دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 25225  |  
تاریخ انتشار : 13 آذر 1396 - 07:44
قامت نخبه‌های بسکتبال خراسان‌جنوبی زیر مشکلات مالی خم شده است و تیم‌های ورزشی یارای عرض اندام در مسابقات منطقه‌ای و کشوری را ندارند.

به گزارش نسیم قائن ، حسن‌رضا خزاعی  بسکتبالیست خراسانی است که سابقه کاپیتانی تیم ملی ایران را در روزنامه ورزشی خود دارد و به عنوان پیشکسوت محبوب و شایسته بیرجندی در اذهان باقی مانده است.

خزاعی برای پویایی و شکوفایی بسکتبال زحمات طاقت‌فرسایی را کشیده و در راستای ترویج این رشته ورزشی تجربه‌های چندین ساله‌اش را در طبق اخلاص گذاشته و مدت زمانی است که سکان‌داری هیئت بسکتبال خراسان‌جنوبی را بر عهده دارد.

رئیس هیئت بسکتبال خراسان‌جنوبی در یک گفت‌وگوی صمیمی با خبرنگار فارس از آموزش به عنوان ضروری‌ترین نیاز جامعه ورزشی یاد کرد و افزود: فعالیت هر مربی ورزشی با فراگیری دوره‌های درجه ۳ آغاز می‌شود که در حقیقت پایه و اساس مربیگری است.

 خزاعی اظهار داشت: نخستین دوره مربی‌گری درجه ۳ بسکتبال خراسان‌جنوبی در سال ۸۷ به میزبانی بیرجند و دومین دوره نیز در قاین برگزار شد که بیش از ۵۰ هنرجو آموزش‌های تئوری و عملی این رشته ورزشی را فراگرفتند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس نیاز و درخواست دانشجویان تربیت‌بدنی دانشگاه‌ها، فعالان عرصه این رشته ورزشی و علاقه‌مندان سومین دوره مربی‌گری درجه ۳ بسکتبال خراسان‌جنوبی با شرکت ۲۷ نفر در سالن جهان‌پهلوان تختی بیرجند برگزار شد.

رئیس هیئت بسکتبال خراسان‌جنوبی که خود از مدرسان فدراسیون است، تأکید کرد: علی‌محمد خان‌محمدی  یکی از برجسته‌ترین مربیان و مدرسان در حال‌ حاضر بسکتبال که بسیار مسلط و دلسوز است آخرین تجربیات علمی و عملی خود را در اختیار هنرآموزان این دوره گذاشت که به‌حق فراتر از سرفصل‌های پیش‌بینی‌شده آموزشی فدراسیون بود.

خزاعی گفت: هر مربی درجه بسکتبال که ۳ سال از اخذ کارت مربی‌گری او گذشته و عملکردش مثبت و ارتباط شایسته‌ و همکاری مستمری با هیئت داشته باشد می‌تواند در دوره‌های ارتقاء مربی‌گری درجه ۳ به ۲ شرکت کند.

*فدراسیون بسکتبال از پرداخت سهم ۱۰ درصدی استان‌ها دریغ می‌کند

وی اذعان داشت: بیش از ۵۰ مربی کارت دار بسکتبال در خراسان‌جنوبی حضور دارند که از این تعداد حدود ۱۲ نفر در حوزه بانوان و آقایان با هیئت همکاری دارند که دلیل عدم استقبال مربیان از برنامه‌های تمرینی را می‌توان وجود تنها سالن اختصاصی جهان‌پهلوان تختی بیرجند به ورزش بسکتبال استان دانست.

رئیس هیئت بسکتبال خراسان‌جنوبی علت برگزار نشدن دوره‌های مربی‌گری درجه ۲ این رشته در خراسان‌جنوبی را عدم اقبال مربیان عنوان و تأکید کرد: بعد از پایان سومین دوره مربی‌گری درجه ۳ بسکتبال بانوان در هفته آینده و نیاز ضروری به مربیان آشنا با جدیدترین تاکتیک‌ و تکنیک‌های علم روز این رشته ورزشی، پیگیر اخذ مجوز برگزاری دوره مربی‌گری درجه ۲ بسکتبال در استان خواهیم بود.

خزاعی گفت: تمرینات تیم‌های بسکتبال رده‌های مختلف سنی زیر نظر برترین مربیان خراسان‌جنوبی در سالن ورزشی جهان‌پهلوان تختی بیرجند برگزار می‌شود و بلندقامتان استان نیز آمادگی لازم به اعزام مسابقات قهرمانی منطقه‌ای کشور را نیز در صورتی دارند که اعتبارت لازم تخصیص پیدا کند.

وی افزود: مسابقات بسکتبال در ایران به‌صورت منطقه‌ای و در هشت نقطه از کشور برگزار می‌شود و ۳۲ تیم درگیر نیز درگیر رقابت‌ها هستند، خراسان‌جنوبی با استان‌های خراسان‌رضوی، گلستان و خراسان‌شمالی هم‌گروه است که از قدرت‌های بسکتبال جمهوری اسلامی به شمار می‌آیند.

رئیس هیئت بسکتبال خراسان‌جنوبی تصریح کرد: فدراسیون‌های ورزشی متعهد به اختصاص ۱۰ درصد از کل اعتبارات‌ سالانه‌شان به هیئت‌های استانی هستند که تاکنون با توجه به پیگیری‌های مستمر و تماس‌های مکرر محقق نشده و طی دو سال اخیر نیز فدراسیون هیچ‌گونه مبلغی به حساب هیئت بسکتبال خراسان‌جنوبی واریز نکرده است.

خزاعی یادآور شد: بدهی‌های به یادگار مانده از سال‌های گذشته، نبود اسپانسرهای فعال ورزشی، کمک‌های حداقلی اداره کل ورزش و جوانان و عدم توان مالی باعث شده است تا هیئت بسکتبال خراسان‌جنوبی برای حضور در مسابقات قهرمانی مناطق کشوری رغبتی نداشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: مسابقات قهرمانی ورزش بسکتبال در چهار رده سنی و در دو بخش بانوان و آقایان برگزار می‌شود که سالیانه ۸ نوبت باید مسابقات قهرمانی و انتخابی خراسات‌جنوبی برگزار شود و به همین تعداد تیم‌ها به رقابت‌های منطقه‌ای و کشوری اعزام شوند که برای حصول به آن نیازمند حداقل ۴۰ میلیون تومان اعتبارات‌ است و فعلاً در توان تأمین آن توسط هیئت استان و شهرستان‌ها نیست.

*دعوت فدراسیون از آسمان‌خراشان خراسان‌جنوبی به اردوهای تیم ملی بسکتبال نوجوانان

رئیس هیئت بسکتبال خراسان‌جنوبی گفت: ورزش بسکتبال در شهرستان‌های فردوس، قاین و طبس بیشتر از سایر نقاط خراسان‌جنوبی رواج دارد، شهرستان قاین در رده‌های سنی بزرگسالان خوب کار می‌کند اما به رده‌های سنی نونهالان و نوجوانان چندان توجهی نمی‌شود که در آینده بسکتبال پایه این شهرستان با رکود و عقب‌ماندگی غیرقابل‌جبرانی مواجه خواهد شد، شهرستان فردوس در رده‌های سنی پایه عملکرد بسیار خوبی دارد و آینده دار است گرچه از بسکتبال در رده سنی بزرگسال خوبی برخوردار نیست، شهرستان طبس برای توسعه بسکتبال قدم‌های آن‌چنانی برنداشته است و باید از حضور پیشکسوتان و دلسوزان ورزشی برای ترویج و ارتقاء این رشته ورزشی گام‌های بلندی برداشته شود.

خزاعی با اشاره به دعوت بسکتبالیست‌های خراسان‌جنوبی به اردوهای تیم ملی گفت: علی محمدزاده‌وطنچی، یکی از بسکتبالیست‌های نوجوان بیرجندی بود که در سال ۹۲  توسط فدراسیون چهار مرتبه به اردوی تیم ملی دعوت شد و متأسفانه مشکلات مالی هیئت بیشتر از این اجازه نداد تا هزینه ایاب و ذهاب ملی‌پوش خراسان‌جنوبی تأمین و ادامه حضورش در اردوها زمینه ظهور شایستگی‌های این ورزشکار توانمند را  نمایان کند.

   وی ادامه داد:  فدراسیون بسکتبال مرداد ۹۴ مهتاب خزاعی را به اردوی تیم ملی فراخواند و چون هیئت درگیر بدهی‌های مالی بود این بانوی بلندقامت بیرجندی بیشتر یک‌بار نتوانست مورد حمایت قرار گیرد و استعدادهای بالقوه‌اش همچون سلف قبلی‌اش در بی‌پولی بلعیده شد.

سرپرست معاونت ورزشی اداره کل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی نیز در گفتگوبا خبرنگار فارس پیش‌زمینه پیشرفت هر نوع فعالیت ورزشی را منوط به مسائل علمی و آموزشی دانست و گفت:  ارتقاء سطح کمی و کیفی دانش مربیان و داوران باید مورد توجه هیئت‌های ورزشی قرار گیرد و به عنوان یک ضرورت‌ و نیاز مدنظر قرار گیرد.

محمدرضا مهران‌پور تأکید کرد: اداره کل ورزش و جوانان موضوعات آموزشی و پژوهشی هیئت‌های ورزشی را رصد و پیگیری می‌کند و آن دسته از هیئت‌هایی که در این راستا گام بردارند و نسبت به برگزاری دوره‌های مربی‌گری و داوری و کارگاه‌های دانش‌افزایی و بازآموزی مربیان و داوران اقدام کنند، بی‌شک حمایت‌ خواهند شد.

وی معتقد است تا مربیان و داوران به جدیدترین تکنیک‌ها و تاکنیک‌های علم روز ورزش مسلح نشوند، توانایی هدایت و تربیت ورزشکاران برای حضور در اردوهای تیم‌های ملی را نخواهند داشت.

سرپرست معاونت ورزشی اداره کل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی برگزاری دوره‌های آموزشی هیئت‌های ورزشی با تدریس مربیان مطرح تیم ملی را افتخارآمیز توصیف کرد و افرود: دانش‌آموختگان چنین کلاس‌هایی به راحتی تجربه‌های عملی چندین ساله و علوم بی‌بدیل مدرسان را می‌آموزند که برای برخی‌ها در حد رویاپردازی است.

*عام بودن مشکلات مالی هیئت‌های ورزشی

مهران‌پور با اشاره به سکان‌داری هیئت بسکتبال خراسان‌جنوبی توسط پیشکسوت ورزشی و بازیکن اسبق تیم ملی گفت: حسن خزاعی به‌رغم اینکه خود از مدرسان لایق و توانمند بسکتبال است باز برای اثربخشی و اهمیت‌پذیری سومین دوره‌ مربی‌گری این رشته ورزشی از برترین مربی شایسته تیم ملی و مدرس فدراسیون برای تدریس دعوت به عمل آورده است.

وی هیئت بسکتبال خراسان‌جنوبی را یکی از موفق‌ترین و به‌روزترین هیئت‌های ورزشی استان برشمرد و اذعان داشت: استعدادهای بالقوه‌ و ورزشکاران توانمندی در بسکتبال خراسان‌جنوبی در حال پرورش هستند که در آینده نه‌چندان دوری می‌توانند به اردوهای تیم‌ملی دعوت شوند و برای استان و کشور افتخارآفرین باشند.

سرپرست معاونت ورزشی اداره کل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی مشکلات مالی موجود در هیئت‌های ورزشی را عام دانست و یادآور شد: برگزاری مسابقات قهرمانی و انتخابی، اعزام‌های تیم‌های ورزشی به مسابقات قهرمانی منطقه‌ای و کشوری از ضرورت‌های ارتقاء ورزش استان است که باید توسط روسای هیئت‌ها مدیریت و تأمین اعتبار شود، لذا ممکن است بدهی‌هایی را به بار آورد و جلوی برخی از فعالیت‌ها را نیز سد کند.

مهران‌پور خاطرنشان کرد: طی ماه‌های اخیر اداره کل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی کمک‌های مالی را به هیئت‌های ورزشی داشته که این مبلغ با توجه به عملکرد و ارائه گزارش، داشتن برنامه‌های راهبردی و تعامل فی‌مابین بوده است.

وی در ارتباط با حمایت‌های معنوی و کمک‌های مالی در حد وسع اداره کل ورزش و جوانان به هیئت بسکتبال قول مساعد داد و افزود: بسکتبال از جمله ورزش‌های تیمی است که با اندک تلاشی می‌توان به آینده پویا و مقام‌آوری آن در مسابقات قهرمانی منطقه‌ای و کشوری امیدوار بود.

مدرس برجسته فدراسیون که برای نخستین بار به خراسان‌جنوبی و بیرجند سفر کرده در حاشیه برگزاری سومین دوره مربی‌گری بسکتبال استان اظهار داشت: خراسان زمانی مهد بسکتبال ایران بود و برای اینکه به جایگاه پیشین خود برگردد لازم است متولیان و صاحب‌نظران حوزه ورزش برنامه‌های راهبردی و سیاست‌های اجرایی مناسبی را تدوین و عملی نمایند.

محمدعلی خان‌محمدی به پیشینه کاپیتانی حسن‌رضا خزاعی رئیس هیئت بسکتبال خراسان‌جنوبی در تیم ملی اشاره کرد و افرود: استعدادهای بالقوه و ورزشکاران توانمندی در بیرجند و شهرستان‌های استان وجود دارند که اگر زیر نظر مربیان شایسته‌ای تمرینات هدفمندی داشته باشد به‌طور قطع و یقین در آینده‌ای نه‌چندان دور می‌توان نام آنان را در لیست دعوت‌شده‌های به تیم ملی یافت.

*سهم‌خواهی هیئت‌های استانی از فدراسیون برای فراخوانی بسکتبالیست‌هایشان به اردوی تیم ملی

وی سطح علمی و عملی مربیان بسکتبال خراسان‌جنوبی را خوب ارزیابی کرد و گفت: اگرچه بیرجند در ردیف مناطق کمتر توسعه‌یافته کشور قرار گرفته و با مرکز کشور نیز فاصله نسبتاً زیادی دارد ولی از آنچنان ظرفیت‌ و پتانسیل‌های منحصر بفردی برخوردار است که ‌توانسته سهم بسزایی در قهرمان‌پروری رشته‌های متنوع ورزشی از جمله بسکتبال را داشته باشد.

مدرس خوش‌سابقه فدراسیون بسکتبال به مربیان این رشته ورزشی توصیه کرد: با عشق و علاقه در راه تربیت نونهالان و نوجوانان این مرز و بوم گام بردارند و از این رهگذر درصدد مجاب کردن خانواده‌ها به سمت‌وسوی بسکتبال باشند.

خان‌محمدی با ابراز خوشنودی از داشتن سالن اختصاصی هیئت بسکتبال خراسان‌جنوبی گفت: برای نهادینه کردن ورزش باید به سراغ آموزش‌وپرورش رفت و از طریق انعقاد تفاهم‌نامه‌های فی‌مابین دوره‌های آموزشی و تمرینی را در این سالن اختصاصی برگزار و زمینه پایه‌ریزی تیم‌های پایه بسکتبال را مهیا کرد.

مربی تیم ملی بسکتبال جوانان قهرمان کشورمان در مسابقات آسیایی ۲۰۱۶ گفت: هیئت‌های استانی باید در سهم‌خواهی دعوت‌شدگان به اردوهای تیم ملی بسکتبال از فدراسیون مطالبه گر باشند و در پی اعزام مربیان برجسته کشور به شهرستان‌ها برآیند و از این رهگذر به جدیدترین علوم و فنون این رشته ورزشی آشنا شوند.

 وی از دعوت و حضور علی محمدزاده‌وطنچی و مهتاب خزاعی، بسکتبالیست‌های نوجوانان بیرجندی به اردوهای تیم ملی طی سال‌های ۹۱، ۹۲ و ۹۴ یاد کرد و گفت: در سومین دوره مربی‌گری بسکتبال خراسان‌جنوبی با مربیان توانمندی آشنا شدم که می‌توانند با حمایت و هدایت رئیس هیئت بسکتبال استان استعدادهای بالقوه را شکوفا کنند و ورزشکاران برجسته‌ای را تحویل تیم ملی بدهند.

فارس

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.