دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 36  |  
تاریخ انتشار : 26 آبا 1391 - 19:21
مسکو- ˈولادیمیر پوتینˈ رییس جمهوری روسیه با سیاست های غرب در باره سوریه که برکناری ˈبشار اسدˈ از ریاست جمهوری این کشور محور آن را تشکیل می دهد، مخالفت کرد.


به گزارش نسیم قاین به نقل از  ایرنا، پوتین روز جمعه در کنفرانس خبری مشترک با ˈآنگلا مرکلˈ صدراعظم آلمان، به وضعیت لیبی که در سال گذشته هدف بمباران نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) قرار گرفت، اشاره کرد و افزود: وضعیت این کشور در حال حاضر متشنج و هرج و مرج آن را فرا گرفته است.

وی به تضعیف حکومت مرکزی و واگرایی در لیبی و نیز قتل سفیر آمریکا در این کشور به عنوان نمونه هایی از هرج و مرج حاکم بر لیبی اشاره کرد و افزود: نمی خواهیم سوریه هم به این وضعیت گرفتار شود.

رییس جمهوری روسیه گفت: در سوریه باید گروه های سیاسی و قومی در باره سرنوشت کشور خود تصمیم گیری کنند، نه این که ابتدا ˈبشار اسدˈ برکنار و سپس در باره وضعیت این کشور تصمیم گیری شود.

ˈآنگلا مرکلˈ نخست وزیر آلمان هم مدعی شد که با تشکیل ائتلاف جدید مخالفان دولت سوریه، وضعیت آنها تغییر کرده و منسجم تر شده اند.

صدراعظم آلمان امروز برای شرکت در نشست دوجانبه مسکو و برلین و دیدار و مذاکره با مقام های ارشد روس به مسکو سفر کرد.

روسیه بر خلاف غرب و برخی کشورهای عربی منطقه خاورمیانه و همسایه سوریه، با هر گونه مداخله خارجی در امور داخلی این کشور مخالف است و بر ضرورت حل و فصل مسایل به دست خود سوری ها از راه مذاکره و گفت وگوی فراگیر ملی و بدون تحمیل خواسته های اردوگاه غربی - عربی ضد سوری تاکید دارد.

مسکو در چارچوب این دیدگاه تاکنون با پشتیبانی پکن، سه قطعنامه ضدسوری شورای امنیت سازمان ملل را وتو کرده و به رغم گذشت حدود 5/1 سال از ناآرامی ها بر موضع اصولی خود در این زمینه مبنی بر مخالفت با مداخله خارجی غرب و متحدان عربی اش در امور داخلی سوریه پایبند است.

مقام های ارشد روس ضمن محکوم کردن اقدام غرب و متحدان عرب در ارسال کمک های مالی و تسلیحاتی گسترده به گروه های مخالف مسلح دولت سوریه، بارها اعلام کرده اند که جنگجویان مخالف دولت در این کشور، تروریست های حرفه ای اجیر شده وابسته به القاعده و دیگر شبکه های تروریستی افراطی هستند.

اردوگاه غربی - عربی ضدسوری بر خلاف توافق بین المللی در ژنو مبنی بر مذاکره و توقف درگیری ها و همچنین نشست های شورای امنیت، با اعزام عوامل کماندویی خود و افراد مسلح از کشورهای مختلف، گسترش درگیری ها در سوریه را اولویت کاری خود قرار داده است که این اقدامات بارها مورد انتقاد جامعه بین المللی به ویژه روسیه و چین قرار گرفته است.
 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.