دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 38  |  
تاریخ انتشار : 26 آبا 1391 - 19:27
یک کارشناس نظامی عرب گفت شبکه دفاع موشکی ارتش صهیونیستی موسوم به گنبد آهنین در برخورد با موشک های مقاومت، ناموفق و غیر اقتصادی است.


به گزارش نسیم قاین به نقل از  ایرنا، ˈصفوت الزیاتˈ کارشناس امور نظامی و راهبردی روز جمعه به شبکه الجزیره گفت: اسرائیلی ها از موفقیت قابل توجه سامانه ضدموشکی خود بنام گنبد آهنین سخن می گویند اما باید توجه داشت هر موشک که از سوی نیروهای مقاومت فلسطین شلیک می شود،هزینه ای بین 150 تا 200 دلار برای فلسطینی ها دارد اما هر فروند موشک ˈتمیرˈ که شبکه گنبد آهنین از آن استفاده می کند، هزینه ای بالغ بر 40 هزار تا 50 هزار دلار برای اسرائیل دارد. این رقم غیر عملیاتی و غیر اقتصادی است.

وی افزود از این گذشته اسرائیل از شلیک 270 موشک از غزه و ساقط شدن 105 فروند از آنها سخن می گوید. کسی نمی تواند در باره صحت ارقام ارائه شده از سوی اسرائیل تحقیق کند زیرا یک جنگ روانی همه جانبه در کنار جنگ نظامی بین دو طرف در جریان است و هیچ طرف مستقلی در این میدان حضور ندارد تا درستی این گونه آمار را تایید کند.

الزیات افزود: به هر حال ارزش کار به این نیست که چه تعداد از موشک های فلسطینی ها ساقط شده بلکه مساله با ارزش و مهم میزان نفوذ موشک های فلسطینی در سامانه مستحکم ضد موشکی اسرائیل است. شاید در عملیات نظامی معمولی زیاد مهم نیست که راکت ها و موشک های یک طرف سامانه دفاع موشکی طرف دیگر را نقض و به آن نفوذ کند ولی اسرائیل ادعا می کند با این سامانه دفاع موشکی در حال دفاع از غیر نظامیان است. این کارشناس ادامه دادوضعیت اسرائیل به حدی خطرناک شده که اعلام خطر لزوم حضور در پناهگاه حتی در تل آویو هم به صدا در آمده است.گفته شده نتانیاهو خود شخصا به پناهگاه رفته است.چه کسی می توانست تصور کند با وجود چنین سامانه دفاع موشکی کار برای اسرائیل تا این حد مشکل شود؟ این درحالی است که درتمامی جنگ های گذشته اعراب با اسرائیل، جبهه داخلی و غیر نظامیان اسرائیل در امنیت کامل قرار داشتند.

این کارشناس نظامی تاکید کرد: این نبرد به پایان می رسد اما این معادله ساده بر افکار عمومی حاکم خواهد بود که ˈطرف قدرتمند هنگامی که به پیروزی نرسید،بازنده است و طرف ضعیف هنگامی که شکست داده نشود، برنده استˈ .

الزیات اضافه کرد نتیجه اینکه مقاومت توانست طی ساعات گذشته با سرعت توان خود را بازیابد و قدرت خود را جمع کند تا نبرد را به شکل مناسبی اداره کند.

وی گفت آنچه مسلم است اینکه تل آویو طبق معمول گذشته خود پیش از شروع این نبرد هم دست به یک فریب دیپلماتیک زد.

این کارشناس توضیح داد نمونه این فریبکاری را می توان در برخورد اسرائیل با سادات در ماه جولای 1981 ملاحظه کرد. در آن هنگام بگین خواستار دیدار با سادات شد اما دقیقا روز بعد از این درخواست،حمله هوایی اسرائیل به نیروگاه اتمی عراق انجام شد.

وی گفت اگرچه فریبکاری بخشی از سیاست اسرائیل است اما جهان کنونی متفاوت از جهان دوران بگین و سادات است زیرا بهار عربی امور زیادی را تغییر داده است.

الزیات درپایان گفت به هر شکل، پیام مقاومت به طرف مقابل رسید زیرا موشک های فجر 5 به حومه تل آویورسیدند و نتانیاهو در پناه گاه مخفی شد زیرا مقاومت از جنبه تسلیحات متفاوت از مقاومت سال 2008 و زمان آغاز جنگ علیه غزه است. اکنون مقاومت سامانه های شلیک همزمان 12 تا 20 موشک در اختیار دارد و این سامانه ها شلیک موشک هم کاملا متحرک و سیار است.مقاومت همچنین در عملیات گمراه سازی دشمن موفق بوده و بسیاری از موشک ها را از فاصله دورتر از مرز غزه با شهرک های اسرائیلی شلیک کرده است.سکوهای شلیک از زیر زمین هم یکی دیگر از دستاوردهای مقاومت است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.