دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 22051  |  
تاریخ انتشار : 9 خرد 1396 - 22:51
مدیرآبفار قاین گفت: مجتمع آبرسانی گرماب وتیگاب با کمبود شدید آب مواجه است وچاره ای جز جیره بندی آب نداریم.

به گزارش نسیم قائن ، با توجه به تداوم 18 سال خشکسالی در استان هر ساله افت کیفیت منابع آبی را در شهرستان قاین شاهد هستیم.

خشکسالی و بحران بی آبی در سالهای اخیر در روستاهای قاین به مشکلی تکراری تبدیل شده است که این معضل تنها مختص شهرستان قاینات نبوده است  بلکه بیشتر مناطق کشور را در برگرفته است.

این روزها در کمتر روستایی ممکن است مشکلات شدید آب آشامیدنی نداشته باشند وشاهد آثار خشکسالی در روستاها نباشیم.

اهالی روستای عشایر نشین تیگاب  بخش مرکزی شهرستان قاینات که از اواخر سال94تا حدودی مشکل آب آشامیدنی آنها مرتفع شده بود واز چرخه آب رسانی سیار خارج شده بودند امسال نیز مجددا در آستانه آبرسانی سیار قرار گرفته اند به طوری که عیدی مدیرآبفار شهرستان قاینات می گوید اگر براساس جیره بندی مشکل آب روستای تیگاب وروستاهای مجاور حل نشود بالاجبار باید این روستاها درزمره روستاهای آبرسانی سیار قرار گیرد.

اهالی روستای تیگاب دراین روزهای گرم سال ودر ایام ماه مبارک رمضان با کمبود شدید آب مواجه هستند به طوری که به گفته اهالی روستا هفته هاست که درطول روزبا مشکل شدید بی آبی مواجه هستند ومعمولا در ساعات پایانی شب آب دارند که دراین ساعات مردم کمتر به آب نیاز دارند.

یکی از اهالی روستا در گفتگو با خبرنگار نسیم قاین از کمبود شدید آب به خصوص در 3هفته اخیر گلایه مند بود وابراز داشت حدود3هفته است که صبح ها در روستا آب نداریم واین برای ما مشکلات زیادی را ایجاد کرده است وکسی پاسخگوی ما نیست.

خبرنگار نسیم قاین در پیگیری این خبر به سراغ عیدی مدیرآب وفاضلاب روستایی قاین رفت

وی بیان داشت:محل استحصال آب در مجتمع گرماب وتیگاب  در شهرستان زیرکوه قراردارد واستحصال آب از دوکیلومتری روستای بهمن آباد زیرکوه برای دوشهرستان قاینات وزیرکوه انجام می شودو3روستای شهرستان زیرکوه و4روستای تیگاب،گرماب،سرمستی ومهدی آبادقاین از این محل  تامین آب می شود.

مدیرآبفار قاین گفت: متاسفانه براثر خشکسالی های 18ساله در منطقه ،چاه باداشتن 8/5لیتر بر ثانیه  جوابگوی جمعیت  روستاهای مذکور نیست ومجبور به جیره بندی آب شده ایم وخواسته ما هم از مردم روستا صرفه جویی در مصرف آب است.

وی یابیان اینکه اهالی روستاهای مذکور بیان میدارند که ما سه هفته است که آب نداریم را قبول نداریم وآن را دروغ محض می دانیم

عیدی اظهارکرد؛متاسفانه در اکثر روستاهای ما وقتی مصرف کنندگان شیرآب را باز می کنند ودر آن زمان ممکن است آب نباشد در بستن شیر دقت لازم را ندارند ودر ساعاتی که آب ذخیره شده برای مصرف آزاد می شود با هدر رفت زیاد آب مواجه هستیم ودراین زمان کمبود آب مردم روستا نیز باید همکاری بیشتری با ما داشته باشند.

عیدی با بیان این که ما فعلا چاره ای جز جیره بندی آب نداریم گفت: از هفته گذشته تصمیم گرفته شد به منظور برخورداری مردم از آب در زمان افطار در روزهای ماه مبارک رمضان جیره بندی صورت گیرد ویک ساعت قبل افطار تا سحر مردم می توانند از آب استفاده وذخیره سازی برای طول روز را داشته باشند وبازهم تاکید می کنیم چاره ای جز این جیره بندی نداریم ودر غیر این صورت ممکن است با مشکلات بیشتری مواجه شویم.

وی گفت: دواکیپ از کارشناسان برق ولوله گذاری با حضوردر منطقه طی روزهای گذشته  مشکلات را از نزدیک بررسی کرده اند وپس از بررسی نتایج ،چنانچه کمبود شدید آب برای اهالی محرز شود وجیره بندی در ساعات افطار تا سحر جوابگو نباشد4روستای تحت پوشش حوزه ما دراین محدوده نیزبا تانکر به صورت سیار آبرسانی خواهد شد.

روستای تیگاب در بخش مرکزی شهرستان قاینات و در 62 کیلو متری قاین شرق قاین قرار داردو65 درصد اهالی این روستارا عشایر تشکیل می دهند.

انتهای پیام/

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.