دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 16751  |  
تاریخ انتشار : 14 ارد 1395 - 01:09
مشکل فاضلاب مسکن مهر قاین گلایه های زیادی را به دنبال داشت واکثر مردم از این وضعیت وبوی تعفن در مجتمع به تنگ آمده اند.

به گزارش نسیم قائن ، مسکن مهر قاین یکی از اولین مسکن های مهری بود که در کشور به بهره برداری رسید واکنون حدود1000خانواردراین مجتمع مسکونی ساکن هستند.

با وجودی که این مجتمع مسکونی در سال های اول متقاضیان زیادی به خصوص دربین جوانان داشت وبا طرح دولت صاحبخانه می شدند خوشحالی بسیار مضاعفی را برای خانواده ها به وجود آورد.

این مجتمع مسکونی در یکی از نقاط خوب شهر ساخته شداما این روزها خبرهای خوشی از وضعیت این مجتمع مسکونی به گوش نمیرسد به طوری که اکثر افراد تمایل به فروش خانه ها ی خود زیر فی بازار دارند وخریدارزیادی ندارد.

یکی از مهم ترین علل این موضوع بحث فاضلاب در برخی از بلوک های این مجتمع است که بوی بد تعفن وفاضلاب موجود دربلوک ها حتی همسایه های خارج از مجتمع را هم گلایه مند کرده است.

به سراغ چند نفر از ساکنین این مجتمع رفتیم .

یکی از ساکنین بلوک 10گفت: آنهایی که دم از هفته سلامت می زنند آیا به فکر سلامت جامعه هم هستند واین وضعیت رادر داخل شهر نمی بینند ؟

یکی دیگر از ساکنین مجتمع می گوید تا کی باید درفاضلاب زندگی کنیم وفکری به حال ما بردارند فرزندان ما مریض شده اند وبه بیماری های پوستی مبتلا شده اند.

 

یکی دیگراز اهالی این مجتمع می گویدتا به حال که هواسرد بوده است وبوی تعفن زندگی را برما سلب کرده است وبعد ازاین که هواگرم شود خداوند عاقبت مارا به خیر کند .

بانوی دیگری از ساکنین گفت: نه می توانیم مهمانی به خانه های خود دعوت کنیم ونه خودمان به راحتی می توانیم غذایی بخوریم ازبس این بوی تعفن در خانه های ما پیچیده است.

یکی دیگر از ساکنین بلوک 2با ارائه یک برگه که برروی آن نوشته شده است جهت حفرچاه بابت هرواحد مسکونی 40هزارتومان  علی الحساب پرداخت نمایید ودرصورت عدم پرداخت اسامی افراد جهت ابلاغ به دادستانی ارسال خواهدشد؟ گفت:بااین 40هزارتومان حل مشکل مقطعی است وپایانی ندارد.

یکی دیگرازساکنین مسکن مهرگفت:همسر من یک کارگر است و3فرزند دارم وبرای این 40هزارتومان باید روزها صبر کنیم که کاری  برای همسرم پیدا شود ومانده ایم که از کجا این پول را تامین کنیم واگر واقعا مشکل حل میشد از هرطریقی پول را پرداخت می کردم ولی میدانیم که آش همان آش وکاسه همان کاسه وفایده ای ندارد مگر اینکه مسئولین فکر اساسی بردارند.

 

یکی از بانوان بلوک 6می گویدبرخی مواقع آب به حدی بالا می آیدکه پاهایمان پرنجاست می شود وبعد از تماس با مسئولین به یک سرکشی وعکس از منطقه بسنده کرده ودیگر خبری از آنها نیست.

 

پدری می گفت: خوشحال بودم که صاحب خانه شده ام ولی با این وضعیت دیگر برایمان زندگی دراین مجتمع سخت شده است و به چندین بانگاه مراجعه کرده ام که خانه ام را با نصف قیمت بفروشم ولی خریداری ندارد گناه ما چیست که باید دراین وضعیت زندگی کنیم؟؟

وی افزود: ما که نمی توانیم فرزندانمان رادر خانه زندانی کنیم وبرای بازی به وسط مجتمع می آیند ودر کناراین فاضلاب ها بازی می کنند وحتی فرزندم با دوچرخه یکبار دراین گودال آب  کثیف سقوط کرده است

خانمی می گوید چه کسی می خواهدبه داد این مردم  برسد وقتی مهمان داریم خجالت میکشیم وبرخی مواقع مجبور می شویم که بگوییم حضور نداریم وبرخی مارا مسخره می کنند که اینجا کجاست زندگی میکنید

بوی تعفن به حدی است که همسایه های اطراف هم به تنگ آمده اند یکی از همسایه های خیابان همت گفت: این وضعیت حتی به خانه های ما که خارج از مجتمع هستیم ضرروارد کرده است

یکی دیگر از اعضای مجتمع مسکونی غدیر گفت: بوی گند فاضلاب  مجتمع همه را عاصی کرده است واز مسئولین میخواهیم فقط برای چند دقیقه به این منطقه بیایند وببینند که می توانند زندگی کنند

محمدی مدیرمجتمع غدیردر گفتگوی تلفنی با خبرنگار ماگفت: در زمان اجرای این طرح سبتیک ها وچاههایی که حفرشده است در حد استاندار برای این منطقه نبوده است ودر شهرهای دیگر که فاضلاب شهری نداشته اند پکیج های تصفیه ای نصب شده است که آب غیر شرب را از مواد فاضلاب جدا می کرده است اما این طرح دراین مجتمع اجراءنشده است.

وی افزود: رئیس اداره آب وفاضلاب قاین در خصوص میزان آب مصرفی اعضاگفته است دراین مجتمع هرعضو به صورت میانگین 17مترمکعب آب مصرف دارند که به این سبتیک می ریزد وسبتیک هیچ خروجی ندارد به جز اینکه به چاه وصل شود وبرای هر 80واحد2یا3چاه حفرشده است واین چاهها در طی این مدت اشباع شده است وحتی چندین بار هم خالی شده است واین مقدار چاه با این عمق برای این مجتمع کم است وراهکارموقت تخلیه است که جواب هم نمی دهد وسریع پر می شودوبا این وجود دیگر جایی برای چاه کندن هم نداریم

وی افزود:خواسته ما ازمسئولین این است که از نهادهای بالاتر پیگیری شود که فاضلاب شهری راه بیفتد که البته این هم زمان بر وهم هزینه براست وراه بعدی این است که ماشینی موقت به این مجتمع مسکونی داده شود که روزانه تخلیه صورت گیرد چراکه هرچاه 8متری که کنده می شود به آب میرسد وامکان حفر چاه هم وجود ندارد.

محمدی گفت:با پیگیری هایی که داشته ایم روز چهارشنبه 15اردیبهشت ساعت 9صبح جلسه ای با حضور مسئولین استانی وشهرستانی در مجتمع برگزار خواهد شد وتنها راه کار آن این است که مسئولین بالادست یک فکر اساسی بردارند وگرنه باید منتظرفاجعه های بدتر ازاین هم باشیم.

باعذرخواهی از مخاطبین این تصاویر جهت نشان دادن عمق فاجعه گذاشته شده است

نظرات کاربران

توی خیلی ازشهرهای بزرگ مسکن مهر ویلایی ساخته شده. توی بعضی ازشهرهام دوطبقه ساختن. چرا مسئولین مسکن وشهرسازی قاین تبدیر به خرج ندادن؟ آخه بدون زیرساختها که نمیشه آپارتمان سازی کرد. اصلا چرا توی شهرقاین هیچکس زلزله خیزبودن شهر رودرنظر نمیگیره؟ رعایت حریم همسایه که خداروشکر درشهر دارالمومنین اصلا جایی نداره.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.