دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 193  |  
تاریخ انتشار : 14 آذر 1391 - 18:14
مدیر مرکز مشاوره ژنتیک سازمان بهزیستی خراسان‌جنوبی سلامتی را هدیه‌ای بزرگ از سوی مشاوره ژنتیک به نسل آینده عنوان کرد.  

به گزارش نسیم قاین به نقل از فارس، فاطمه رضازاده در مراسم افتتاح طرح مشاوره ژنتیک به معلولان خراسان‌جنوبی اظهار کرد: مشاوره ژنتیک فرآیندی است که به افراد مبتلا یا خانواده‌های در معرض بیماری کمک می‌کند تا از سیر بیماری، تشخیص، پیش‌آگهی، درمان و احتمال بروز مجدد آن در بستگان آگاهی یابند.
وی با بیان اینکه اغلب افراد فکر می‌کنند منظور از مشاوره ژنتیک آزمایش دادن است، افزود: زوجین در مشاوره ژنتیک فقط با متخصصان مربوطه مشاوره می‌کنند و پس از رسم شجره خانوادگی و معاینات و بررسی‌های لازم مشخص می‌شود نیاز به چه اقدامی دارند.
مدیر مرکز مشاوره ژنتیک سازمان بهزیستی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: مشاوره ژنتیک با معاینه پزشکی معمولی متفاوت است و برای انجام آن در برخی موارد پیگیری مشاوره طی چندین جلسه و به شکل یک فرآیند دنباله‌دار ضروری است.
رضازاده گفت: مشاوره ژنتیک هنگامی موفق است که اطلاعات مربوط به سایر افراد خانواده به ویژه افراد بیمار و معلول کامل باشد و تمام افراد خانواده همکاری کنند.
وی با اشاره به موارد ضرورت مشاوره ژنتیک اظهار کرد: مشاوره ژنتیک برای تمام افرادی که قصد ازدواج یا بارداری دارند، ضروری است.
* برنامه‌ریزی اصولی برای کاهش نرخ معلولیت ضروری است
مدیر مرکز مشاوره ژنتیک سازمان بهزیستی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه نرخ معلولیت در خراسان‌جنوبی نسبت به میانگین کشوری بالا است، یادآور شد: در این راستا باید تلاش کنیم تا برنامه‌ریزی بهتری برای کاهش نرخ معلولیت انجام دهیم.
رضازاده افزود: در بحث مشاوره ژنتیک معلولان، خانواده‌هایی که چند فرد معلول دارند در اولویت مشاوره هستند تا از تولد نوزاد معلول دیگری جلوگیری شود.
وی یادآور شد: اگر در هنگام مشاوره و انجام آزمایش در حین بارداری تشخیص معلولیت جنین توسط این مرکز ثابت شود، ختم ادامه شکل‌گیری جنین به پزشکی قانونی اعلام می‌شود تا جنین سقط شود.
 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.