دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 27333  |  
تاریخ انتشار : 24 اسف 1396 - 14:39
سروهای به فلک کشیده روستای مهمویی قاین با قدمت 1500 ساله همه ساله گردشگران زیادی را مجذوب شکوه و عظمت خود می‌کند.

به گزارش نسیم قائن ، شهرستان قاینات معروف به سرزمین آفتاب و طلای سرخ از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های ارزشمندی در زمینه گردشگری و طبیعت‌گردی برخوردار است که درختان سرو روستای مهمویی شهرستان قاینات همه ساله گردشگران زیادی را مجذوب شکوه و عظمت این درختان کهنسال می‌کند.

درختان سرو روستای مهمویی شهرستان قاینات با قدمت 1500 سال به عنوان کهنسال‌ترین موجود زنده و سبز و نماد استقامت و سرافرازی استان پهناور خراسان جنوبی است که در کنار مسجد روستا وجود دارد و در نزد مردم از قداست و احترام برخوردار است و همه ساله گردشگران زیادی مجذوب شکوه و عظمت این درختان کهنسال می‌شوند.

سه سرو کهنسال (با قدمت سرو 1500 سال، سرو 900-700 سال،: 1200-1000 سال) در تاریخ 28 آبان ماه1393 با شماره213 ثبت میراث طبیعی شدند و  تحت حفاظت و صیانت اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان قاینات است.

 

داشتن ظاهری شاداب و سبز، سازش پیدا کردن با شرایط محیطی شامل خاک و نوع اقلیم، مقاومت در شرایط مختلف زیستن طی سالهای رشد، قرار گرفتن در نزدیکی جاده دسترسی و قابل مشاهده بودن آن از کنار جاده، وسعت تاج پوشش، پایه سالم و تنومند و اهمیت ویژه ای آن در زمینه ژنتیک، اعتقادات عمیق مردم و سن زیاد آن از دیگر مشخصات این درختان است.

علاوه بر مشخصات ویژه و خاص این درختان، قرارگیری آنها در محلی با دید مناسب از کنار جاده و سهولت دسترسی به آنها (مسیر ویژه اکوتوریسم)، برنامه ریزی مناسب جهت بازدید راحت تر علاقمندان به طبیعت و پیرو آن رشد اقتصادی منطقه، آماده بودن منطقه و درختان مورد نظر از لحاظ زیر ساخت های مناسب گردشگری جهت بازدیدکنندگان می تواند در جذب گردشگر حائز اهمیت باشد.
روستای مهمویی 5 کیلومتری  شرق قاین و فاصله 500 متری از جاده قاین واقع شده است

 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.