دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 18252  |  
تاریخ انتشار : 23 آبا 1395 - 12:32
از اعتياد به اينترنت، گاهي با عنوان اعتياد به فضاي مجازي يا اعتياد آنلاين ياد شده است که امروزه در بسياري از نوجوانان قابل مشاهده است.

به گزارش نسیم قائن ، از اعتياد به اينترنت، گاهي با عنوان اعتياد به فضاي مجازي يا اعتياد آنلاين ياد شده است که امروزه در بسياري از نوجوانان قابل مشاهده است.

براي مثال اگر فرزند شما به جاي آن که تعطيلات آخر هفته را به همراه خانواده در يک پارک به گردش و تفريح بپردازد،تمامي زمانش را صرف صفحات شبکه هاي اجتماعي خود در اينترنت مي کند، اين موضوع مي تواند نشانه اي از اعتياد به اينترنت باشد.

 اگر شما History مرورگر اينترنت کامپيوتر فرزندانتان را بررسي کنيد متوجه خواهيد شد، او چه وب سايت هايي را مشاهده کرده است.

در بعضي مواقع والدين با سايت هاي غير اخلاقي مواجه مي شوند که تنها ديدن عناوين اين سايت ها، آن ها را به شدت نگران و عصباني مي کند؛اگر تعداد تکرار مشاهدات اين سايت ها بالا باشد، حاکي از نوعي اعتياد فرزند شما به اين نوع استفاده از اينترنت مي باشد.

اينترنت يک فضاي اغواکننده است،به خصوص براي نوجوانان و جوانان که در مکان هاي مختلف حضور دارند و از طريق شبکه هاي اجتماعي با يکديگر ارتباط برقرار مي کنند و بعد تصميم مي گيرند اين ارتباط را در دنياي واقعي ادامه دهند. و اين يک چالش بزرگ براي خانواده است که آيا اجازه دهند، فرزندشان با کسي که آن ها هرگز او را نديده اند ارتباط رو در رو داشته باشد؟يا خير؟

مشکل نهفته و اصلي در اين موضوع،جذابيت بسيار بالا و امکاناتي است که اينترنت در اختيار نوجوانان قرار مي دهد واين امر باعث مي شود که آن ها بخش زيادي از زمان زندگي روزمره خود را صرف آن کنند.

زماني که شما با فرزندتان در مورد مدت زماني که صرف استفاده از اينترنت مي کند صحبت مي کنيد، آن ها توجه زيادي نمي کنند زيرا در همان موقع که در حال گفتگو با شما هستند صداي زنگ پيام هاي جديدي که ازطريق شبکه هاي اجتماعي و مسنجرها دريافت مي کنند به گوش مي رسد و نوجوان بي صبرانه منتظر است که بعد از گفتگو با شما سراغ اينترنت برود و پيام هاي جديد خود را ببيند؛اين مشکلي است که براي شما، فرزندتان و کل خانواده باقي خواهد ماند.

والدين در برخورد با اين مشکل به چه شيوه هايي رفتار مي کنند؟

برخي والدين دسترسي فرد را به اينترنت محدود مي کنند،برخي ديگر انجام فعاليت اجتماعي حتي از طريق کامپيوتر و ارتباط برقرار کردن فرزندشان را با ديگر افراد را به عدم فعاليت آن ها ترجيح مي دهند.

 والديني که فرزند آن ها ماجراجو و به دنبال انجام حرکات پر خطر هستند، احساس مي کنند اگر فرزندشان در خانه بماند و با کامپيوتر و اينترنت کار کند بهتر است و در نهايت برخي والدين براي اين که فرزندشان ناراحت نشود و در خانواده بحث و مجادله اي پيش نيايد، هيچ صحبتي در مورد مديريت زمان استفاده از اينترنت مطرح نمي کنند.

تست هاي روانشناسي مختلفي وجود دارد که ميزان اعتياد شخص به اينترنت را مشخص مي کند؛اگر فرزندان حرف شما را در استفاده زياد از اينترنت قبول نمي کنند، استفاده از اين تست ها راه خوبي براي تصديق ادعاي شما است. در موارد حاد مراجعه به روانشناس و کمک گرفتن از يک متخصص براي حل مشکل بهترين راه مي باشد.

تنظيم:پليس فضاي توليد و تبادل اطلاعات فرماندهي انتظامي خراسان جنوبي

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.