دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 19617  |  
تاریخ انتشار : 5 بهم 1395 - 19:05
رئیس شورای اسلامی بخش سده با گلایه از کمبود پزشک عمومی در شهرستان قاینات گفت: 5ماه است که هیچ پزشک عمومی به روستای روم مراجعه نداشته است.

به گزارش نسیم قائن ،بهداشت و درمان یکی از مقوله‌های مهم و حیاتی در جامعه بشری بوده که توجه به ابعاد مختلف آن از دیرباز مورد توجه دولتمردان و حکومت‌های مختلف در عرصه جهانی بوده است.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی بهداشت و درمان از وضعیت نابسامان دوران خودخارج و با پیشرفت چشم گیری مواجه بوده است.

در سال‌های اخیرنیز با اجرای طرح تحول سلامت در کشور این رشد و پیشرفت شتاب بیشتری به خود گرفته و در اقصی نقاط کشور شاهد تجهیز و راه‌اندازی مراکز بهداشتی و درمانی و تحول عمیق در بحث سلامت بوده‌ایم .

درشهرستان قاینات نیز طی چند سال اخیر شاهد حضور متخصصین زیادی در بخش درمانی شهرستان هستیم وزیرساختهای بهداشتی ودرمانی زیادی نیز در حال اجراست واگر چه هنوز هم نیاز حضور برخی از متخصصین در شهرستان احساس می شود اما نسبت به گذشته وضعیت بهداشتی ودرمانی قاین وضع بهتری دارد.

با وجود پزشکان متخصص در شهرستان که در گذشته کمبود آنها بسیار احساس می شد واکثرا از کمبود متخصصین گلایه مند بودند امااینک شاهد کمبود پزشک عمومی در مراکز بهداشتی ودرمانی چه در سطح شهر وچه در روستاها هستیم  واین موضوع گلایه های بسیاری را در پی داشته است.

یکی از روستاهایی که حدود 5ماه است پزشک عمومی  به این روستا مراجعه ای نداشته است وبیماران برای یک سرماخوردگی مجبور هستند به قاین مراجعه کنند روستای روم است.

سید مهدی جوادی رئیس شورای بخش سده نیز در این زمینه با گلایه از کمبود پزشک عمومی در سطح شهرستان گفت: طبق برنامه ریزی های انجام شده طی سال های گذشته هفته ای یکروز پزشک عمومی به روستای روم مراجعه می کرد اما از 27شهریور امسال هنوز پزشکی به  خانه بهداشت روستایی که بیش از700نفر جمعیت دارد مراجعه نداشته است.

وی گفت:به عنوان رئیس شورای روستا وهمچنین رئیس شورای بخش سده مدت 5ماه است که پیگیر این موضوع هستم وتمام پیگیری های ما بی جواب مانده است وحتی مکاتبات ومراجعات ما بی فایده بوده است.

جوادی با بیان اینکه با حضور پزشک در روستا جلسات شورای بهداشتی روستا نیز مرتب تشکیل ونسبت به بهداشت روستا توجه بیشتری می شد واقدامات خوبی صورت می گرفت،گفت: درطول این مدت شورای بهداشتی هم تشکیل نشده است ونظارت کمتری بر وضعیت بهداشت روستا صورت می گیرد.

رئیس شورای بخش سده در ادامه با گلایه از مسئولین بهداشتی ودرمانی شهرستان گفت: در طرحی که شبکه بهداشت ودرمان داشت بدون مشورت با شورای اسلامی بخش سده  وشورای روستا،جمعیت روستای روم به مرکز بهداشتی درمانی شهری شماره 2قاین که در شهرک ولیعصر قرارداد انتقال یافت تا با افزایش جمعیت این بخش پزشک خانواده نیز به این مرکز درمانی تعلق گیردوسرانه درمانی روستای روم نیز به پزشک مستقر دراین مرکز درمانی داده می شود اما پزشک حاضر به حضور در روستا نیست.

وی افزود:با توجه به این که تردد برای مردم روستا به این مرکز به خصوص پیرمردان وپیرزنان که سواد هم ندارند  مشکلاتی را ایجاد کرده است وگلایه های مردمی را نیز به دنبال داردلذا درخواست ما از مسئولین این است که در زمینه رفع این مشکل یک اقدام اساسی صورت گیرد.

جوادی ضمن تقدیر وتشکر از دکتر حمیدی ریاست شبکه بهداشت ودرمان قاین که پس از انتصاب دراین مسئولیت، اقدامات بسیار خوبی در زمینه زیرساخت های درمانی در شهرستان داشته است گفت: دراین زمینه مسئولین بهداشتی ودرمانی اقدامات بسیار خوبی داشته اند وبه همه  مسئولین بخش ها ودهیاران وشورای روستااعلام کرده اند که هرکدام ازخانه های بهداشتی ومراکز درمانی روستاها نیاز به مرمت وبازسازی وحصار کشی دارد شبکه بهداشت ودرمان با همکاری دهیاری هاحاضر به باز سازی ومرمت خانه های بهداشتی است  ودر این زمینه هم گلایه ای نداریم اما خواسته ما این است که همانند گذشته زمینه حضور پزشک عمومی در روستا فراهم شود تا برای یک سرماخوردگی بیماران مجبور نباشند مسیر طولانی را طی کرده وبه شهر بیایند ودر شهر هم با توجه به این که مرکز درمانی که به بیماران روستای روم خدمات ارائه می دهد در شهرک ولیعصر قراردارد لذا مشکلات عدیده ای برای مردم ایجاد شود.

وی گفت: اگر چه آرین شهر به روستای روم نزدیک تر است اما چون سرانه درمانی مردم روستای روم به مرکز شهری شماره 2قاین واریز می شود متاسفانه بیماران هنگام مراجعه به مرکز درمانی آرین شهر نیز با دفتر چه های درمانی پذیرش نمی شوند واعلام می شود باید به مرکز بهداشتی قاین مراجعه  کنند  ویا این که باید تعرفه آزادرا پرداخت کنند.

خبرنگار ما برا یپگیری این موضوع گفتگویی با دکتر خسروی ریاست مرکز بهداشت ودرمانی شهرستان قاین داشت.

 

وی با تایید کمبود پزشک عمومی در شهرستان وضمن عذر خواهی از مردم روستای روم گفت:با توجه به تغییراتی که صورت گرفت جمعیت روستای روم تحت پوشش مرکز بهداشتی درمانی شهری شماره 2در شهرک ولیعصر قرار گرفتندتا پزشک عمومی به این مرکز درمانی تعلق گیرداماعلی رغم پیگیری هایی که داشته ایم هنوز پزشک عمومی در مرکز شهری شماره 2 ومرکز شهری شماره3قاین نداریم ونبود پزشک عمومی دراین مراکز دلیل عدم حضور در روستای روم است.

 وی افزود:به جد پیگیر این موضوع هستیم ومکاتبات زیادی داشته ایم ودرخواست پزشک عمومی داده شده است اما هنوز نیز سهمیه پزشک عمومی اعلام نشده است ودر حال حاضر نیز پزشک روستای اسفشاد هفته ای 2روز در مرکز شهری شماره 2مستقر می شود وتا حدودی پاسخگوی مراجعه کنندگان است .

وی افزود: طبق جلساتی که برگزار شده است وگزارشات ومکاتباتی که داشته ایم در صدد هستیم تا جمعیت روستای روم در مرکز شهری شماره 1ثبت وسرانه درمان به این مرکز تعلق گیردومشکل مردم تا حدودی مرتفع گردد.

خسروی گفت:به دلیل کمبود پزشک عمومی دربرخی دیگر از روستاها ومراکز درمانی روستاها این مشکلات وجود دارد که امیدواریم با مجوز استخدام پزشک عمومی در استان مشکلات شهرستانها نیزمرتفع شود.

انتهای پیام/

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.