورند. از حیات وحش موجود در منطقه می‌توان به عقاب طلایی، دال، پیغوی کوچک، جغد کوچک، بلدرچین معمولی،کبوتر، زاغ بور، زاغ نوک قرمز، زاغی، گنجشک درختی، دم جنبانک ابلق، چکاوک کاکلی، چکاوک پنجه کوتاه، پرستو، هدهد، سبزه قبا، کفتار، هوبره، کوکر شکم سیاه، دودک، سلیم طوقی و .... و از خزندگان مار پلنگی، مار جعفری، لاک پشت مهمیزدار بالغ، بزمجه بیابانی خاکستری و ازپستانداران نیز به گرگ، روباه، تشی، خرگوش، خارپشت و .... اشاره کرد.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه گیاهان غالب در منطقه در حال حاضر در مناطق دشتی قیچ، گز و تاغ است، افزود: در حاشیه تالاب بوته‌های گز، آتریپلکس، قلیا و نی به چشم می‌خورد. همچنین از دیگر گیاهان منطقه می‌توان به مواردی همچون درمنه، خارشتر، چرخه، کما، اشنان، هندوانه ابوجهل، سئودا و اسپند اشاره کرد.

وی یادآور شد: نیزارها نیز سطح قابل توجهی از سطح منطقه را به خود اختصاص داده‌اند. بطور کلی چون منطقه در ناحیه خشک و نیمه خشک قرار گرفته و از طرفی خشکسالی‌های چند ساله اخیر بر منطقه حکمفرماست، پوشش گیاهی آن فقیر است. همچنین چرای بی‌رویه و بهره‌برداری بدون در نظر گرفتن ظرفیت مراتع بیش از پیش باعث تخریب مراتع موجود شده است.

کل، بز و آهو گونه‌های شاخص حیات وحش رباط شور

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی در ادامه به معرفی پناهگاه حیات وحش رباط شور پرداخت و گفت:
پناهگاه حیات وحش رباط شور به استناد بند "الف" ماده 3 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست و با مصوبه شماره 347 شورایعالی حفاظت محیط زیست مورخ 89.9.14 و شماره روزنامه رسمی 19167 مورخ 89/9/29 ارتقاء سطح یافته است. پناهگاه حیات وحش رباط شور در مسیر حاشیه جاده فردوس-بشرویه به سمت بشرویه تا تقاطع رودخانه کلاوگی قرار دارد.

صالحی با بیان اینکه گونه‌های شاخص حیات وحش منطقه، شامل؛ کل وبز وآهو است، افزود: زیستگاه اصلی آنها به ترتیب کوه رباط شور و ریگ رباط شور است.

وی رباط شور را منطقه‌ای دارای تنوع زیستی با ارزش معرفی کرد و گفت: این منطقه زیستگاه مناسبی برای رده‌های مختلف جانوری بویژه پستانداران، پرندگان وخزندگان است. گونه‌های مختلفی از حیوانات فوق در این منطقه مشاهده شده که از آن جمله پستانداران شامل کل و بز، خرگوش، آهو، جوجه تیغی، گربه شنی، سیاه گوش، روباه معمولی، روباه شنی، زرده بر، خفاش، گرگ، شغال، کفتار، انواع جوندگان مانند تشی، پامسواکی و.. پرندگان شامل؛ کرکس، کبک، تیهو، هوبره، انواع کوکر، دودوک، سبزقبا، چکاوک، سنگ چشم و سایر گنجشک سانان، انواع مختلفی از پرندگان شکاری بزرگ وکوچک از قبیل عقاب، سارگیه، دلیجه وغیره خزندگان مثل لاک‌پشت، بزمجه، آگاما، انواع مار و مارمولک در این منطقه است و با توجه به اینکه این منطقه بیشترین تنوع و تعدد خزندگان را در سطح استان داراست، می‌توان از آن به موزه زنده خزندگان استان یاد کرد.

بوته‌های جفنه حدود 30درصد از مساحت کل منطقه رباط شور را تشکیل می‌دهد

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه از نظر تیپ پوشش گیاهی می‌توان منطقه را به پنج تیپ تقسیم کرد، گفت: در کوه رباط شور گونه غالب آن درمنه کوهی و از گونه‌های همراه آن گیاهان بوته‌ای گدسک است که در فصل بهار با گلدهی و میوه دهی، زیبایی خاصی به طبیعت کوهستان و اراضی حاشیه و پایکوه می‌بخشد. پرند، مخلصه، هوم، انواع گیاهان دارویی و خوراکی مانند ریواس، کلپوره، کاکوتی، ملنگو، زیره سیاه و گونه‌های علفی یکساله و چند ساله نیز از دیگر گیاهان کوه رباط شور است.

صالحی ادامه داد: اراضی پیرامونی و گرداگرد کوه رباط شور نیز با تراکم و درصد پوشش بیشتر گونه غالب درمنه دشتی از سایر محدوده‌ها مجزا و مشخص است که از گونه‌های همراه آن قیچ، پرند، پرچم، لاله و سایر گونه‌های علفی یکساله و چندساله را می‌توان نام برد.

صالحی افزود: در دشت مرکزی نیز بین کوه رباط شور و ریگزار حاشیه، آبراهه‌ها داری پوشش گیاهی به نسبت ضعیف و پراکنده است. درمنه، خارشتر، انواع شور، اسپند، قیچ، گونه‌هایی از گیاهان علفی یکساله نمونه‌هایی ازپوشش گیاهی این قسمت است. در حاشیه ریگزار پوشش غالب بوته‌های جفنه با سطح پوشش خوب تشکیل می‌دهد. این شرایط در قسمت‌هایی از اراضی شمال منطقه نیز حاکم و جمعاً حدود 30 درصد از مساحت کل منطقه را شامل می‌شود.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی در خصوص پوشش گیاهی این منطقه نیز متذکر شد: علی‌رغم اقلیم بیابانی و نیمه بیابانی، کمبود بارندگی وخشکسالی‌های مداوم، پوشش گیاهی منطقه از نظر تنوع و در برخی نقاط از نظر سطح پوشش چشمگیر است.

صالحی خاطر نشان کرد: منطقه رباط شور درفصل بهار با رویش گیاهان علفی یکساله سرسبزی خاصی به خود می‌گیرد. این سرسبزی در برخی نقاط با ادامه حیات گیاهانی مانند سیف، نخود وحشی و هندوانه ابوجهل در فصل تابستان و پاییز نیز ادامه داشته و منبع غذایی خوبی برای گیاه خواران وحشی بویژه آهو محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه درختان تاغ بصورت پراکنده مشاهده می‌شوند، تصریح کرد: اسکنبیل بصورت متراکم یا پراکنده قسمت‌هایی از این محدوده را پوشش داده است. جفنه، پرچم، حلمه، چربوک(اسامی محلی‌) نیز از جمله گونه‌های گیاهی این منطقه است
 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.