دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 16541  |  
تاریخ انتشار : 22 فرو 1395 - 23:07
بررسی مشکلات کارگران بخش بارگیری کارخانه سیمان قاین
ناآگاهی پیمانکار زمینه ساز پایمال شدن حقوق کارگران
مدیرمنابع انسانی شرکت سیمان قاین گفت:مشکل اصلی برخي از پيمانكاران محترم که منجر به اینگونه مشکلات میگردد این است که متاسفانه برخي و تاكيد ميكنم برخي پيمانكاران محترم آگاه به مسائل قانوني نیستند و اشراف کامل به قانون نیز ندارند.

به گزارش نسیم قائن ، درپی ارسال مطلبی با عنوان گلایه تعدادی از کارگران پیمانکار بارگیرخانه سیمان قاین نسبت به بی عدالتی هابه سایت نسیم قاین(ما تعداد حدود 25 نفر کارگر درقسمت بارگیری پاکتی سیمان قاین برای شرکت پیمانکاری کار می کنیم و مدت دوسال است که به صورت سه شیفت مشغول به کار هستیم ولی متاسفانه تنها ماهیانه پانصد هزار تومان حقوق میگیریم.در این سال ها همچنین این پیمانکار نه عیدی داده نه پاداش نه سنوات، زندگی ما کارگران متلاشی شده است لطفا به گوش آقای مدیر کل کار استان برسانید .)

 

به سراغ زنگنه مدیر اداره کار ،تعاون ورفاه اجتماعی قاین رفتیم تا راه حل مشکل کارگرانی را که با اینگونه بی عدالتی ها دست وپنجه نرم می کنند وگاها ممکن است به دلیل ترس از بیکاری ودر جهت دفاع از  حق وحقوق خود شکایتی هم از پیمانکار نداشته باشند را جویا شویم.

 

زنگنه دراین خصوص به خبرنگار ما گفت: اعتراض  کارگران عزیز مربوط به پیمانکاری بارگیرخانه می باشد و ربطی به کارکنان شرکت سیمان قاین ندارد .

شرکتهای پیمان کاری بخش بارگیری کارخانه سیمان قاین درطول2سال گذشته به دلیل برخی از مشکلات نتوانسته اند به تعهدات خود عمل کنند ولغو صلاحیت شده اند.

همچنین این شرکت پیمانکاری فضای سبز کارخانه را نیز برعهده دارد که  ایرادات پیمانکاربه شرکت سیمان قاین اعلام و با قرار مدت رفع مشکل اقدامی از سوی پیمانکار نشده که در مراحل لغو صلاحیت قرار دارد .

زنگنه بیان داشت به بازرس کار اعلام شده موضوع سریعا بررسی و در صورت عدم رعایت مقررات امره قانون کار ازسوی پیمانکار ، کارگران محترم میتوانند به مراجع حل اختلاف برای بررسی بیشتر و الزام به تعهدات و پرداخت حقوق و مزایای قانونی مراجعه نمایند .

و ی افزود:برابراسنادمصوبه سال85هیئت وزیران که گفته است دستگاههای اجرایی ونهادهای دولتی وغیردولتی موظف هستند برکارگران خود نظارت مستقیم داشته باشند موارد و ایرادات پیمانکار به شرکت سیمان قاین اعلام گردیده و در مراحل بررسی و تصمیم گیری نهایی می باشد .

مدیر اداره کار،تعاون ورفاه اجتماعی قاین  گفت: نزدیک به 150کارگرپیمانکاری درشرکت سیمان قاین کار می کنند که فقط  تعداد 24 نفر کارگران قسمت بارگیری با یک شرکت پیمانکاری  این مشکل رادارند وبقیه کارگران مشکلی ندارند وتمامی  حق و حقوق قانونی خویش را دریافت می دارند .

به گفته زنگنه  90درصدمشکلات ایجادشده از سوی شرکت های پیمانکاری است که قیمت مناقصه را پایین می زنند که بتوانند دراین مناقصه برنده شوندوبعدها برایشان مشکل ایجاد می شود.

وی افزود پیمانکار مذکور قیمت پاکت سیمان را پایین تر از قیمت سال گذشته زده است وبا افزایش14درصدی حقوق کارگران در سال 1395جای این سوال است که آیا  پیمانکاربه این موضوع فکر نمی کند که چگونه می خواهد حق وحقوق کارگران خودرا پرداخت کند ؟

وی با تاکید براین موضوع گفت:شرکت ها وپیمانکارانی که درزمینه قرارداد با کارگران طبق قانون کار عمل نکنند از طریق مراجع قضایی تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

 

امیرداریوش توسلی مدیرمنابع انسانی  شرکت سیمان قاین نیزدر گفتگوبا خبرنگارما درخصوص این موضوع اظهارداشت: قرارداد بارگیرخانه شرکت سیمان یک قراردادحجمی است که براساس تعداد پاکتی که بارگیری می شود وفق قرارداد  محاسبه و به پیمانکارپرداخت میگردد .

وی افزود:در قراردادهایی که با پیمانکاران دراین چند سال اخير بسته شده است  نهایت دقت وظرافت بعمل آمده  و تمامی موارد قانونی نیز  لحاظ گردیده است . حتي درزمان انجام مناقصه ، اسناد به صورت کامل در اختیار پیمانکاران محترم قرارمی گیرد وپیمانکاران محترم شرایط را کاملا می دانند وبا آگاهی کامل درمناقصه شرکت می کنند وحتی پیش نویس قراردادها را نيزامضامی کنند كه جزءاسناد مناقصه است لذا آگاهی پیمانکارنسبت به قراردادکافی است واطلاعات کافی را درخصوص پیمان هم دارند .

دربحث مناقصه افراد باتوجه به نوع مناقصه قيمتي را اعلام می کنند ودرکمیسیون معاملات نیز رزومه ،صلاحیت و اعلام قیمت  بررسی می شودومناقصه طبق روال قانونی برگزار می گردد که البته يكي از  مهمترین ملاكهاي انتخاب همواره داشتن تاييديه صلاحيت انجام كار پيمانكار صادره از سوي مراجع ذي صلاح قانوني بوده و مي باشد .

مدیرمنابع انسانی شرکت سیمان قاین گفت:مشکل اصلی برخي از پيمانكاران محترم  که منجر به اینگونه مشکلات میگردد این است که متاسفانه برخي و تاكيد ميكنم برخي پيمانكاران محترم آگاه به مسائل قانوني نیستند و اشراف کامل به قانون نیز ندارند.

وی افزود: جناب آقای مهندس سنجری مدیرکل محترم تعاون  كار و رفاه اجتماعي خراسان جنوبی  و همکاران محترم ایشان در استان ، جناب آقای مهندس زنگنه رئیس محترم اداره کار قاین  ، مدیرعامل محترم شرکت سیمان قاین و مديران محترم شركت سيمان دراصلاح قراردادها ی پیمانکاری  طی چند سال  اخیر زحمات  فراوان و سعي شايسته اي داشته اند که قراردادها به نحوی  تنظیم و منعقدشود که حقوق کارگران زحمتکش تضییع نگردد .اما برخی مسائل به خودپیمانکاربر می گردد که متاسفانه به علت عدم آگاهی کافی به قانون وشرایط منطقه ای ، ممکن است درست اجرا و اقدام ننمایند ضمن اینکه شركت سيمان قاين  در بدو انعقاد قراردادضمانتهای کافی و ضمانت حُسن انجام کاررا از پیمانکاران دراختیاردارد که طبق ماده13قانون کار اگر بعد از اتمام قرارداداستعلام ازمراجع قانونی گرفته شد واعلام گردید  که پرداختیهای پیمانکار مشکل دارد وحق وحقوق کارگران را به طور کامل پرداخت نکرده است از محل این ضمانت نامه طی مهلت قانونی حق و حقوق کارگریا کارگرانی که ذی نفع بوده اند توسط پیمانکار پرداخت میشود .

مهندس توسلی در بخش دیگری از سخنان خودگفت: متاسفانه تعداد پیمانکاران محترم  واجد شرایط  و دارای صلاحیت  در شهرستان محدود می باشد ووقتی تنوع پیمانکارباشد هم کارفرما بهتر می تواند تصمیم بگیرد وهم براي پیمانکاران شرایطی فراهم می شود که کارخودشان را بهتر انجام دهند .

وی افزود:كارفرما ، اداره محترم کاروبازرسان محترم کار هم نظارت کافی را دارند ومی توان گفت که یکی از شرکت هایی که در قراردادها وپیمان هایش تمام ضوابط ومقررات  قانونی را رعایت می کند شرکت سیمان قاین است که تاامروز هیچ مشکلی خاصی  نداشته ایم و اميدوارم به فضل الهي این بابی شود که برخي از پیمانکارانی که وارد کارمی شوند با آگاهی بیشتری درپیمان شرکت کنندو بدانند كه اگررعایت مسائل قانونی را انجام ندهند منجر به فسخ قرار داد و تاديه تمامي حقوق كارگران توسط پيمانكار خواهد شد .

توسلی درادامه بیان داشت: ان عده از کارگران محترمی که  نسبت به شرايط كار ی با  پيمانكار مشكلي دارند ميتواند با مراجعه به مراجع ذي صلاح پيگيري لازم را در جهت احقاق حق و حقوق قانونی خویش  انجام دهند .

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.