دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 15496  |  
تاریخ انتشار : 24 دى 1394 - 18:36
رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری قاین بیان داشت: این اداره به تعهدات خود که فراهم نمودن زیرساختهای زیربنایی در منطقه گردشگری بوذجمهر بوده است عمل نموده وبقیه تعهدات را باید سرمایه گذار انجام دهد.

به گزارش نسیم قائن ، دربخش دوم طرح سوال از شما پاسخ مسئولین از ما که اقای عباسی رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری شهرستان میربان نسیم قاین بود به دیگر سوالات مطرح شده توسط مخاطبین سایت سایت پاسخ داده شد.

رئیس اداره میراث فرهنگ قاین در پاسخ به رهاشدن  شهرقدیم قاین که جزء آثار منحصر به فرد باستان شناسی خراسان بزرگ است بیان داشت:نبود و کمبود اعتبار مهم ترین عامل ادامه نیافتن کاوش ها در شهر قدیم و مزار شاهزاده حسین است که امیدواریم در سال های آتی، بتوانیم به کار ادامه دهیم.

وی درپاسخ به این موضوع که بخش زيادي از آثار شهر قديم متاسفانه توسط شهرداري خاکبرداري و تخريب شده است و جهت جاده سازي تعريض شده است. اين آثار با حفاري قابل تبديل به موزه فضاي باز بود و ديگر قابل جبران نيست نیزگفت: اقداماتی که در سال گذشته جهت راه دسترسی ضلع شرقی سازه فضایی شهر قدیم و مزار شاهزاده حسین صورت گرفته، بر اساس توافق حوزه پژوهشی اداره کل استان و شهرداری قاین بوده و کل مسیر آسفالته بدون باربرداری اجرا شده و در ادامه کاوش های باستان شناسی، امکان جمع آوری مسیر آسفالته طبق توافق قبلی میسر می باشد.

عباسی در پاسخ به این سوال که سهم آثار ارزشمند تاريخي قاين که در گذشته از اعتبارات ملي خوبي برخوردار بود، چرا پيگيري نمي شود و اغلب اعتبارات ملي در بيرجند هزينه مي شود!اظهارداشت:هر ساله از محل منابع ملی، اعتباراتی به شهرستان تخصیص می یابد که عمدتا طبق اولویت های تعریف شده می باشد. بهتر است جهت مقایسه نحوه هزینه کرد و تخصیص اعتبارات ملی در شهرستان ها، از اعداد و ارقام قابل اثبات استفاده شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی قاین درخصوص کاوش های باستان شناسی انجام شده در شهرستان نیزگفت:آخرین کاوش های باستان شناسی به سال 85برمی گردد ودر مجموع قاین وزیرکوه که هنوز جدا نشده بود 71اثرثبت شده میراث ملی کشورراداشتیم واز 85به بعد هیچ کار کاوش وباستان شناسی وپژوهشی وتحقیق در شهرستان صورت نگرفته است وامسال در بودجه های تملک استانی دربحث پژوهشی 30میلیون تومان اعتبار مصوب داریم که با وجود عدم تخصیص بودجه اما کار باستان شناسی شروع شده است که از28آذر بررسی محوطه های تاریخی وباستان شناسی رادر بخش مرکزی شروع کرده اند که خبرهای بسیار خوبی دراین زمینه داشته ایم که بابررسی های انجام شده ودرصورت تخصیص اعتبار یکی از جایگاههای خوب کشوری را درآینده خواهیم داشت.

 

وی درخصوص منطقه نمونه گردشگری وطرح مطالعاتی آن گفت: میراث فرهنگی فقط برای مناطق نمونه گردشگری که مصوب هیئت وزیران است یک سری تعهداتی دارد ودر سفردوم دکتر احمدی نژاد به استان این منطقه به عنوان منطقه نمونه گردشگری مصوب شد وزمانی که مناطق نمونه گردشگری مصوب هیئت دولت می شود وظایفی برعهده میراث فرهنگی میگذارد وآن هم تامین زیرساختهای منطقه است.

 

ازمجموع مناطق نمونه گردشگری استان منطقه نمونه گردشگری قاین بیشترین زیرساختهارا به خود اختصاص داده است به طوری که راه،برق،آب مرتفع شده است وفاضلاب هم حدود 400میلیون تومان اعتبار گرفته است و 136میلیون تومان هم اعتبار ملی برای گازدرنظر گرفته شده است واعتبارات هم در اختیار اداره گار قرارگرفته وگاز رسانی به این منطقه هم آغاز شده است ودر واقع با تکمیل شدن گاز تعهدات میراث به پایان میرسد وبقیه تعهدات را باید سرمایه گذار انجام دهد که در حال حاضر سرمایه گذار شهرداری است.

عباسی در خصوص هتل شهرستان قاین وادامه روند این کار بیان داشت: دی ماه جاری جلساتی با حضور آقای دکتر پوراحمد، قائم مقام شرکت مادرتخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی کشور جلسه در فرمانداری با حضور فرماندار، معاون عمرانی، معاون توسعه و مدیریت اداره کل، مدیرعامل شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی استان، شهردار (مدیر منطقه نمونه گردشگری) در خصوص هتل سه ستاره برگزار شدو در این جلسه مقرر گردید طی دو ماه آینده عملیات ساخت هتل توسط سرمایه گذار شروع ودر صورت عدم تحقق این امر، سرمایه گذار خلع و ادامه کار به شهرداری واگذار خواهد شد.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری شهرستان قاین در خصوص برگزاری نمایشگاههای میراث در شهرستان گفت: درسال92یکی از بزرگترین نمایشگاههای آثارتاریخی را منطقه گردشگری بوذجمهر برپاکردیم وهمین بهانه ای شد برای اینکه مردم بیشتر جذب این منطقه شوند وتوجه مسئولین هم به این منطقه بیشتر جذب شد.

وی افزود: نمایشگاه ویژه وخاص میراث درشهرستان نداشته ایم اما دربیشتر نمایشگاههای میراث فرهنگی که در سایر استانهای کشور به صورت بین المللی بوده است نیروهای ما شرکت داشته اند.

عباسی در خصوص برگزاری جشنواره های موسیقی درشهرستان نیزگفت: در بحث موسیقی فقط یک دوره موسیقی سنتی درسال84درشهرستان برگزارشده واز آن سال به بعد کارخاص دیگری صورت نگرفته است.

رئیس اداره میراث قاین در پاسخ به این سوال که چرا به آثار تاریخی دیگر شهروروستاهای اطراف ازجمله کرغند ونیمبلوک وکلاته سری توجه نمی شود وبیشتر توجه شما متمرکز به مسجد جامع است گفت:باتوجه به پراکندگی آثار تاریخی در استان ونوپابودن این اداره دراین بازه زمانی کوتاه مدت زمان زیادی طول می کشد که همه آثار باستان شناسی  شناسایی شود ودر مرحله اول آثار ابتدا ثبت واولویت بندی می شود وبرخی از آثار روستاهای اطراف را نمی شود با مسجد جامع یا قلعه کوه مقایسه کرد اما در روستاهایی مثل کرغند ونیمبلوک وکلاته سری که دراین سوال مطرح شده است هنوز مناطق ثبتی نداریم ودر آینده نیز بررسی خواهد شد وپس از ثبت ،مورد مرمت قرار می گیرد واگرهمشهریان دراین روستاهافکر می کنند اثری هست وممکن است تخریب شود اطلاع دهند تا برای مرمت آن اقدامی صورت گیرد.

البته درکرغند یک آب انبار قدیمی داریم که قابلیت ثبت شدن رادارد ودر روستای نوغاب پسکوه 3سرو کهن سال وجوددارد که بررسی شده است ودر کلاته سری هم یک درخت کهنسال وجود دارد که برداشت شده است وبرای ما فرقی ندارد که کدام روستا است وآثار فقط براساس اولویت بندی مرمت واحیا می شود.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی قاین در خصوص قابلیت های غارهای شهرستان واینکه چرا درخصوص معرفی غارها اقدام خاصی صورت نگرفته است افزود:غارهای شهرستان ظرفیت های گردشگری بالایی دارند که به تازگی اقداماتی جهت ثبت برخی از آنها در فهرست میراث طبیعی کشور انجام شده است. نصب تابلوهای راهنما و معرفی، در برنامه های آتی این اداره پیش بینی شده است که در صورت تامین اعتبار این امر انجام خواهد گرفت.ذکر این نکته ضروری است که تاکنون در کتابچه های معرفی استان و شهرستان ها که ویژه ایام تعطیلات نوروز  و تابستان آماده می شود، آثار تاریخی، طبیعی، فرهنگی برگزیده ای هم چون غار فارس و غار جوجه معرفی شده اند. بدیهی است محدودیت های کتابچه اجازه معرفی تمام آثار را نمی دهد.

وی درپاسخ به این سوال که چرا میراث فرهنگی کلاس های آموزش صنایع دستی برگزار نمی کند یا خیلی کم است واطلاع رسانی نمی شودگفت:حوزه صنایع دستی یکی از موفق ترین حوزه های این اداره می باشد به طوری که هنرمندان توانمند قاینات در سال جاری موفق به اخذ 5 نشان ملی صنایع دستی شدند.

 

وی تصریح کرد؛ سال 94 علیرغم کمبود شدید اعتبارات، چندین دوره کلاس در روستاهای شهرستان برگزار گردیده است وعلاقمندان می توانند به اداره میراث فرهنگی مراجعه نمایند واطلاعات دقیق تری دراین زمینه کسب وچنانچه درروستاهاوسطح شهر افرادی مایل باشند این دستگاه آمادگی برگزاری دوره های آموزشی را دارد.

این مقام مسئول در پاسخ به سئوالی در باره دژزیرزمینی روستای نیگ واینکه از گذشته در انتهای آن  یک آغل گوسفندان واقع بوده، ودرآن گوسفند نگهداری می شده است ودرحال حاضر روی آن توسط اداره میراث پلمپ هست.واینکه چرا همچین جاذبه ای باید مورد غفلت قرار بگیرد؟گفت:این اثر ارزشمند در سال 1384 با شماره 8962 به ثبت آثار تاریخی شهرستان رسیده است. با عنایت به ارزشمندی اثر مذکور، بسته بودن این مکان جهت حفاظت و جلوگیری از تخریب و آسیب های بیشتر به اثر است.

 بدیهی است نبود یا مضیقه های اعتباری، اجازه مرمت یا کاوش های باستان شناسی را نمی دهد و نمی توان با منابع موجود، کار مطالعه را شروع و آن را نیمه کاره رها کرد.

 

سوالاتی در خصوص بقعه متبرکه زیدالنارآفریز نیز مطرح شده بود که چراطرح بقاع متبرکه آفریز را نیمه کاره رها کرده اند؟ چرا مسئول میراث فرهنگی گزارشی از این بنای باقدمت برای صداوسیما نداده است؟ چرا میراث فرهنگی مجورآینه کاری ویا رنگ کاری سنتی را به هیئت امنا نمی دهند؟ ما پول و اعتبار از آنها نمی خواهیم.کع عباسی در پاسخ به این سوالات گفت:این اداره هر ساله به فراخور اعتباراتی که در اختیار داشته، این اثر تاریخی- مذهبی را در برنامه های  خود قرار داده و قسمتی از امور مرمت بنا را پیش برده است که هر بیننده منصفی شاهد این مدعاست ودرخصوص معرفی این اثر نیزاخبار مربوط به اثر مذکور به طور مستمر در سایت اداره کل درج و درنشریات استانی به چاپ رسیده است.

 

در مورد آینه کاری داخل بنا بحث اصلی مربوط به اعتبار نیست، بلکه در هر بنای تاریخی طبق اصول مرمتی، اقدام شده واز مرمت های به ظاهر چشم گیر و زیبا اما در باطن آسیب زا و از بین برنده تاریخ و اصالت بنا است، جلوگیری می گردد.

رئیس اداره میراث فرهنگی وصنایع دستی وگردشگری شهرستان قاین نیز درخصوص سوالی که از نحوه نظارت بر رستوران های بین راهی مطرح شده بود اظهارداشت:نظارت بر رستوران های بین راهی در بازدیدهای مشترک با ادارات ذیربط مانند شبکه بهداشت و درمان، اماکن عمومی، صنعت، معدن و تجارت، دامپزشکی به صورت نوبه ای و طی سال انجام می شود و در هر بازدید با توجه به نواقص و کمبودها، تذکرات و مهلت لازم به مسئولین واحدها داده می شود که در صورت عدم رفع نواقص، برخوردهای قانونی صورت می گیرد.

 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.