دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 296  |  
تاریخ انتشار : 29 آذر 1391 - 18:10
نماینده مردم تهران در مجلس‌ با بیان اینکه استفاده بی‌حساب و کتاب از نفت ضربه به تولید ملی و اقتصاد مقاومتی می‌زند، گفت: هم‌اکنون بودجه دولت نفتی شده و هر چه این بودجه نفتی‌تر شود فشارها و تورم‌ها بیشتر می‌شود.

به گزارش نسیم قاین به نقل از فارس احمد توکلی عصر امروز در جمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار کرد: استفاده بی‌حساب و کتاب از نفت ضربه به تولید ملی و اقتصاد مقاومتی می‌زند.
وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون بودجه دولت نفتی شده است، ادامه داد: هر چه این بودجه نفتی‌تر شود فشارها و تورم‌ها بیشتر می‌شود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نهم با بیان اینکه میانگین استفاده از ارز به ازای هر ایرانی در زمان جنگ 608 دلار و در دوره سازندگی 384 دلار بوده است، تصریح کرد: این میزان در دوره اصلاحات به 364 دلار و در دولت احمدی‌نژاد نیز به 890 دلار رسیده که این مهم با اقتصاد مقاومتی و اهداف آن سازگاری ندارد.
توکلی به نوسانات بدتر از افزایش ارز اشاره کرد و افزود: از 30 آبان‌ماه 90 تا چهارم آبان‌ماه 90 ارز به میزان پنج درصد رشد داشته است و از چهارم بهمن‌ماه سال گذشته تا 24 اردیبهشت امسال نیز این مهم 23 کاهش یافته است.
وی اضافه کرد: اما از 24 اردیبهشت تا چهارم مهر‌ماه سال جاری نیز ارز 60 درصد افزایش را تجربه کرده است و این نوسانات سبب نااطمینانی و ریسک، سفته‌بازی و کاهش تولید و سرمایه‌گذاری می‌شود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نهم با اشاره به اینکه اثر رانتی این نوسانات شگفت‌انگیز بوده است، اظهار کرد: از دی‌ماه 89 تا خرداد‌ماه سال جاری 56 قلم کالای اساسی مردم 5.1 درصد افزایش قیمت داشته و در حقیقت تورم ایجاد شده است.
توکلی گفت: تجدید نظر در قانون بودجه 91 و اولویت‌بندی هزینه‌های عمرانی، تشکیل شورای گفت‌و‌گوی دولت با بخش خصوصی به عنوان مرکز همفکری، اجرا دقیق و کامل سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، بازنگری و تجدید نظر در راستای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، اصلاح نرخ ارز با رعایت برخی شرایط و مبارزه جدی با فسادهای مالی از راهکارهای جلوگیری از نوسانات و افزایش ارز است.
 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.