دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 29788  |  
تاریخ انتشار : 15 خرد 1400 - 21:02
رئیس سازمان امور عشایر ایران از اختصاص جو با قیمت دولتی به صورت ویژه به استان خراسان جنوبی خبر داد .

به گزارش نسیم قائن ، علائی مقدم رئیس سازمان عشایر کشور در همایش عشایر در روستای فرخی شهرستان قاینات ،با بیاناین که عشایر مرزداران بدون مزد هستند ،با اشاره به  تعامل بین مجلس و سازمان امور عشایر کشور گفت: 370میلیاردتومان برای آبرسانی به سامانه های عشایر در مجلس مصوب شده است و همچنین 500 میلیاردتومان برای بهداشت و تجهیز و نوسازی مدارس عشایری نیز مصوبه داشته ایم .

 

وی از تخصیص 500 میلیارد تومان اعتبار برای ارتقاء شاخص های عشایری خبر داد و گفت: با 52 درصد کاهش بارندگی مواجه شده ایم و این خشکسالی بی سابقه درطول 53 سال گذشته مشکلات عدیده ای را به وجود اورده است

علائی مقدم با بیان این که 7میلیون تن ظزفیت مراتع عشایری است که سالانه استفاده می شود گفت: امسال با کاهش بارندگی 1 و6 دهم میلیون تن کاهش مرتع داشته ایم.

رئیس سازمان امور عشایرکشور به خرید تضمینی دام سبک با قیمت 45 هزار تومان نیز اشاره داشت و گفت: تمام تلاش ما این است که بخشی از مشکلات  عشایر را با خرید دام سبک حل کنیم که این دستورالعمل از روز دوشنبه17 خرداد عملیاتی خواهد شد.

وی به موضوع آبرسانی به روستاهای عشایری گفت: روزانه 7 میلیون و 200 هزارلیتر آبرسانی داریم  که در طول سال 7 میلیون و300 هزار متر مکعب می شود که با 750 دستگاه کامیون درکل کشور انجام می شود واین بر روی خشکسالی اثر می گذارد

 

علائی مقدم از پرداخت وام‌های قرض الحسنه 4 درصد با پرداخت 5 ساله برای تامین علوفه و همچنین زنان عشایر و ایجاد اشتغال خانگی نیز خبر داد و گفت:خراسان جنوبی جز 8 استان در بحث خشکسالی است و متاسفانه این خشکسالی در طی 53 سال اخیر بی سابقه بوده و ماهم در تلاش هستیم که مشکلات عشایر را به صورت جد پیگیری و حل کنیم.

رئیس سازمان امور عشایر کشور از بیمه رایگان تامین اجتماعی 100 هزار از عشایر کشور خبر داد و گفت: سهم استان خراسان جنوبی محفوظ است.

 

رئیس سازمان امور عشایر کشور هم چنین در جمع مردم روستای عشایری حضور یافت و از نزدیک  در جریان مشکلات عشایر قرار گرفت و قول پیگیری داد و گفت:جلسه جمع بندی در تهران بر گزار و نتایج  آن برای مردم تشریح خواهد شد.

وی گفت: قطعا سفرهای ما به روستاهای عشایری با نتایج بسیار خوب و به  نفع عشایر خواهد بود.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.