دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 19745  |  
تاریخ انتشار : 11 بهم 1395 - 21:54
مدیرامور آب وفاضلاب روستایی قاین گفت: با حفر چاه جدید در مجتمع حومه قاین که 32لیتر برثانیه آب دارد مشکل 19روستای حومه از جمله روستاهای اندریک،معواج ومهنج که مردم آن نیز خواستار رفع مشکل بی آبی بوده اندتا پایان سال حل خواهد شد.

به گزارش نسیم قائن ، در پی تماس های مکرر مردم اهالی روستاهای اندریک،معواج ومهنج با خبرنگار نسیم قائن مبنی برمشکل کمبود آب شرب دراین روستاهاوهمچنین ارسال تصاویری از سرازیر شدن آب منبع روستای مهنج دراین بحران بی آبی توسط اهالی روستا،خبرنگار ما گفتگویی با عیدی رئیس امور آب وفاضلاب روستایی قاین داشت وعلل کمبود آب شرب وهمچنین سرریز شدن منبع آب مهنج را پیگیر شد.

 

مدیرامورآب وفاضلاب روستایی قاین گفت:مجتمع حومه که آبرسانی 19روستای بخش مرکزی قاین ازاین مجتمع انجام می شدبا مشکل بی آبی شدیدی مواجه است .

عیدی افزود: این مجتمع از چاهی که حدود20سال پیش حفر شده است وبا این خشکسالی های اخیر وبه خصوص دراین 6ماه دبی آب آن پس از کارشناسی های فراوان از 18لیتر درثانیه به 6لیتر در ثانیه رسیده است تغذیه می شده است وبا توجه به این که چاه رزرو ویا چاه شماره 2نیز در نظرگرفته نشده بود اینک مشکلاتی رابرای مردم این روستاها به وجود آورده است.

وی افزود: این 19روستا از این چاه تامین آب می شوندودر حومه شهر قاین نیز قرار دارند وبالغ بر9هزار جمعیت دارند وشبکه آبرسانی به روستانیز بسیار قدیمی است ومنابع نیز کوچک است  وبا توجه به این که این روستاها در حاشیه شهر نیز قراردارندو جمعیت آنها هم روبه رشد است وبراثر خشکسالی ها ی 18ساله میزان آب از 18لیتر درثانیه بعداز 6یا 7مرحله دبی سنجی به زیر6لیتر در ثانیه رسیده است ؛که جوابگوی  اهالی این روستاها نیست ومدتی است که این کمبود آب با تانکر سیار جبران می شود.

عیدی در خصوص سر ریز شدن منبع آب روستای مهنج گفت: تصاویر وفیلم هایی از اهالی روستا به دست ما رسید وبلافاصله کارشناسان مابرای بررسی این مشکل به محل اعزام شدند وپس از بررسی مشخص شد که توسط افراد ناشناس شیرفلکه سمت روستای معواج بسته شده بود وبه همین دلیل منبع آب روستای مهنج سرریز کرده بود که پس از باز شدن شیرفلکه مشکل سرریزشدن  آب برطرف شد.

وی ضمن تقدیر وتشکر از مردم روستا که نسبت به این گونه موارد حساس هستند وبلافاصله پیگیر شده اند گفت:از دهیاران وشوراهای روستایی نیز خواسته ایم که دراین زمینه همکاری بیشتری با اداره آب وفاضلاب داشته باشند وچنانچه  مواردی اتفاق می افتد بلافاصله اطلاع داده شود .

عیدی افزود: همچنین پیگیر شناسایی افرادی که چنین اقداماتی می کنند هستیم  وبا شناسایی افراد طبق قانون با آنها برخورد خواهدشد.

رئیس امور آب وفاضلاب روستایی قاین گفت: گزارشات بی آبی در روستاهای قاین وبه خصوص چاه حومه قاین به فرماندار ومسئولین شهرستان وستاد استان داده شده است  که فرماندار قاین نیز وضعیت بی آبی چاه حومه را به صورت محرمانه برای استاندار ارسال کرده اندکه استاندار خراسان جنوبی 300میلیون تومان به صورت ویژه برای آب رسانی به شهرستان قاین اختصاص داده است که از این میزان تاکنون 96میلیون تومان تخصیص یافته است ومابقی در حال مبادله موافقت نامه است.

وی ضمن تقدیر وتشکر از فرماندارشهرستان واستاندار خراسان جنوبی که به صورت ویژه این موضوع را در دستور کار قرارداده اند گفت:در همین راستا چاهی به عمق 220متربرای حل مشکل آب مجتمع حومه حفرشده است ولوله upvcبرای اولین باردراستان خراسان جنوبی دراین چاه کار می شودودرحال حاضر مراحل قانونی پروانه وبرق این چاه خارج از نوبت در حال انجام است وخط وبرق به مناقصه گذاشته شده است وبه زودی به پیکان واگذار خواهد شد.

عیدی با بیان این که تعهدمابرای سال 96 است ،گفت: سعی براین است که قبل از سال جدید چاه وارد مدار شود ومشکل بی آبی مردم حل شود.

وی افزود: این چاه جدید 32لیتر برثانیه آب دارد که مشکل 19روستای حومه از جمله روستاهای اندریک،معواج ومهنج که مردم آن نیز خواستار رفع مشکل بوده اند حل خواهد شد.

رئیس امورآب وفاضلاب روستایی قاین در ادامه اظهارداشت:همچنین 120میلیون تومان از سوی استاندار خارج از اعتبارات شهرستانی برای حل مشکل آبرسانی 35واحدی شاهیک داده شده است که درایام دهه فجر کلنگ آبرسانی به این واحد های مسکونی نیز به زمین زده خواهد شد.

وی گفت: قول می دهیم ظرف مدت 2ماه مشکل آبرسانی 35واحدی شاهیک رانیز حل کنیم.

عیدی هم چنین از اصلاح وبازسازی شبکه های آب روستای قدیم شاهیک نیز در آینده ای نزدیک خبرداد.

انتهای پیام/

 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.