دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 16931  |  
تاریخ انتشار : 28 ارد 1395 - 17:52
براي گرفتن یک نوبت چشم پزشک از ساعت 3صبح باید در پشت درب درمانگاه به انتظار بنشینید تا شاید جزء30نفری باشید که متخصص چشم می خواهد درآن روز ویزیتت کند.

به گزارش نسیم قائن ، کلنیک تخصصی خاتم الانبیاء شماره2قاین در اواخر اسفند ماه 94با حضور مسئولین شهرستان به بهره داری رسید.

 به گفته شوکتی فر سرپرست شبکه بهداشت ودرمان قاین به دلیل ازدحام جمعیت در کلنیک تخصصی خاتم الانبیاء وکمبود فضا ی درمانگاه بیمارستان برآن شدیم تا این کلنیک راه اندازی وتعدادی از پزشکان متخصص دراین مجموعه به کار گرفته شوند.

براساس گزارشی که از افتتاح این کلنیک در سایت دانشگاه علوم پزشکی آمده است شوکتی فرسرپرست شبکه بهداشت ودرمان قاین از حضورمتخصصين چشم، داخلي، اطفال، گوش، حلق و بيني  در دو نوبت صبح و عصر و پزشك عمومي در نوبت عصر طبق برنامه زمانبندي مشخص دراین کلنیک خبرداده بود.

 

اما آنچه که از تابلوی ثبت شده در سالن این کلنیک مشخص است حضور برخی ازمتخصصین در روزهای خاصی در کلنیک صورت می گیرد وبراساس شواهد موجود مشکل ازدحام جمعیت در کلنیک شماره 1واقع در بیمارستان نیز کم نشده است وکمبود پزشک متخصص دربرخی از رشته ها ازجمله زنان وزایمان وچشم پزشکی بر این موضوع نیز صحه گذاشته است.

 

اگرچه بارها مسئولین شهرستان قاین اعم از نماینده محترم شهرستان وسرپرست شبکه بهداشت از وضعیت بهداشتی شهرستان دراین سال های اخیر ابراز رضایت داشته اند واین موضوع علی الظاهر برکسی پوشیده نیست و ووضعیت هتلینگ بیمارستان بهتر شده است اما سخن این است که این تعداد پزشک متخصصی که درشهرستان ارائه خدمت می کنند چند درصد آنها جذب دانشگاه علوم پزشکی هستند وامید است که به صورت دائمی یا مدت طولانی درشهرستان بمانند؟؟

آنچه که مشهوداست این است که اکثر این پزشکان طرحی هستند وبلافاصله بعد از طرح به شهر ودیار خود برمی گردند.

فراواني پزشكان متخصص در مراكز استان‌ها و عدم رغبت اين افراد به شهرهاي كوچك سبب شده تا هميشه يكي از مشكلات اساسي شهرستان‌ها در بخش درمان كمبود پزشك متخصص باشد، مشكلي كه گاه و بيگاه با انعكاس برخي نارضايتي‌ها از سوي شهروندان رخ مي‌نمايد.

یکی از مشکلات اساسی که در شهرستان های قاین وزیرکوه با آن دست وپنجه نرم می کنند کمبود چشم پزشک است .

اگر چه چشم پزشک دو روز در هفته در قاین به مردم خدمات رسانی می کند اما حضور یک چشم پزشک در قاین آنهم 2روز درهفته جوابگوی مراجعه کنندگان نیست .

 

درپی تماس های مکرر مردمی در خصوص وضعیت چشم پزشکی برای تهیه گزارش به درمانگاه تخصصی شماره 2قاین رفتم اگرچه ساعت10و30دقیقه به درمانگاه رسیدم وتا حدودی جمعیتی که از صبح زود برای نوبت گرفتن به این درمانگاه مراجعه کرده بودند به دلیل اینکه پزشک بیشتر از30نفررا معاینه نمی کند مکان را ترک کرده بودند اما جمعیت حاضر نیز اکثر از نحوه نوبت دهی گلایه مند بودند.

یکی از همشهریان ما در گفتگو با خبرنگار ماگفت: برای نوبت چشم پزشکی از ساعت3و10دقیقه صبح در جلوی درمانگاه بوده ام و ساعت7صبح دررا باز ودفتر چه های حاضرین برای نوبت دهی دریافت شده است.

وی می گوید من کار مند ومستقر در شهر هستم ودراین ساعت آمده ام که بتوانم به موقع نوبت بگیرم وبه کار خود هم برسم وتا ساعت 7در ماشین خود حضور داشته ام وافراد زیادی نیز از روستاها مراجعه می کردند وبرروی پله ها نشسته بودند تا بتوانند نوبت بگیرند .

پیروجوان همه دفتر چه به دست آمده بودند ومنتظر یک چشم پزشک بودند.

وی می گوید 74نفر فقط تا ساعت7و30صبح مراجعه کننده به درمانگاه را خود شاهد بودم واین درحالی است که پزشک فقط 30نفر را پذیرش می کند .

این شهر وند قاینی می گوید حداقل زمانی که پزشک متخصص در بیمارستان بود وصبح زود مراجعه می کردیم دراین مکان جایی برای نشستن که بود اما این مکان فعلی باید درخیابان بنشینیم تا درب باز شود .

وی می گوید از روستاهای اسفاد،فضل آباد ،آویچ ،چاهک موسویه و... آمده بودند واکثرا برگشتند.

یکی از پیرمردهایی که از روستای آویچ مراجعه کرده بود وبیست ویکمین نفری بود که شماره گرفته بود گفت: از ساعت4صبح آمده ام والان ساعت11است وهنوز نوبتم نشده ونای راه رفتن هم ندارم وبسیار خسته شده ام اما مجبورم بمانم تا هر زمانی که نوبتم برسد .

 

 

وی که خستگی از چشمانش مشخص است می گوید چرا مسئولین فکری به حال ما نمی کنند وبا این وضعیت خشکسالی وبی پولی باید چند بار به قاین بیاییم که بتوانیم نوبت بگیریم.

یکی دیگر از مراجعه کنندگان می گوید: ساعت7صبح به بعد اگر مراجعه کنید دیگر نوبت به شما نمی رسدوحتی آنهایی هم که زودتر آمده اند به دلیل اینکه تعداد ویزیت مشخص است مجبور هستند برگردند.

یکی از مراجعه کنندگان دیگر به این درمانگاه گفت: مسئولین هیچ ارزشی برای مردم قائل نیستندوهیچ نگرانی برای مردم ندارند وگفته های مردم برایشان اهمیتی ندارد.

مراجعه کننده دیگری نیز اظهارداشت: به عمل کار برآید وبه سخن گفتن نیست ومشکل تنها با حرف زدن حل نمی شود مسئولین باید یک فکر اساسی بردارند.

یکی دیگر از مراجعه کنندگان گفت: 3هفته است که پدرم توسط این چشم پزشک عمل شده است وهنوزخوب نمی بیند واز راه دور هم آمده ایم ومیگویند نوبت تمام شده است وما هم دیگر نمی دانیم چه باید بکنیم به پزشکان دیگر هم که مراجعه داشته ایم گفته اند باید همان پزشکی که عمل را انجام داده بقیه معاینات را هم داشته باشد وامروز هم می گویند برو فردا بیا .

آقایی که از شهر خواف مراجعه کرده است گفت: تا در مان چشم ما صورت گیرد معده هایمان هم خراب خواهدشدچراکه از صبح علی الطلوع برای رسیدن به یک چشم پزشک باید فرسخ ها راه را طی کنیم ووقتی نوبت می گیریم از ترس اینکه شاید نوبت ما برسد ونباشیم برای خوردن یک لقمه نان هم از این درمانگاه بیرون نمی رویم.

وی می گوید چرا نوبت دهی تلفنی دراین مکان انجام نمی شود تا مردم این همه الاف نباشند.

یکی دیگر از مراجعه کنندگان می گوید اگر از روز قبل با تلفن نوبت دهی صورت گیردوتعداد که مشخص شد دیگر شماره داده نشود مردم هم الاف نمی شوند وحداقل از روستاها وشهرهای مجاور مراجعه نمی کنند.

پیرمردی روستایی که ازروستای گرماب آمده است می گوید از درد چشم دیگر نمی دانم چه کنم وهنوز نوبت من نشده است ودر طی این چند روز 150هزار تومن فقط کرایه داده ام وهرروز به بیمارستان مراجعه می کنم وامروز چشم پزشک در قاین است وآمده ام تا یک فکری به حال چشم من بردارد .

وی که درد زیادی دارد می گوید خدایا یا مرگ یا مسکّن ....

 

اینها فقط گوشه ای از درد دل های مردمی است که روزانه نه تنها برای یک چشم پزشک بلکه برای پزشکان دیگری از جمله متخصص زنان وزایمان وسونوگرافی و.... در شهرستان از نهان مردم بلند می شود وشاید گوش شنوایی دراین شهرستان واستان وکشورنیست تا درد دل های این مردم را بشنود.

شهرستانی نائب رئیس شورای شهردر گفتگو با خبرنگار نسیم قائن گفت: شورای شهر وظایف پیچیده ای دارد ومنحصر به یک کاری نمی شود ودرمسائل عمرانی،فرهنگی،پزشکی وتولیدی وظایفی برعهده دارد ودر ابتدای ورود به شورا از جمله مسائلی که برای اعضای شورا دراولویت بود وضعیت بهداشتی ودرمانی شهرستان بودوکمیته بهداشت وسلامت شوراهم ازهمان ابتدا دردستور کار بودوبرای حل این مشکلات باید مدیریت بهداشت ودرمان شهرستان،جامعه خیرین ،نماینده،فرماندار وامام جمعه وشورادر کنار همدیگرگام اساسی برای حل این مشکلات بردارند.

وی افزود: علی رغم اینکه دراین دولت واژه های تدبیر وامید را مطرح می کنند ودر بسیاری از جلسات واژه های تدبیر وامید توسل می جویند اما متاسفانه هنوز آداب تکریم ارباب رجوع به خصوص در بخش بهداشت ودرمان رعایت نشده است وهنوز هم در بخش مدیریت سلامت با آن دست وپنجه نرم می کنیم .

وی افزود: وقتی شهروند ما ساعت 3صبح برای نوبت گرفتن پشت کلنیکی که ساعت7به بعد باز می شود می ایستد وحتی نماز صبحش تحت الشعاع قرار می گیرد مانده ایم که چه کنیم؟

عضورشورای شهر قاین اظهارداشت: از صبح که این موضوع توسط یکی از شهروندان اعلام شد بارها با دکتر قائمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجندتماس گرفته ام وموفق با صحبت با ایشان نشده ام وحتی با قرائی رئیس شورای استان ومسئول کمیته بهداشت وسلامت شورای شهر قاین تماس گرفته ام واز وی خواسته ام داد مردم را به گوش مسئولین استانی برساند وفقط حضور درجلسات استان مدنظر نباشد.

شهرستانی اظهارداشت: با دکتر ارجمندی مدیریت درمان دانشگاه علوم پزشکی استان تماس داشته ام وی تمام این مشکلات نوبت دهی را مربوط به مدیریت شهرستان دانست.

وی می گوید وقتی یک رئیسی نمی تواند نوبت دهی را ساماندهی کند چه طور می تواند کمبودهای پزشکی  درشهرستان را سامان ببخشد.

این عضوشورای شهر می گوید:چندبار رئیس بیمارستان رابرای حضور در شورا در خصوص مشکلات درمانی بیمارستان قاین دعوت کرده ایم که متاسفانه به جزچشم هیچ نشنیده ایم وهنوز هم منتظر حضور وی در شورای شهر هستیم.

وی از دیدار با مسئولین وزارت بهداشت درتهران واینکه تعدادی از اعضای شورا به اتفاق نماینده مردم در مجلس نهم با مسئولین این وزارت خانه و همچنین مسئولین تامین اجتماعی کشور در خصوص وضعیت درمانگاه تامین اجتماعی ووضعیت بهداشت خواسته هایی را مطرح کرده اند اما  با گذشت 2سال از این دیدارهاچیزی عاید منطقه ما نشده است سخن گفت.

نائب رئیس شورای شهر قاین گفت:تابلوهای متخصصین زیادی در درمانگاه تامین اجتماعی وبیمارستانها ودرمانگاههای ما نصب است اما حضور فیزیکی این متخصصین به صورت دائم در شهرستان زیاد به چشم نمی خورد.

وی می گوید: تا کنون برای حل مشکلات بهداشتی منطقه دو دیدار با دکتر قائمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند داشته ایم وایشان در خصوص سهمیه متخصصین به شهرستان قول هایی هم دادند .

عضو شورای شهر قاین افزود: درزمینه پزشکی وبهداشتی مسئولین ومتولیان امر با شورا همکاری نمی کنند ودست ما به جایی نمی رسد و تنها چیزی که می توانم بگویم عذر خواهی از مردم است.

بارها گفته ایم که اگر ضرورتی است که اعضای شورا از مسئولین کشوری این موضعات را پیگیری کنند بیان شود ومتاسفانه این موضوع به جایی نرسیده است.

شهرستانی اظهارداشت: سرپرست شبکه بهداشت ودرمان یکبار برای بررسی مشکلات بهداشتی شهردر جلسه شورا حضور یافته است وسخن من این است که ای کاش فرماندار محترم شهرستان نامه ای که 2سال پیش در خصوص تشکیل کارگروههایی با حضور مسئولین شهرستان در زمینه ارائه راه حل برای مشکلات شهرستان در شورا را به ایشان ارائه شده بود را بی پاسخ نمی گذاشت واین کار گروهها تشکیل تا شاید برخی از مشکلات امروز مردم حل می شد.

دکتر شوکتی فر سرپرست شبکه بهداشت ودرمان قاین در گفتگو با خبرنگار نسیم قائن با بیان اینکه کمبود چشم پزشک در سطح استان وکشور به چشم می خورد گفت: خودما هم این موضوع کمبود پزشک را قبول داریم وبارها این مشکلات به رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گزارش شده است وهمین کمبود متخصص چشم درسطح استان باعث شده است که یک پزشک در 4شهر استان به مردم خدمات ارائه دهد وسهم قاین هم دوروز درهفته است.

 

وی در خصوص نوبت دهی تلفنی گفت: چون دراین مکان هنوز سیستم نوبت دهی نصب نشده است امکان نوبت دهی در درمانگاه شماره 2وجود ندارد اما قول می دهیم ظرف چند روز آینده نوبت دهی چشم پزشک از طریق سیستم نوبت دهی بیمارستان انجام شود ومردم بتوانند از طریق تلفنی نوبت بگیرند اما ظرفیت ما محدود است ودر دروز 30نفر است وفعلا برای حل این مشکل نمی توان کاری کرد مگر اینکه خود متخصص محترم در روز بیماران بیشتری را ویزیت کنند که برخی مواقع به دلیل ازدحام جمعیت این تعداد به40نفرهم افزایش می یابد.

سرپرست شبکه بهداشت ودرمان شهرستان قاین می گوید: یکی از راههای حل این مشکل این است که پزشکان غیرطرحی جذب شوندوضمن حضور در بیمارستان قاین بازدن مطب های پزشکی در شیفت عصر در مطب به بیماران خدمات ارائه دهند .

وی افزود:رایزنی هایی هم با برخی از پزشکان داشته ایم ودراین زمینه نیازمند کمک خیرین وانجمن های خیرین سلامت شهرستان هستیم واین راه حل جذب متخصص به صورت آزاد جدای از جذب  پزشک متخصص دانشگاه علوم پزشکی برای شهرستان است وباید دست دردست هم دهیم تا بتوانیم مشکلات بهداشتی مردم را حل کنیم.

 

نظرات کاربران

علاوه برمتخصص چشم که باید بطور دائمی در شهرباشد،حضورمتخصص زنان هم درشهراز واجبات است. اگر به همین روال پیش برویم تاچندسال آینده در قاین تعداد متولدین قاین انگشت شمارخواهدبود وهمه فرزندان قاینی متولدین شعرهای اطراف خواهند بود.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.