دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 18211  |  
تاریخ انتشار : 20 آبا 1395 - 12:38
با گذشت بیش از 7سال از کلنگ زنی کتابخانه مرکزی قاین وعدم پیشرفت چشم گیرآن ،امیداست که روزی برای این پروژه هم همانند کتابخانه مرکزی مشهد نوشته نشود "کتابخانه مرکزی مشهد20ساله شد".

به گزارش نسیم قائن ، درتیرماه 1389کلنگ کتابخانه مرکزی قاین درحالی به زمین زده شد که همه امیدها به سمت تکمیل این پروژه طی 3سال بود وغافل ازاین که این پروژه اکنون در آستانه 8سالگی قراردارد وهنوز نتوانسته اند پروژه را حتی به پیشرفت 40درصدی هم برسانند.

سالها از این زمان گذشت واین پروژه که نیاز جوانان شهرستان قاین با وجود داشتن چندین مرکز آموزش عالی ودانشگاه است هنوز نتوانسته است حتی سقفی به خود ببیند.

پس از کش وقوس فراوان سال گذشته تصمیم بر واگذاری پروژه کتابخانه مرکزی قاین به اداره کل نوسازی مدارس گذاشته شد ودر اعتبارات سال 94برای این پروژه 1میلیارد و300میلیون تومان اعتبار مصوب شد که متاسفانه از ماده 180هیچ اعتباری تخصیص نیافت واز محل تملک دارایی استانی 65درصد اعتبارات که حدود350میلیون تومان است تخصیص یافته است ومناقصه انجام وکار به ظاهر شروع شد وشنارژکتابخانه مجددا ریخته شد وتابلوهای آغاز کار توسط  اداره کل نوسازی مدارس دراین محل نصب شد وپروژه ازپیشرفت 25درصدی به 35رصدی رسید ودرانتظار اعتبارات امسال قرارگرفت که براساس آنچه که مشهود است امسال نیز500میلیون تومان به این پروژه برروی کاغذ اختصاص یافته است وبا گذشت 8ماه از سال جاری هنوز اعتباری برای پروژه واریز نشده است.

البته ناگفته نماند که این پروژه قول حسینی وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی دردولت نهم  را نیز به مبلغ 1میلیارد تومان جهت تکمیل، تجربه کرده است که آن هم همانند سایر قول هایی که بعضا مسئولین کشوری به شهرستان قاین داشته اند به تاریخ پیوسته است وامیداست که روزی برای این پروژه هم همانند کتابخانه مرکزی مشهد نوشته نشود "کتابخانه مرکزی مشهد20ساله شد".

کلنگ ساخت کتابخانه مرکزی مشهد از سال 74 به زمین زده شد و ساخت این مکان فرهنگی در دستور کار نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان‌رضوی قرار گرفت. اما اکنون با گذشت 20 سال نه تنها هنوز این پروژه به اتمام نرسیده بلکه بخش‌هایی از ساختمانش نیز در حال تخریب است؛ ساختمانی نیمه تمام که در بلوار هفت تیر قرار گرفته و به منظر عمومی منطقه نیز آسیب رسانده است. در این مدت طولانی که از آغاز ساخت کتابخانه می‌گذرد تعداد زیادی مدیر آمده و رفته‌اند، اما این مکان فرهنگی هنوز به نتیجه نرسیده و ناتمام مانده است.

کتابخانه مرکزی قاین هم تاکنون تغییرچندین نماینده وفرماندار ومدیر کل نهادکتابخانه هارا تجربه کرده است.

در خرداد 94نیز الهیاری معاون دبیرکل نهادکتابخانه های عمومی کشور از این پروژه بازدید داشته اند وهنوز نتیجه بررسی ها به مسئولین امر اعلام نشده است که آیا تصمیمی برای این پروژه مهم فرهنگی در شهرستان قاین دارند یاخیر؟؟

در حالی که این پروژه به عنوان یکی از پروژه های بزرگ استانی هنوز در خم وپیچ اعتبارات است اما خبرهایی از کلنگ زنی کتابخانه مرکزی استان در سال آینده به گوش می رسد که مسئولین امر پیگیر اعتبار ملی برای آن هستند وجای این سخن است که آیا شهرستان ها هم نباید از امکانات خوبی که طبق قانون برای آنها پیش بینی شده است برای پیشرفت برخوردارباشند؟؟

 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.