دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 29503  |  
تاریخ انتشار : 3 آبا 1399 - 14:20
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان قاینات از آزادسازی بیش از 65 هزار هکتار از اراضی قرق شده جهت چرای دام خبر داد.

به گزارش نسیم قائن ،احمد گلی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان قاینات از آزادسازی مراتع قرق این شهرستان خبر داد و اظهار کرد: مراتع به عنوان بستر حیات نقش بسیار مهم و اساسی در تعادل و تنوع زیستی ایفا می کنند.

 

وی بیان کرد: با تکیه بر این موضوع اداره منابع طبیعی شهرستان قاین در طول سالیان گذشته با مدیریت و اصلاح و احیا مراتع با همکاری مرتعداران توانسته است  بیش از 65 هزار هکتاراز  اراضی که بر اثر چرای مفرط و با خشکسالی و سایر عوامل تخریب شده است را احیا کند و در حال حاضر به عنوان مراتع احیا شده در اختیار مرتعداران صاحبان پروانه های چرا قرار دهد.

وی ادامه داد: با باز گشایی قرق بیش از 3500 خانوار روستایی و عشایری با داشتن بیش از 40 هزار دام از آن بهره مند می شوند.

 

گلی درادامه بیان داشت:شهرستان قاینات دارای مساحتی بالغ 756 هزار و 717 هکتار است که حدود 82 درصد که معادل 626 هزار هکتار است را عرصه های طبیعی و مرتعی در بر می گیرد

وی افزود:در سال جاری با توجه به میزان ریزشهای جوی براساس برآوردهای صورت گرفته بیش از 340 هزار تن  علوفه قابل برداشت درمناطق تحت قرق برای تعلیف دام وجود دارد که میتواند به نوبه خود بخش مهمی از علوفه مورد نیاز دام شهرستان را تأمین نماید.

 

گلی   ارزش ریالی این میزان علوفه قابل چرا برابر850میلیار تومان برآورد کرد و گفت:در این شرایط سخت اقتصادی این میزان علوفه  میتواند کمک بسیار مهمی به مرتعداران وعشایر عزیزمان ونقش بسیار مهم در جهش تولیدات دامی داشته باشد.

 

وی در در پایان از همه مرتعداران خواست تاپایان سال جاری از فرصت تخفیف عوارض که به سختی فراهم گردیده  استفاده نموده ونسبت به تمدید پروانه های چرا خود اقدام نمایند.

 

 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.