دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 31  |  
تاریخ انتشار : 26 آبا 1391 - 18:37
برپایی مجلس عزا و نوحه سرایی برای سید مظلومان، اباعبدالله الحسین (ع) یک امر مستحب است اما این مستحب در نظر آیت الله بهجت فوق العاده اهمیت دارد.


ایشان فضیلت عزاداری و گریه بر سیدالشهدا(ع)را نه تنها بالاتر از فضیلت نماز شب می داند بلکه می گوید مستحبی قابل قیاس با آن نیست و کم مستحبی به کرامت و شرافت آن می رسد.

به دو بیان زیر توجه کنید:

*بنده خیال می کنم فضیلت بکاء بر سید الشهدا(ع)بالاتر از نماز شب باشد زیرا نماز شب عمل قلبی صرف نیست بلکه کالقلبی است ولی حزن و اندوه و بکاء عمل قلبی است به حدی که بکاء و دمعه از علایم قبولی نماز وتر است.[1]

*بکاء بر مصائب اهل بیت(ع) و به خصوص حضرت سیدالشهدا(ع) شاید از آن قبیل مستحباتی باشد که مستحبی افضل از آن نیست. بکاء من خشیة الله ، گریه از ترس خداوند ، آن هم همینجور است شاید افضل از آن نباشد.[2]

دربیان ائمه(ع)در کنار روایات متعددی که بر استحباب نماز اول وقت تاکید شده ، روایاتی نیز وجود دارد که به تاخیر انداختن نماز را جایز شمرده اند و آن وقتی است که انسان دلیل و عذری برای اینکار داشته باشد.

از جمیل بن دراج روایت شده است:

از امام صادق(ع) پرسیدم:چه می فرمایید درباره مردی که نماز مغرب را بعد از فرو رفتن سرخی شفق (بعد از وقت فضیلت)می خواند؟ فرمود:اگر(تاخیرش)دلیلی داشته باشد اشکالی ندارد.عرض کردم:پس اگر کسی نماز اعشاء را قبل از فرو رفتن شفق (زودتر از وقت فضیلت)بخواند،چه؟فرمود:اگر دلیلی داشته باشد،اشکالی ندارد.[3]

همچنین از اسماعیل بن همام روایت شده که گفت:

نزد امام رضا(ع) بودیم در حالی که ستارگان در آسمان پدیدار شده بودند و ایشان هنوز نماز مغرب را نخوانده بودند . سپس برخاستند و ما نماز را پشت سر ایشان به جا آوردیم.[4]

علاوه بر این روایاتی وجود دارد که نه تنها به تاخیر انداختن نماز جایز شمرده شده بلکه در برخی موارد به برتری آن حکم شده است.

بر همین اساس است که فقها در ضمن تاءکید بر استحباب اقامه نماز در اول وقت ، مواردی را هم به عنوان استثنا ذکر کرده اند (برای نمومنه رجوع کنید به مفاتیح الشرائع ، ج.1 ،ص 90 و ریاض المسائل فی تحقیق الاءحکام بالدلائل(ط-الحدیثة)،ج.2،ص247.)

از جمله مواردی که عموم فقها تاکید نموده اند تاخیر انداختن نماز اول وقت فضیلت دارد ، جایی است که این تاخیر سبب حضور قلب و توجه بیشتر در نماز و اقبال درونی بالاتر گردد.

مرحوم ایت الله سید محمد کاظم یزدی در کتاب عروةالوثقی تحت بابی به چهارده مورد اشاره می کند که در آنها بهتر است انسان نماز را در اول وقتش به جا نیاورد.

حضور قلب در نماز یکی از هزاران اثری است که جلسات عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع)می تواند داشته باشد همانگونه که در زیارت عاشورا می خوانیم :
 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.