دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 18188  |  
تاریخ انتشار : 19 آبا 1395 - 14:01
شبکه های ماهواره ای یکی از وسایل ارتباط جمعی است که با حضور در خانه ی ایرانیان به خصوصی ترین حوزه های زندگی آنان دسترسی پیدا کرده و با نمایش مناسبات و روابط ناسازگار با زندگی ایرانی الگوهای مختلفی درزندگی خانوادگی ایجاد کرده است.

به گزارش نسیم قائن ، هیچ فردی جدا از خانواده اش قابل تعریف نیست چون خانواده پایه بنیادین اجتماع،سلول سازندۀ زندگی انسان و کانونی برای بروز و ظهور عواطف انسانی و پرورش اجتماعی است.

لذا در جامعه امروزی دشمنان قسم خورده نظام جمهوری اسلامی با استفاده از جنگ نرم ورسانه های ارتباطی مختلف قصد تضعیف عقاید دینی واخلاقی خانواده ها وفرزندان این مرزو بوم را دارند.

 شبکه های ماهواره ای یکی از وسایل ارتباط جمعی است که با حضور در خانه ی ایرانیان به خصوصی ترین حوزه های زندگی آنان دسترسی پیدا کرده و با نمایش مناسبات و روابط ناسازگار با زندگی ایرانی الگوهای مختلفی درزندگی خانوادگی ایجاد کرده است.

متاسفانه یک گروه از مخاطبان برنامه های ماهواره ای  فرزندان هستند که در کنار خانواده یا به تنهایی ،زمان زيادي از شبانه روز را به تماشاي برنامه هاي ماهواره اختصاص مي دهند و همين امر سبب سستي نظام بيشتر خانواده هاي ايراني شده است.

برخي کارشناسان معتقدند امروزه جوانان وسايل ارتباط جمعي ساده؛ همانند تلويزيون و يا ويدئو را جوابگوي نيازهاي خود نمي دانند،به همين علت هميشه به دنبال راهي هستند که از راه هاي مختلف با دنياي بيرون از خود در ارتباط باشند.

برنامه هاي ماهواره اي زمينه ساز مفاسد اخلاقي و اجتماعي است و بيشتر از آنکه براي نسل امروز و به طور کلي مردم مفيد باشد،خطرناک و مضر است و همچون ديگر ابزار بشري مي تواند به آرمان هاي تعالي بخش انسان ها و جوامع خدمت يا خيانت کند؛زيرا قابليت برنامه هاي ماهواره اي به گونه اي است که به يک اندازه مي توان از آن ها بهره برداري مطلوب يا نامطلوب کرد.

 

مهمترین آسیب های ماهواره بر رفتار فرزندان عبارتند از :

*ايجاد تعارض در شخصيت کودکان:کودکان به علت ارزيابي مستقيم و داشتن دقت نابالغ، مثل بزرگتر ها نمي توانند برخي چيزها را فيلتر کنند لذا تا بزرگ شوند خيلي برنامه هايي که از اين شبکه ها ديده اند جذب ذهنشان شده و بنيان شخصيت آن ها دقيقاً مطابق همين برنامه ها شکل مي گيرد، از طرفي همين بچه ها دچار تعارض هايي مي شوند چراکه در جامعه، مدرسه و خانواده چيز هاي خوب مي بينند ولي در ماهواره برعکس آن را مي بينند.

*بلوغ زودرس درکودکان:زندگي کردن را به بچه ها ياد دهيم تا برنامه هاي ماهواره اي آن ها را به سمت ديگري نبرد. متاسفانه بلوغ زودرس در بعضي فرزندان اثر همين ماهواره است. به فرزندان اجازه ندهيم بيش از يک ساعت کنار تلويزيون بنشينند.

*بدحجابی و زنان خیابانی:طبیعی است که وقتی در خانواده ها،بدون هیچ محدودیتی اعضای خانواده پای ماهواره می نشینند و فیلم هایی را می بینند که برای خانواده مناسب سازی نشده است، و بی حجابی در آن به عنوان یک امر عادی موج می زند به مرور از حجاب ارزش زدایی وفرزندان خانواده ترجیح می دهند که با حجاب کم رنگ تر یا احیاناً بی حجاب در جامعه حضور پیدا نمایند.

*فراراز منزل:از مهم ترین کارکردهای سریال ها و فیلم های پخش شده در ماهواره ، آزادی در خارج از خانه هاست، به این معنا که افراد مخصوصا دختران جوان را که به صورت سنتی و فرهنگی در خانواده ها با محدودیت هایی روبرو هستند را دچار حس زندانی بودن در خانه می کنند؛این فرایند روانی به صورت خیلی ساده با مقایسۀ دختران موفق یا آزاد سریال ها و فیلم ها وضعیت دختران قربانی در ذهن وی شکل می گیرد،کم کم با عدم مدیریت صحیح در خانواده ها تبدیل به یک عقده و در نتیجه فرار یا رویگردانی دختران جوان از فضای امن خانه می گردد.

 

تنظیم:زهرا اطهریان-معاونت اجتماعی فرماندهي انتظامي شهرستان قاین

 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.