دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 17515  |  
تاریخ انتشار : 14 مرد 1395 - 14:18
يکي از مهمترين تهديدات آنلاين که هر کاربري بايد در برابر آن به هوش باشد،سرقت هويت آنلاين است.

به گزارش نسیم قائن ، با توجه به حضور فعال هکرهاي مجرم و حجم عظيم بد افزارهاي سايبري که اين روزها از هر زمان ديگري پيچيده تر و باهوش تر شده اند، آشنايي با تهديدات آنلاين و راههاي حفاظت و پيشگيري از وقوع آنها يکي از ملزومات حضور آنلاين براي کاربران در سطح نت است،در نتيجه زماني که اين اتفاق در سطح آنلاين رخ دهد، مي توان نام آن را سرقت هويت آنلاين ناميد.

سرقت هويت آنلاين چيست؟

همانطور که ذکر شد سرقت هويت در واقع جعل هويت شخصي ديگر است،در حوزه آنلاين اين کار مي تواند با سرقت اطلاعات مالي يا هويتي قرباني نظير ايميل يا شماره هاي شناسايي هويتي صورت بگيرد،اطلاعاتي که به جاعل در جاي زدن خود به جاي قرباني کمک کند.

در اغلب موارد اين جرم براي اهداف و مقاصد مالي صورت مي گيرد و معمولا تا زماني که قرباني متوجه لو رفتن اطلاعات خود بشود ادامه مي يابد و قطعا هيچ کس دوست ندارد قرباني يکي از اين جرايم شايع امروزي باشد.

سرقت هويت آنلاين چگونه رخ ميدهد؟

يکي از معمول ترين و شايع ترين نمونه هاي سرقت اطلاعات هويتي به شکل آنلاين، هک و نفوذ به پايگاه داده هاي دولت ها و نهاد هاي مالي از طريق وب سايت هاي آن ها است.

البته اين اتفاق مي تواند تنها از روي يک وب سايت شخصي نيز رخ دهد.

نوع ديگر از روشهاي شايع چيزي است که به آن اصطلاحا "فيشينگ Phishing" مي گويند،در حالي که ما در خصوص بسياري از ايميل هايي و پيام هاي وب سايت هايي که از ما در خواست اطلاعات مي کنند، بي تفاوت هستيم و ساليانه هزاران نفر در سراسر جهان به دليل همين عدم توجه قرباني سرقت اطلاعات مي شوند.

 امروزه وجود بد افزارهايي که مخصوص به فيشينگ طراحي شده اند، اين تهديد را نزديک تر از هر زماني نيز کرده است.

طريق مشهود سوم نيز معروف به "مهندسي اجتماعي"است که مجرم به ويژه در شبکه هاي اجتماعي با طرح دوستي زير پوستي با قرباني به تدريج اقدام به شناسايي وي و سرقت اطلاعات مي کند. بعدا اين اطلاعات به طرق مختلف مي تواند براي مجرم کاربرد داشته باشد.

چگونه از سرقت هويت آنلاين پيشگيري و محافظت کنيم؟

فرار و پيشگيري از سرقت هويت آنلاين چندان مشکل و دشوار نيست،ابتدايي ترين نکته در خصوص آن اين است که هشيار باشيد و عقل سليم را در ارتباطات خود و به ويژه وب گردي ها به کار بگيريد:

*هرگز به ايميل هايي که به شما مي گويند در يک بخت آزمايي که هيچ گاه در آن شرکت نکرده ايد، برنده شده ايد، پاسخ ندهيد. هيچ بخت آزمايي رسمي و قانوني وجود ندارد که به شکل اتفاقي عده اي را با ايميل از برنده شدن خود مطلع کند.

*هيچ مرده اي وجود ندارد که براي انتقال دارايي هايش به کمک شما نياز داشته باشد. اين مورد به ويژه در ايران و در جريان معروف به Nigerian Phishing بسيار شايع شده بود. هيچ گاه گول ارقام و اعداد ميليون يورويي و ميليون دلاري را نخوريد،اگر کسي نياز به جابجايي اين ارقام داشته باشد، سراغ من و شما نمي آيد.

*هيچ موسسه مالي وجود ندارد که در سطح جهاني به دنبال کساني براي دادن وام ارزي باشد، به شدت از اين ايميل ها و اين ادعا ها دوري کنيد.

*طلب و حرص نيروي محرکه قربانيان براي افتادن در دام مجرمين است،در نتيجه زماني که قرار شد بدون هيچ دليلي دست شما به ميليون ها دلار پول نقد برسد، هيجان زده نشويد و با يک نفس عميق بيشتر فکر کنيد!

*خريد هاي آنلاين خود را تنها از وب سايت هاي مطمئن صورت دهيد، اين وب سايت ها نام بنگاه يا شرکت را در نوار آدرس به رنگ سبز و همراه با آيکون يک قفل نمايش مي دهند،البته به جز در اينترنت اکسپلورر. همچنين شهرت فروشگاه آنلاين خود را حتما مد نظر قرار دهيد.

*در شبکه هاي اجتماعي حتما مراقب دوستان خود باشيد و هر چند وقت يک بار نگاهي به فهرست دوستان خود بيندازيد،بسياري از اين دوستان در پستو منتظر هستند تا اطلاعاتي هويتي بنا از شما درز کند و از آن نهايت استفاده را ببرند.

*توصيه آخر و هميشگي اينکه قبل از کليک کردن بر روي هر لينکي در ايميل ها، پيام هاي وايبري يا ساير پيام هاي آنلاين بيشتر فکر کنيد و نسبت به پيام ها و ايميل هايي که به شکل فوري و ضروري از شما در خواست هر نوع اطلاعات هويتي را ميکنند، شديدا مشکوک باشيد.

 

 

پليس فضاي توليد و تبادل اطلاعات فرماندهي انتظامي خراسان جنوبي

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.