دفتر مقام معظم رهبری
کانال نسیم قاینات را در تلگرام دنبال کنید
کد مطلب: 15181  |  
تاریخ انتشار : 16 آذر 1394 - 13:54
عیدی گفت:فرسودگی شبکه های توزیع وخطوط انتقال وهدررفت آب شرب درشهرستان قاین 42/5درصداست وهرگاه آب شرب به یک دغدغه همگانی تبدیل شودمسئولان موفق خواهندبود.

به گزارش نسیم قائن ، آب و پدیده کم‌آبی موضوعی است که بیشتر استان‌های کشور را با خود درگیر کرده و در این میان استان خراسان جنوبی وشهرستان قاین نیز از این قافله جا نمانده و از چندسال قبل با پدیده بی‌آبی و کم‌آبی روبرو است به‌طوری‌که بیلان بیشتر دشت‌های استان منفی شده و سطح آب‌های زیرزمینی در استان به‌شدت کاهش‌یافته است.

برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی، افزایش جمعیت در شهرها و مصرف آب در حوزه کشاورزی و نبود آگاهی افراد از کمبود آب ازجمله عوامل کم‌آبی در این استان است که کاهش بارندگی‌ها در چند سال اخیر نیز بر این مشکل دامن زده است.

متأسفانه کاهش بارندگی‌ها در استان خراسان بسیار چشمگیر است و با آغاز فصل پاییز و فصل بارش، کاهش بارندگی‌های فصلی مردم استان را برای نزول باران رحمت الهی دست به دعا کرده است چراکه امروزه آب به‌عنوان مایه حیات علاوه بر اینکه در زندگی موجودات تأثیرگذار است بر غذا، پوشاک و صنعت نیز تأثیرگذار بوده به‌نحوی‌که زندگی بدون آب برای بشر غیرممکن است.

محمرضا عیدی رئیس آب وفاضلاب روستایی قاین در جلسه پرسش وپاسخی که پیرامون سوالات مطرح شده در دفتر پایگاه خبری نسیم قائن برگزار شد بابیان این موضوع که چاهای آب شهرستان هرروز عمیق تر می شود اما مشکل بی آب همچنان باقی است گفت: با تلاش همه مسئولی شهرستانی واستانی وکشوری در انتظار اعتباراتی هستیم تا بتوانیم بخشی از مشکلات مردم را حل کنیم.

این گفتگوماحصل سوالاتی است که دربخش طرح سوال از شما پاسخ مسئولین از ما مطرح شده بود.

س: آب روستای دره باز به کجارسید؟

پ:روستای دره باز درسال1380از یک حلقه چاه دستی آبرسانی گردیده است ودرپی خشکسالی های چندین ساله چاه با کمبود آب شدید مواجه شده است ودرسال1390کف شکنی مجددشد ومشکل روستا در حال حاضر مرتفع شده است

البته این پروژه جزءپروژه های نیمه تمام مجتمع کرغند است ودارای71خانوار می باشد که نیاز به 11میلیاردو700میلیون ریال اعتبار دارد وبراساس اولویت بندی شبکه آبرسانی اجرایی خواهدشد.

درحال حاضر نقشه برداری به روستا آغازشده وطرح مطالعاتی آن انجام وآماده ابلاغ اعتبار هستیم.

 

س:روستاي دلاكان از توابع بخش سده كي از نعمت آب شرب (لوله كشي)بهرمند خواهند شد؟

پ:روستای دلاکان دارای 28خانوار می باشدکه کارهای مطالعاتی ونقشه برداری انجام شده است ونیازبه اجرای 4کیلومتر خط انتقال و2کیلومتر خط شبکه توزیع واحداث مخزن ذخیره 100مترمکعبی واعتباری بالغ بر 6میلیاردو900میلیون ریال دارد وجزءپروژه های مجتمع سده فازدوم می باشد که براساس اولویت وجمعیت پس از روستای زمانی اجرا خواهدشد.

س: آیابرنامه ای برای برطرف کردن کیفیت آب برخی از روستاهای شهرستان دارید؟

پ: باتوجه به تداوم 17ساله خشکسالی هرساله افت کیفیت آبی شهرستان راشاهد هستیم .

میزانecآب شرب چاههای شهرستان به صورت تصاعدی درحال افزایش است

برای نمونه دردشت قاین،آب چاهها ازشوری1700درپنج سال گذشته به بیش از2هزار رسیده است که این روند به سرعت وبه صورت تصاعدی درحال افزایش است به طوری که مردم ناچار برای استفاده ازآب شبکه از آب شیرین کن استفاده می کنند.

افت کمی وکاهش شدید سفره های آب زیرزمینی دردشت های شهرستان درمعرض بحران است وچاههای آبی هرروز عمیق تر می شود وتاعمق250متر نیز حفاری شده است.

یکی از راههای حل این مشکل با توجه به خشک سالی های اخیر نصب آب شیرین کن در مجتمع های آبرسانی است که حل همه این مشکلات در گرو تامین اعتبار است وپیشنهاد نصب آب شیرین کن هم به مسئولین امر داده شده است ودرصورت تامی اعتبار این مشکلات تا حدودی قابل حل است.

س: برای جلوگیری از اسراف آب درروستاها وفرسودگی لوله ها چه برنامه هایی دارید؟

لزوم جدی به بحران آب شرب درمناطق روستایی درشهرستان قاینات نیازمند اراده وعزم همگانی را می طلبد.باعزم جدی مردم ومسئولان بایددرشهرستان قاینات اتاق فکر آب راه اندازی واز ظرفیت تمام مسئولان ودستگاههای اجرایی ونخبگان استان وشهرستان استفاده شود.

نیمی از روستاهای شهرستان قاینات نیازمند ایجاد تاسیسات جدیدآبرسانی است زیرافرسودگی شبکه های توزیع وخطوط انتقال وهدررفت آب شرب درشهرستان 42/5درصداست وهرگاه آب شرب به یک دغدغه همگانی تبدیل شودمسئولان موفق خواهندبود.

وی افزود:شهرستان قاینات دارای 1350کیلومتر شبکه توزیع وخط انتقال است که نزدیک به418کیلومتر ازآنها فرسوده است که نیازبه اعتبار بالایی دارد که هرساله نزدیک به 10کیلومتر ازفرسودگی هابراساس بیشترین فرسودگی تعویض می شود.

 

س: با توجه به گذشت حدود دو سال از اجرای طرح کنتور گذاری در روستای نوغاب حاجی آباد که متاسفانه بدون هیچ نظارتی با وضعیت اسف باری اجرا گردیده است و به دلیل خرابی اکثر کنتورها، قبوض آب مصرفی با مبالغ هنگفت صادر می شود و این مبالغ از مردم روستا دریافت می شود و با پیگیریهای مردم این روستا نه پیمانکار جوابگو هست و نه اداره آبفای روستایی. منتظر دریافت جواب از آن مقام محترم هستم

پ:شبکه آب شرب روستای نوغاب حاجی آبادتاسال93توسط شورا ودهیاری به صورت خودگردان اداره می شد وازابتدای سال93باتحت پوشش قرارگرفتن روستا،بازسازی انشعابات با هزینه خودمشترک دردستور کاراین امورقرار گرفت .

وی درادامه گفت:امورآبفای روستایی اقدام به تعویض کنتورهای معیوب نمودوشماره کنتورهای سالم موجود درروستا به عنوان شماره اولیه وصفربرای مشترکین درنظرگرفته شد وبرای آنها قبض صادر شد.

درادامه روند بازسازی برخی از مشترکین علیرغم عدم پرداخت هزینه های زیرساخت،تعدادی از مشترکین صنعتی وتجاری نیزازخرید اتصالات وتعویض نمودن کنتور امتناع ورزیدند لذابادرنظرگرفتن اینکه تمامی انشعابات مذکور به صورت دائم از آب شرب بهره مند واز آن استفاده می نمایند این امور جهت جلوگیری از تضییع بیت المال وبرقراری عدالت درروستا نسبت به صدور قبض علی الحساب برای کلیه مشترکین بدحساب اقدام نموده است .

همچنین مشترکین مذکور از شهریور ماه 93از آب شرب سالم بهره مند می باشند وتاکنون مبلغی بابت آب بها پرداخت نکرده اند.

وی افزود:تعرفه های مشترکین بر اساس ممیزی انجام شده و توسط دهیاری ها نیز اعمال شده است.

عیدی درپایان گفت:مشترکین می توانند به امورآبفای روستایی مراجعه کنند ونسبت به بازسازی انشعابات خود اقدام تا صدور قبض اصلی برابر مصرف وشماره کنتور اقدام شود.

 

 

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.