دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 26762  |  
تاریخ انتشار : 28 بهم 1396 - 17:07
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی از معدوم سازی 230 هزار قطعه مرغ در چهار شهرستان استان خبر داد.

به گزارش نسیم قائن ، دکتر محسن شانقی در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان مرکزی عنوان کرد: در سال 96 تاکنون 5 واحد صنعتی در چهار شهرستان زرندیه، ساوه، خمین و شازند درگیر آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان شده‌اند که این امر منجر به معدوم‌سازی 230 هزار قطعه مرغ شده است.

وی افزود: در کنار مرغداری‌های صنعتی 6 واحد طیور نیز در روستاهای زرندیه، محلات و خمین درگیر بیماری شده‌اند که به معدوم‌سازی 500 قطعه انجامید.

شانقی با بیان اینکه بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در اپیدمی خود به آفریقا رسیده است که نشان از گسترش بیماری در جهان دارد، گفت: با وجود رویکرد پیشگیرانه، اما بیماری در حال گسترش است و طی 10 روز اخیر نیز سویه جدیدی از آن وارد کشور و تالاب بوجاق استان گیلان شده است که منشاء آن پرندگان مهاجر است که خوشبختانه این سویه جدید تاکنون در واحدهای طیور صنعتی و روستایی شایع نشده است.

وی با تاکید بر اینکه باید کنترل لازم جهت عدم گسترش آن در حوزه واحدهای صنعتی صورت گیرد، گفت: این سویه جدید سال 2014 در چین شناسایی و منجر به کشته شدن 6 نفر شد، این بیماری طی 2 ماه گذشته در روسیه نیز شناسایی شده است که به دلیل مهاجرت پرندنگان مهاجر از عرض‌های شمالی و سیبری به ایران وارد کشور ما شده و 9 استان را درگیر کرده است، اما استان مرکزی درگیری کمتری در حوزه تلفات و معدوم‌سازی داشته است.

به گزارش ایسنا؛ در این جلسه سرپرست محیط زیست استان مرکزی بیان کرد: با تشکیل جلسات پدافند و پایش مستمر و نمونه‌برداری از تالاب میقان قبل از تلفات، در حال حاضر میزان ویروس در تالاب میقان در حد تلفات نبوده است.

رضا میرزایی افزود: با توجه به فصل مهاجرت و پایش مستمر تاکنون نگرانی در بحث حیات وحش وجود ندارد.

انتهای پیام

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.