دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 28703  |  
تاریخ انتشار : 31 ارد 1398 - 08:33
راه و شهرسازی ظهر دوشنبه 30 اردیبهشت‌ماه برای افتتاح و کلنگ‌زنی 20 طرح وارد خراسان‌جنوبی شد، سفری که با حاشیه‌های متعددی همراه بود.

به گزارش نسیم قائن ،  وزیر راه و شهرسازی ظهر دوشنبه 30 اردیبهشت‌ماه برای افتتاح و کلنگ‌زنی 20 طرح با اعتبار 670 میلیارد تومان وارد خراسان‌جنوبی شد.

طبق روال سفرهای قبلی مسؤولان به خراسان‌جنوبی صدا و سیمای استان مصاحبه کوتاهی با مسؤولان انجام و از آن‌ها اهداف سفر را جویا می‌شدند، بر همین اساس خبرنگاران رسانه‌های مکتوب استان نیز خواستار مصاحبه در بدو ورود وزیر راه و شهرسازی به بیرجند شدند که با پاسخ تأمل برانگیز روابط عمومی مسکن و شهرسازی استان روبرو شدند.

وزیر در جواب خبرنگاران رسانه‌های مکتوب و مجازی استان گفت: صدا و سیما با شما فرق می‌کند! تبعیضی که همواره اصحاب رسانه را رنج داده است.

ورود خبرنگار ممنوع!

همچنین از نقاط ضعف دیگری که در ابتدای این سفر دیده شد عدم هماهنگی مسؤولان مربوطه با گیت فرودگاه بود که تنها اجازه ورود خبرنگار صداوسیما و تصویربردار مربوطه را داده و حتی از ورود عکاسان امتناع کردند.

از نکات جالب‌تر این استقبال حضور کادر تشریفاتی بود که بالغ بر 70 نفر بودند و در این حالی بود که خبرنگاران و عکاسان که جزو اصلی‌ترین افراد به‌حساب می‌آیند در حاشیه به‌سر برده و نتوانستند از لحظه ورود وزیر و استقبال مسؤولان از وی عکسی را شکار کنند.

عملیات اجرایی توسعه ترمینال فرودگاه بین‌المللی بیرجند که انجام شد، وی مصاحبه کوتاهی با صداوسیمای استان انجام و به اهمیت توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل برای کشور پرداخت.

وزیر خطاب به خبرنگار؛ تو مال کجایی!

در ادامه یکی از خبرنگاران از وزیر راه و شهرسازی در خصوص زمان آغاز عملیات اجرایی پروژه راه آهن بیرجند - یونسی گناباد و برآورده شدن انتظار چندین ساله مردم خراسان‌جنوبی سؤال کرد که وزیر از جواب دادن طفره رفت و گفت: «شما خبرنگار کجایی؟ توضیح دادم که محور شرق از محورهای اولویت‌دار است که اتصال چابهار به زاهدان و بیرجند به شبکه سراسری است و امروز هم کلنگ‌زنی عملیات راه‌آهن آنتنی فردوس انجام می‌شود که فردوس را به شبکه سراسری متصل می‌کند!»

در ادامه مسیر وزیر راه به یکی از محورهای حادثه‌خیز و تاریخی استان معروف به جاده مرگ سفر کرد، البته ناگفته نماند که در این محور سالانه حدود 50 نفر جان خود را از دست می‌دهند، هر مسؤولی که وارد خراسان‌جنوبی می‌شود قول تأمین اعتبار برای این محور را می‌دهد اما در عمل چیزی دیده نمی‌شود.

همین چند وقت پیش بود که رئیس سازمان برنامه و بودجه در سفری که در اسفندماه سال گذشته به استان داشت برای بسته شدن پرونده محور بیرجند- قاین وعده اعتبار 200 میلیارد تومانی را داد!

وزیر مخاطرات جاده بیرجند- قاین را درک کرد؟

به نظر می‌رسد وزیر راه با خودرویی که به این جاده سفر کرد چیزی از سختی‌ها و مشکلات این جاده را درک نکرده باشد، می‌توان سختی‌ها و دردهای این جاده را از زبان خودروهای با کیفیت پایین‌تر پرسید، حال جای بسی سؤال است جاده‌ای که به جاده مرگ معروف است چرا نباید هیچ اقدام اساسی برای آن انجام داد و با تأمین بودجه آن از آلام مردم این استان کاست؟ چرا مسؤولان یک بار هم که شده با خودرویی با کیفیت پایین‌تر به این جاده برده نمی‌شوند تا کمی از مشکلات را با چشم خود نظاره‌گر و لمس کنند.

در حاشیه بازدید وزیر راه و شهرسازی از پروژه باند دوم محور بیرجند- قاین مطالب زیادی مطرح شد هر چند خبرنگاران با کمی تأخیر به این مراسم رسیدند و همیشه باید از قافله عقب بمانند، البته این خصلت سفرهای مسؤولان کشوری است و خبرنگاران همیشه در حاشیه قرار دارند.

گلایه‌های دردمندانه کارگران

در حاشیه این مراسم عده‌ای از کارگران یکی از شرکت‌های پیمانکار پروژه محور بیرجند- قاین به نشانه اعتراض درد و دل‌های خود را با خبرنگاران در میان گذاشتند.

یکی از کارگران با بیان اینکه پنج سال است در این شرکت و در جاده بیرجند - قاین کار می‌کنم، گفت: حدود 10 ماه شده که حقوقی دریافت نکرده که هیچ حتی از شرکت نیز اخراج شده‌ام.

این کارگر به متوقف شدن پروژه اشاره و مطرح کرد: با این اوضاع اقتصادی از کجا خرج و مخارج زندگی را تأمین کنیم؟ برویم دزدی کنیم؟ چرا هیچ کس به درد و دل‌های ما گوش نمی دهد؟

یکی دیگر از کارگران به مطالبات خود اشاره و بیان داشت: حقوق 15 ماه، سنوات و عیدی خود را طلبکاریم اما هیچ کس به داد ما نمی‌رسد.

دست‌های خالی و سفره‌های بی‌نان

وی از قطع شدن بیمه کارگران مشغول در این پروژه گلایه کرد و افزود: حدود 250 نفر در این شرکت کار می‌کردند که به علت تعدیل نیرو به 13 نفر رسیدند و اکنون نیز از این تعداد تنها 13نفر آن هم به‌صورت نمایشی مشغول به کار هستند.

این شخص از بدهی‌های بار آمده در زندگی شخصی‌ش و عدم توان برای پرداخت قبوض آب و برق و گاز و نداشتن پول برای تأمین مایحتاج زندگی‌اش گفت و تبیین کرد: چرا دولت مطالبات ما را نمی‌دهد تا مرهمی بر زخم زندگی‌مان شود، آن‌ها که از وضعیت زندگی ما خبر ندارند!

مگر ما صدقه‌ خواستیم؟!

یکی دیگر از کارگران به کارت هدیه 50 تومانی که در دستش است اشاره و بیان کرد: این تمام آن چیزی است که اعضای شرکت به ما داده‌اند، مگر با چنین مبلغی دردی از ما کم می‌شود؟ زندگی ما در حال نابودی است.

وی اضافه کرد: هیچ خبری از پرداخت حقوق نیست، ما صدقه‌خوار نیستم بلکه نان بازوی خود را می‌خوریم، بیمه‌ ما قطع شده و بیمه بیکاری هم نداریم، اداره کار هم پاسخگو نیست.

پاسخ وزیر؛ تو بگو چیکار کنیم!

وزیر راه در پاسخ به بیانات این کارگر، با لحن عجیبی گفت: چیکار کنیم؟ تو بگو چیکار کنیم؟ دارم میگم همه تمهیدات اتخاذ کردیم تو الان داری چی میگی؟!

وی همچنین بابت تأخیر حقوق کارگران عذرخواهی کرد و گفت: فکر کردیم که از ردیف‌های مختلف غیردولتی پول فراهم کنیم تا بدهی شما را پرداخت کنیم!

یکی از کارگران در خصوص بیانات وزیر گفت: از بس شعار داده‌اند دیگر گوشمان پر است و دیگر گوشی برای شنیدن این حرف‌ها نداریم، به عمل کار برآید نه به شعار!

صداوسیما نورچشمی مسؤولان!

یکی از خبرنگاران در پایان این صحبت‌ها با طرح این سؤال که آقای وزیر زمان پایان پروژه محور قاین - بیرجند و پرداخت معوقات کی است که با پاسخ سربالایی از سوی وزیر مواجه شد.

همچنین در حاشیه این بازدید صداوسیما قصد مصاحبه با وزیر را داشت که خبرنگاران نیز در خصوص محور بیرجند- قاین سؤالاتی از وزیر داشتند که تیم رسانه‌ای وزیر از این کار جلوگیری کرده و گفتند: مصاحبه اختصاصی است و مختص صداوسیما است و از حضور خبرنگاران امتناع کردند.

محور دلهره خراسان‌جنوبی همچنان در بلاتکلیفی ماند و گویا خبری از اعتبارات و پرداخت مطالبات نیست و باید به همان اعتبارات نوبخت دلخوش کنیم که آیا این محور تا سال 99 به بهره‌برداری خواهد رسید یا خیر!

محله‌ای در قالب شهر اما فاقد امکانات

برنامه بعدی وزیر راه در بیرجند مراسم کلنگ‌زنی عملیات اجرایی احداث ۲۰۰ واحد مسکونی بیرجند توسط خیرین مسکن‌ساز بود، این مراسم نیز فرصتی برای اهالی منطقه موسی بن جعفر(ع) در کنار خیابان الهیه (بلوار شهید غلامحسین صفامنش) به وجود آورد تا پرونده مشکلات چندین ساله خود را باز کنند.

یکی از اهالی این منطقه از چاه فاضلاب و جاری شدن آب فاضلاب به داخل کوچه‌ها گلایه کرد و گفت: بعد از گذشت ۱۵ سال سکونت در این منطقه فاضلاب، آسفالت و هیچ امکاناتی نداریم.

وی اشاره‌ای به فرزند بیمارش کرد و گفت: فرزندم شکاف کام دارد و در مراجعه به پزشک خواستار تغییر مکان و دور کردن کودک از خاک می‌شوند.

این شهروند با بیان اینکه منزل و دارایی ما در این مکان و همسرم کارگری بیش نیست، بیان داشت: با این اوضاع مسکن کجای شهر می‌توان خانه تهیه کرد، اکثر اقشار این محله کارگر هستند.

وی که کاسه صبرش از نبود امکانات و مشکلات منطقه لبریز شده بود، ادامه داد: اگر به کوچه‌های این منطقه بیایید خودتان خجالت‌زده می‌شوید، انگار نه انگار اینجا گوشه‌ای از شهر است.

امراض مختلف؛ سهم ساکنان محل

یکی دیگر از ساکنان این منطقه به بیماری‌های ایجاد شده از نبود امکانات بهداشتی در محل گلایه کرد و گفت: متأسفانه به دلیل نبود امکانات بهداشتی و عدم وجود فاضلاب برخی از بچه‌های این محل به بیماری یرقان دچار شده‌اند.

وی با بیان اینکه به دلیل نبود بهداشت و فضای خاکی پشه‌های زیادی به داخل منازل می‌آیند، تصریح کرد: برای رفع مشکلاتمان به شهرداری، زمین‌شهری و شهرسازی مراجعه کردیم ولی جوابی دریافت نکرده‌ایم.

یکی دیگر از اهالی نیز به سخنان مسؤولان مبنی بر قرارگیری این محل بر روی گسل اشاره و گفت: فرق این نقطه با آن سمت خیابان تنها یک هزار متر مربع است، اگر اینجا روی خط گسل است چرا آن قسمت روی گسل نبوده و امکانات خوبی دارند.

وی با اشاره به اینکه فرق ما با یک هزار متر آن طرف‌تر چیست که نه فاضلاب و نه آسفالت، اضافه می‌کند: محله ۱۵۰ خانواری حتی یک مسجد ندارد و تنها مسکن مهر معلولین که پایین‌تر واقع شده دارای یک مسجد است.

یکی دیگر از اهالی از عدم مناسب‌سازی معابر و نبود مکان آموزشی و نبود خدمات بانکی گلایه کرد و گفت: این منطقه از نظر مسؤولان دور افتاده و انگار نه انگار اینجا هم جزئی از شهر بیرجند است.

در صورت رفع مشکلات آماده خدمات‌دهی

مهدی هاشمی‌مقدم مدیرعامل آب و فاضلاب شهری خراسان‌جنوبی با بیان اینکه شبکه فاضلاب در بالادست و پایین‌دست نقطه مذکور انجام شده، گفت: طرح‌های فاضلاب تابع طرح تفضیلی شهر بیرجند بوده که باید تأییدیه مجموعه راه و شهرسازی استان را داشته باشد.

وی بیان داشت: بعد از تصویب کاربری‌ها و تراکم، شبکه فاضلاب اجرا و با توجه به اینکه این محله فاید طرح و معبر مشخصی و فاقد پروانه ساختمانی است، اگر این مشکلات رفع شود شرکت آب و فاضلاب آمادگی ارائه خدمت به ساکنان منطقه را دارد.

نسخه وزیر برای اهالی

وزیر راه و شهرسازی در خصوص مشکلات این منطقه با بیان اینکه شبکه فاضلاب نزدیک به این منطقه بوده و جزو محلات هدف در سال جاری است، بیان داشت: با توجه به پیشینه این واحدها، استانداری باید اسناد مالکیت را ساماندهی و وضعیت طرح تفضیلی باید توسط شهرداری مشخص شود.

وی با تأکید بر اینکه اجرای شبکه فاضلاب در این نقطه از شهر بیرجند باید بعد از ماه مبارک رمضان آغاز شود، مطرح کرد: وام ارزان‌قیمت در اختیار ساکنان قرار می‌دهیم تا واحدها را تخریب و نوسازی کنند.

از مدیر کل اصرار از وزیر انکار

دیگر برنامه وزیر راه در سفر به استان خراسان‌جنوبی بازدید از بافت قدیمی و تاریخی شهر بیرجند بود. پیرو بازدید محمد اسلامی وزیر راه از بافت تاریخی و قدیمی شهر بیرجند مدیر کل میراث فرهنگی خراسان‌جنوبی به پیگیری‌های انجام شده در خصوص روند توسعه ترمیم بافت تاریخی داد و از وزیر خواستار مساعدت اعتبار یک میلیارد تومانی شد.

متأسفانه وزیر به پیشنهاد وی پاسخی نداد و به صورت مکرر در بین صحبت‌های وی می‌آمد و اجازه توضیح کامل نمی‌داد، مدیر کل میراث فرهنگی اصرار زیادی بر این خواسته داد اما وزیر پاسخی به این خواسته نداد.

راه‌آهن بیرجند شاید وقتی دیگر!

آخرین برنامه وزیر پس از بازدیدهای متعدد جشن اختتامیه پرونده مسکن مهر استان خراسان‌جنوبی بود، هر چند مقرر شده بود در جلسه جمع‌بندی اعتبارات و اقدامات وزیر به استان در حضور خبرنگاران اعلام شود اما با حضور خبرنگاران در این جلسه مخالفت و چیزی دستگیر خبرنگاران نشد، ناگفته نماند وزیر در یکی از بازدیدها در پاسخ به مطالبه خبرنگاران برای مصاحبه در خصوص برخی محورهای مهم این سفر اعلام کرد در جلسه جمع‌بندی اعلام می‌کنیم و پاسخ می‌دهیم! این جلسه هم دور از گوش‌های خبرنگاران برگزار شد.

ناگفته نماند در این سفر قرار بود گلنگ عملیات اجرایی راه‌آهن بیرجند به یونسیه به زمین بخورد که ظاهرا به سه ماه آینده موکول شد، هر چند مسؤولان قول‌های زیادی مبنی بر کلنگ‌زنی این قطعه داده‌اند و فقط در حد قول باقی مانده و امیدواریم این نیز در حد قول باقی نماند.

فارس

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.