دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 25765  |  
تاریخ انتشار : 5 دى 1396 - 00:44
بال گرانی مرغ کوتاه نشد
شیر در جدول گرانی
بحث داغ گرانی و بی ثباتی تخم مرغ در نشست روز گذشته برخی اعضای کمیسیون تنظیم بازار به نتیجه نرسید اما در این نشست گرانی و افزایش قیمت شیر به طور رسمی اعلام شد.

به گزارش نسیم قائن ، روز گذشته در مطلبی با عنوان «نشست مدیران راه به جایی نبرد، قیمت تخم مرغ نشکست» به واکاوی گرانی تخم مرغ و بی ثباتی بازار این ماده پروتئینی در حالی پرداخت که با وجود گفته مسئولان مبنی بر ابلاغ دستورالعمل جدید برای همسان شدن قیمت تخم مرغ در استان و برخورد با متخلفان روز گذشته گرانی و نوسان قیمت تخم مرغ در مراکز عرضه و فروش این ماده پروتئینی در مرکز استان مشهود بود.
دغدغه ای که «خراسان جنوبی» روز گذشته از مجرای کمیسیون تنظیم بازار استان بار دیگر پیگیر آن شد. مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان در جلسه این کمیسیون به سوال «خراسان جنوبی» درباره چرایی نوسان قیمت تخم مرغ در مراکز فروش و عرضه به این پاسخ کلی اکتفا کرد و گفت: سازمان جهاد کشاورزی تامین کننده بازار نبوده و فقط برای تنظیم بازار در موارد کمبود و برقراری ثبات قیمت ها ورود می کند و متولی نظارت و رسیدگی به تخلفات سازمان صنعت، معدن و تجارت است.
«بیجاری» به 3 طرح تنظیم بازار در ایام نوروز، رمضان، محرم و صفر اشاره کرد که در این ایام 4 قلم کالای پرمصرف شامل برنج، گوشت قرمز و مرغ یخ زده و شکر با همکاری شرکت غله، امور پشتیبانی دام و تعاون روستایی برای تعادل بازار توزیع می شود.
بازار تخم مرغ
«بیجاری» در مبحث تخم مرغ به تحویل این کالای مصرفی با قیمت 6 هزارو 18 تومان به شبکه صنفی اشاره کرد که با اعمال 14 درصد سود به نرخ 6 هزارو 850 تومان به ازای هر کیلوگرم به فروش می رسد.وی با بیان این که روزانه 25 تن تخم مرغ در استان تولید می شود، افزود: در استان 11 تن تخم مرغ مصرف می شود و 14 تن مازاد بوده و به خارج از استان ارسال می شود.
وی با اشاره به کاهش قیمت تخم مرغ در تابستان و رسیدن نرخ به کمتر از 3 هزار تومان گفت: با توجه به افزایش قیمت نهاده ها و نبود توجیه برای تولید کننده افزایش قیمت تخم مرغ در فصل زمستان بدیهی است. گفتنی است در پیگیری های خبرنگار ما از کانال صنعت، معدن و تجارت، یکی از دلایل نوسان قیمت تخم مرغ کیفیت متفاوت این ماده پروتئینی اعلام شد.
گرانی شیر
مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان همچنین به دغدغه ها از افزایش قیمت شیر هم پاسخ داد: آخرین افزایش قیمت شیر بر اساس دستورالعمل ها  شهریور و مهرماه سال 93 انجام و بر اساس آن قیمت شیر خام هزارو 440 تعیین شد که از آن زمان تاکنون این فراورده لبنی از دامداران استان به قیمت هزارو 100 تومان و حتی کمتر خریداری می شود.
«بیجاری» با بیان این که 80 درصد شیر تولیدی از استان خارج می شود افزود: براساس دستورالعمل جدید قرار شد معادل میانگین قیمت استان های همجوار، نرخ محصولات لبنی افزایش یابد.
وی این اقدام و افزایش قیمت را در کاهش میزان خروج شیر خام از استان موثر دانست.
سیب و پرتقال تنظیم بازار
مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان همچنین در بخش دیگری از سخنان خود از آغاز خرید سیب و پرتقال تنظیم بازار نوروز خبر داد و گفت: بر اساس تجارب سال های گذشته ذخیره سازی این میوه ها انجام می شود و تاکنون 50 درصد پرتقال و 100 درصد سیب مورد نیاز استان تامین و ذخیره سازی شده است.
«بیجاری» در ادامه از توزیع گوشت قرمز منجمد برزیلی و گوشت گرم گوسفند استرالیایی تنظیم بازار خبر داد و تاکید کرد: برای ارسال گوشت گرم گوسفندی استرالیایی بنا به نظر دامپزشکی مدت زمان استفاده از 3 به 6 روز افزایش یافت و به همین علت می توان گوشت را از مرکز کشور تامین کرد.
خروج 52 تن شیر از استان
معاون تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی هم در این جلسه به فعالیت 36 واحد مرغ تخم گذار با ظرفیت یک میلیون و 626 قطعه اشاره کرد که سالانه 13 هزار تن تخم مرغ تولید می کنند.
دکتر«مدرسی» همچنین از مازاد بودن شیر تولیدی استان صحبت و  مهم ترین مشکل پیش روی استان را در بحث فراورده های لبنی پایین بودن ظرفیت فراوری بیان کرد.
به گفته وی 92 تن شیر در چرخه صنعتی و سنتی تولید می شود که 52 تن از استان خارج و 40 تن در کارخانه های استان فراوری می شود.
تامین 20 هزار تن جو
مدیر شرکت پشتیبانی امور دام سازمان جهاد کشاورزی هم از تامین 20 هزار تن جو برای خراسان جنوبی به عنوان تنها استان کشور خبر داد که تاکنون 9 هزارو 196 تن در اختیار مباشران قرار گرفته است.به گفته «روشن»10 هزارو 800 تن باقی مانده هم در انبارهای استراتژیکی استان ذخیره سازی شده است و امروز 2 هزار تن آن برای توزیع در اختیار مباشران قرار می گیرد. وی همچنین یادآور شد: از محل مجوز طرح خشکسالی هزارو 322 تن جو تحویل اتحادیه عشایری استان شده است.وی درباره بازار سیاه جو هم گفت: شرکت پشتیبانی دام فقط وظیفه خرید و حمل جو را بر عهده دارد و به بعد از آن مرتبط نیست.
وی در پایان از ذخیره سازی مرغ منجمد و میوه شب عید در انبارهای استراتژیک استان خبر داد و افزود: با وجود ذخیره سازی مورد نیاز، مردم نگران تامین این اقلام نباشند.

خراسان جنوبی

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.