دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 28551  |  
تاریخ انتشار : 14 بهم 1397 - 18:07
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی از سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت طی یک ماه آینده به استان خبر داد.

به گزارش نسیم قائن ، داوود شهرکی عصر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تعداد 537 پروانه صنعتی با سرمایه‌گذاری 21 هزار میلیارد ریال و اشتغال 12 هزار نفر در سطح استان صادر شده است.

وی افزود: در حال حاضر 25 درصد واحدهای صنعتی در استان فعال و 35 درصد تعطیل هستند که خروج محصول تولیدی از چرخه بازار مهم‌ترین عامل تعطیلی این واحدها محسوب می‌گردد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی عنوان داشت: از ابتدای اجرای طرح رونق تولید تا سال 96 میزان 500 میلیارد تومان و امسال نیز 70 میلیارد تومان به واحدهای صنعتی استان پرداخت شده است.

شهرکی با اشاره به اینکه در حوزه معدن نگاه سازمان بر فرآوری مواد معدنی است، اضافه کرد: در این حوزه طرح‌های مختلفی آغاز و به بهره‌برداری رسیده که از جمله آن می‌توان به طرح معدنی سیمان و به مرحله تولید رسیدن طرح کک اشاره نمود.

وی ادامه داد: واحدهایی مبتنی بر فراوری مواد معدنی نیز در سطح استان در دست اجرا است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی از بهره‌برداری 15طرح صنعتی و معذدنی در استان با اعتباری بالغ‌بر 380 میلیارد تومان و میزان اشتغال برای 500 نفر در دهه فجر امسال خبر داد و گفت: از مهم‌ترین این طرح‌ها، طرح فرآوری بنتونیت، آهن، پروفیل upvc ، ام‌دی‌اف، پودرهای مکاینزه، فرآوری آندرلیزه و سیلیس در حوزه معدنی است.

شهرکی به وضعیت کنونی حوزه معدن در استان اشاره داشت و یادآور شد: تعداد 574 پروانه بهره‌برداری معدنی که ظرفیت خوبی به استخراج استان افزوده صادر گشته است.

وی اضافه کرد: سالانه میزان استخراج اسمی مواد معدنی در استان 14 میلیون تن بوده و در مناطق مختلف استان در حال اکتشاف مواد معدنی هستیم که از آن جمله می‌توان به مواد معدنی همچون مس، سرب، روی، آهن و طلا و طرح‌های توسعه استخراخ زغال‌سنگ اشاره کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی افزود: در حوزه شناسایی مناطق مستعد نیز بحث تکمیل پنج تیم اکتشافی توسط سازمان زمین شناسی آماده شده که نمونه‌برداری آن‌ها انجام می‌شود.

شهرکی با بیان اینکه تکمیل اکتشاف در نواز مرزی استان ادامه دارد، تصریح کرد: هفته آینده فرآیند مزایده عمومی بیش‌از 70 محدوده اکتشافی و بیش‌از 76 پروانه معدنی اطلاع‌رسانی می‌گردد.

وی به دستاوردهای چهل ساله انقلاب در حوزه صنعت، معدن و تجارت استان اشاره نمود و گفت: فعالیت 43 تعاونی صنعتی، صدور بیش‌از 570 پروانه معدنی و کشف 3 هزار و 700 تن ذخایر معدنی از جمله ای دستاوردهای بوده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی میزان سرمایه‌گذاری در سه حوزه صنعت، معدن و تجارت در استان را حدود 42 هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: میزان اشتغال در این سه حوزه در سطح استان بیش‌از 80 هزار فرصت شغلی است.

شهرکی یکی از ظرفیت‌های مهم استان را وجود چهار بازارچه مرزی دانست و افزود: در حال حاضریکی از این بازارچه‌ها فعال و یکی به صورت نیمه فعال است.

وی از آماده شدن بازارچه یزدان و استقرار گمرک و تأمین تشکیلات ارتباطی در این بازارچه خبر داد و اضافه کرد: این بازارچه به صورت یک طرفه از طرف ایران آماده مبادلات کالا است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تاکنون در حوزه صادرات 117 میلیون دلار ارزش کالاهای خروجی ازاستان بوده است، یادآور شد: همچنین در این مدت مجموع خروجی از مرزهای استان560 میلیون دلار بوده که به سبب محدودیت‌های صادراتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

شهرکی تصریح کرد: در راستای توسعه سرمایه‌گذاری، تأمین منابع مالی طرح‌های بزرگ، منابع اعتباری برای طرح صنعتی طلا که به زودی عملیات اجرایی آن آغاز می‌گردد در دستور کار است.

وی ادامه داد: همچنین در حوزه معدن نیز طرح‌های توسعه استخراج در حوزه زغال که در مناطق مختلفی آماده بهره‌برداری بوده در دستور کار قرار داشته و در سه ماهه نخست سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در حوزه تنظیم بازار به جهت تغییر نرخ ارز شاهد یکسری افزایش قیمت‌ها بودیم که بخشی مربوط به دولت و بخشی مربوط گران‌فروشی‌ها است، اضافه کرد: از آغاز اجرای طرح مبارزه با احتکار و طرح نظارتی سازمان صنعت، معدن و تجارت در این زمینه 57 هزار و 900 مورد بازرسی انجام که منجر به تشکیل پرونده‌هایی با ارزش ریالی بیش‌ از 2 میلیارد تومان شده که 700 میلیون تومان برگشت داده شده است.

شهرکی ادامه داد: همچنین از ابتدای امسال تاکنون بیش‌از 68 هزار مورد بازرسی انجام که منجر به تشکیل یک‌هزار و 60 پرونده به ارزش بیش‌از 2 میلیارد و 300 میلیون تومان و برگشت بیش‌از یک‌میلیارد تومان شده است.

وی از برگزاری نمایشگاه بهاره در اسفندماه امسال در استان خبر داد و افزود: در این نمایشگاه اقلام اساسی عرضه خواهد شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی اضافه کرد: در حوزه تنظیم اقلام اساسی در استان ددو هزار و 106 تن برنج، یک‌هزار و 51 تن شکر، گوشت گوساله منجمد 568 تن، گوشت گوسفند منجمد 23 تن، مرغ منجمد یک‌هزار و 280 تن و مرغ گرم 430 تن در استان توزیع شده است.

شهرکی ادامه داد: برای توزیع گوشت سرد گوسفندی به سبب فاصله استان محدودتر بوده که این بخش از طریق واردات دام کنترل می‌گردد و برای توزیع برنج محدودیت و کمبودی وجود ندارد.

وی اضافه کرد: امسال در حوزه لاستیک 12 هزار و 800 حلقه خودروهای سنگین در استان توزیع شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی از سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت طی یک ماه آینده به استان خبر  داد و افزود: همچنین قبل از سفر مقام عالی وزارت سفر معاون معدنی وزارت به استان در طی این هفته پیش‌بینی و برنامه‌ریزی شده است.

فارس

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.