دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 21453  |  
تاریخ انتشار : 11 ارد 1396 - 16:53
کارگران فصلی با گلایه از مسئولین می گویند: مسئولین حتی مارا به عنوان کارگر قبول ندارند وفقط روز کارگر رامختص به کارگرانی می دانند که در کارخانه ها مشغول به کار هستند.

به گزارش نسیم قائن ، روز جهانی کارگر که هرسال مصادف با اول ماه می میلادی در سراسر جهان به عنوان روز کارگر انتخاب شده، یادآور زحمات و تلاش پدران و مادران کارگری است که عرق جبین می‌ریزند و لقمه‌ای نان برای خانوار خود به دست می‌آورند.

پیشرفت و توسعه یک جامعه بدون حضور قشری به نام کارگر محال است. کار و کارگر در آموزه های دین مقدس اسلام از اهمیت بسزایی برخوردار است به طوری که بنا به قول معروف، حضرت محمد مصطفی (ص) بردستان کارگر بوسه زده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در آستانه روز کارگر در دیدار هزاران نفر از کارگران و کارآفرینان، کارگری را مایه افتخار خواندند.

ایشان کارگر را «ستون فقرات اقتصاد و تولید» خواندند و افزودند: برای داشتن اقتصاد «پیشرفته و مستقل» و رونق اقتصادی باید به قشر کارگر اهمیت فراوان داد و اگر بخواهیم جامعه کارگری از امتیازات و حقوق شایسته برخوردار باشد، باید بر روی «تولید ملی» تکیه و تأکید کنیم.

 

آیت الله خامنه ای بیان داشتندجامعه کارگری باید احساس تکریم و احترام و سربلندی کند و قدر کار او دانسته شود و در این صورت، خستگی و بی‌حوصلگی و بی‌اعتنایی به کار وجود نخواهد داشت.

تمام این تاکیدات رهبری از آن روست که بی شک کارگران بازوان حرکت هر جامعه‌ای به سوی رشد، تعالی و شکوفایی هستند و اگر در هر جامعه ای از اندیشه و بازوان توانمند این قشر زحمتکش بهتر استفاده شود، قطعا توسعه و پیشرفت کمترین سهم آن جامعه خواهد بود.

 امروز ودر روز کارگرشاهد توهین هایی از سوی برخی افرادبه کارگرانی بودیم که خواستار حق خود از مسئولین بودند که این  خود جای بسی تامل دارد!!!

مجری برنامه حسن روحانی کارگران معترض را که حقوق قانونی خود را مطالبه میکردند تهدید به مزدوری و خرد کردن دهان کرد!

آنچه که در ادامه این گزارش می خوانید درد دل های کارگرانی است که حتی حقوقشان ممکن است در ماه به 500هزارتومان هم نرسد.

کارگران فصلی ویا به اصطلاح عموم،" کارگران سرگذر"

کارگرانی که گلایه داشتند حتی مسئولین هم مارا به عنوان کارگر قبول ندارند وفقط روز کارگر رامختص به کارگرانی می دانند که در کارخانه ها مشغول به کار هستند.

کارگرانی که می گویند در هفته ای بیشتر از دو روز هم ممکن است کار برای ما نباشد وحقوق ما در ماهی به 500تومان هم به زور می رسد.

کارگری می گفت: روزها وشبهایی هست که خجالت زده همسر وفرزندانم می شوم وبس ....

از ساعت7صبح تا 2بعدظهر در زمستان سوزسرمارا تحمل می کنیم وروزهای گرم سال سوز گرما را که شاید کاری برای ما پیداشود اما دریغ از کارماندگار به خصوص در سال های اخیر

یکی دیگر از کارگران می گفت: شاید باورش برایتان سخت باشد اما شده است که حتی برخی از ماهها 70هزارتومان حق بیمه خودرا ازدیگران قرض گرفته ام.

یکی دیگر از کارگران می گوید: چرا سبد کالا به من که حتی شده است یک هفته هم کاری برایم پیدا نشودنباید تعلق گیرد؟؟عدالت کجاست؟؟

کار گرساختمانی که به قول خودش نه بیمه ای دارد ونه آنچنان وضعیت کار وساختمان سازی خوب است می گوید: چرا نباید برنامه ای برای ما کارگران ساختمانی داشته باشند.

چرا یک فکر اساسی برای بیمه ما برداشته نمی شود؟ چرا حق بیمه هااینقدر بالاباشد که من به عنوان یک کارگر توان بیمه کردن خودرا نداشته باشم.

این کارگر ساختمانی که در ماهی ممکن است 15روز کار کند ودر ماه نهایت 700هزارتومن درآمد داشته باشد از گرانیها وبالارفتن کرایه ها گلایه مند است ومی گویددر برنامه های خود مسئولین به ماهم توجه داشته باشند .

 

اکثر کارگران از بیکاری خود گلایه مند بودند ومی گویند در طی چند سال اخیر بیکار تر شده ایم وشرمندگی ما دربین خانواده بیشتر.

کار گر دیگری می گوید ای کاش مسئولین،کارگران فصلی را هم جزء کارگران به حساب می آوردند وبه ماهم بها میدادند.

اینها فقط گوشه ای از درد دل کارگرانی است که برای یک لقمه نان از صبح علی الطلوع از خانه بیرون می آیند وبه دنبال یک لقمه نان حلال هستند.

 

 

پیرمرد دیگر قصه ما ،پیرمرد 90ساله ای است که به قول خودش در سال های جوانی در اداره راه کارکرده است اما کارفرماحقش را خورده است وبیمه اش نکرده است .وسالیانی است که در یک لاستیک فروشی کار می کند هرچند این روزها دیگر توان کارکردن مثل گذشته راندارد اما بازهم امید به کارکردن دارد ومیگوید:تا روزی که یارای کارکردن داشته باشم،کار می کنم واز کار خسته نمی شوم.

دستان این پیرمرد هنوز امید به زندگی داردوبرای یک لقمه نان حلال در تلاش است وباید بردستان این شخص بوسه زد ..

 

 

 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.