سیاسی

۵ هزا رواحد، سهم خراسان جنوبی از مسکن شهری/شهرستان‌ها برای جذب سهمیه عجله کنند

به گزارش نسیم قائن ، آسمانی مقدم مدیر کل بنیاد مسکن خراسان جنوبی صبح امروز در جلسه شورای مسکن شهرستان قاین با بیان این که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان‌جنوبی در بحث ۱۰ هزار واحد مسکن محرومان که سال ۹۷ همزمان با سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه به خراسان جنوبی به امضا رسیدموفق عمل کرده است گفت: امیدواریم در طرح مسکن شهری هم خوب عمل کنیم.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان‌جنوبی بیان کرد: در سفر اخیر رئیس سازمان برنامه و بودجه به خراسان‌جنوبی نیز تفاهم‌نامه دیگری بین بنیاد مسکن و سازمان برنامه و بودجه کشور با استانداری خراسان‌جنوبی به امضا رسید که ۵ هزار واحد دیگر برای شهرهای استان ساخته شود.
آسمانی مقدم عنوان کرد: تسهیلات در نظر گرفته شده برای ۵ هزار واحد جدید ۵۰ میلون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه با بازپرداخت ۱۵ ساله و ۳۰ میلیون تومان بلاعوض است.
وی اظهار کرد: احداث ۵ هزار واحد جدید فقط برای شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت است اما چون برای این واحدها تسهیلات مسکن روستایی پرداخت می‌شود پرداخت تسهیلات برای شهرهای بیش از ۲۵ هزار نفر جمعیت مغایرت اساسی دارد لذا برای شهرهای بیش از ۲۵ هزار نفر جمعت استان که شامل بیرجند، قاین، فردوس و طبس می‌شود در حاشیه شهرها سهیمه ساخت مسکن در نظر گرفته شده است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان‌جنوبی گفت: افراد واجد شرایط در شهرهای کمتر از ۲۵ هزار نفر جمعیت و حاشیه شهرهای بیش از ۲۵ هزار نفر جمعیت افرادی هستند که دارای واحد مسکونی غیر مقاوم هستند و می‌خواهند به واحد مقاوم تبدیل کنند، بافت‌های فرسوده و افرادی که دارای زمین هستند.
آسمانی مقدم ادامه داد: اگر فردی دارای واحد مسکونی فرسوده باشد و تاکنون از امکانات و تسهیلات دولتی استفاده نکرده باشد می‌تواند واحد فرسوده را تخریب و درجا سازی کند یا در همجوار واحد فرسوده اگر زمینی به اندازه ۵۰ تا ۶۰ متر مربع داشته باشد مسکن جدید احداث کند اما باید به فرمانداری و بنیاد مسکن تعهد بدهد که از واحد فرسوده، استفاده مسکونی نداشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: افرادی که فاقد زمین هستند و می‌خواهند از زمین و تسهیلات برای احداث مسکن استفاده کنند می‌توانند از طریق طرح اقدام ملی برای احداث مسکن اقدام کنند.
آسمانی مقدم افزود: احداث ۵ هزار واحد در شهرهای استان می‌تواند تاثیر قابل توجهی در قیمت و عَرضه مسکن داشته باشد.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان‌جنوبی گفت: در طرح احداث ۱۰ هزار واحد محرومان که ۵ هزار تا بر عهده بنیاد مسکن بود در برخی از روستاهای استان شاهد مهاجرت معکوس بودیم و بسیاری از افراد از شهر برای ساخت مسکن به روستا بازگشتند.
وی با بیان این‌که طرح مسکن شهری تا پایان دولت یعنی خرداد سال آینده به اتمام برسد، گفت: برای این ۵ هزار واحد دو کمیته در استان و شهرستان‌ها تشکیل شده و کمیته شهرستان مسئولیت دارد پالایش اطلاعات اولیه و شرایط متقاضی را انجام دهد افرادی که در شهرستان گزینش شدند به استان معرفی و پس از بررسی و تایید در استان مجدد به شهرستان ارجاع داده شده که برای تشکیل پرونده نهایی، معرفی به بانک جهت گرفتن تسهیلات و معرفی به شهرداری جهت اخذ مجوز پروانه ساختمانی اقدام کنند.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان‌جنوبی عنوان کرد: متقاضیان واجد شرایط ساخت مسکن باید هر چه سریعتر به بنیاد مسکن شهرستان‌ها مراجعه و نسبت به ثبت‌نام و پیگیری مراحل کار اقدام کنند.
آسمانی مقدم خاطرنشان کرد:از جمله شرایط دیگر متقاضیان برای احداث مسکن و استفاده از تسهیلات این است که که فرم “ج” متقاضی قرمز نشده باشد، متقاضی متاهل یا سرپرست خانوار باشد، دارای سابقه حداقل ۵ سال مستمر طی سال‌های اخیر در شهر مورد نظر باشد، تاکنون از بنیاد مسکن در هیچ جای نقطه روستایی کشور زمین و تسهیلات دریافت نکرده باشد، منع قانونی برای دریافت تسهیلات نداشته باشد، متقاضی چک برگشتی و معوقات نداشته باشد، متقاضی قادر به احداث مسکن از نظر آورده مالی باشد، توانایی پرداخت اقساط بانکی را داشته باشد و زمینی که برای احداث مسکن ارائه می‌شود زمینی باشد که فراهم کردن زیر ساخت برای آن راحت باشد.
وی در مورد توزیع شهرستانی برای احداث مسکن، خاطرنشان کرد: توزیع شهرستانی بر اساس آمارجمعیتی شهرستان، تعداد واحدهای مسکونی هر شهر، تعداد واحدهای مسکونی نیمه مقاوم، کاملا غیرمقاوم، محرومیت شهرستان و تصمیمی که در کمیته راهبری شهرستان اتخاذ شد مشخص شده است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان‌جنوبی با بیان این‌که ۳۰ درصد از ۵ هزار واحد در اختیار کمیته راهبری استان است، گفت: در حال حاضر ۳۵۰۰ واحد در سطح شهرستان‌های استان توزیع شده و ۱۵۰۰ واحد در استان است که طی ۴۰ روز آینده هر کدام از شهرستان‌ها سهمیه را جذب کردند از ۱۵۰۰ واحد باقی مانده به شهرستانی که زودتر جذب کند تزریق خواهد شد همچنین اگر شهرستانی طی مدت زمان مشخص شده سهمیه اولیه‌ای که دارد را نتواند جذب کند از سهمیه این شهرستان حذف و به شهرستا‌نهایی که سهمیه را جذب کنند داده خواهد شد.
وی شهرستان قاینات را یکی از شهرهای موفق در طرح مسکن روستایی نام برد و گفت: سهم شهرستان قاینات در طرح مسکن شهری ۴۱۰ واحد شامل شهر قاین ۸۰ ، اسفدن ۱۰۰، خضری ۷۰، نیمبلوک ۸۰، آرین شهر ۸۰ می باشد
لازم به ذکر است پس از این که نماینده مردم قاینات و زیرکوه خواستار افزایش این سهمیه شد سهمیه قاینات به ۵۰۰ واحد رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا