سیاسی

۲۲ آذر،گرامیداشت روز قاینات + تصاویر

به گزارش نسیم قائن ، خطه زرخیز و شهیدپرور قاینات آکنده است از یاد و خاطره دلیر مردان و راست قامتانی که هم‌چون مشعلی فروزان جان خویش را در راه دین و کشور تقدیم کردند.
قاین با تقدیم ۴ شهید در ۲۲ آذر سال ۱۳۵۷ دومین شهر پیشگام خراسان در اهدای شهدای خویش به انقلاب اسلامی بود.
مردم قاین در سال ۵۷ همگام با سایر مردم کشور به مبارزه با رژیم ستم‌شاهی برخاستند در ۲۲ آذر ۱۳۵۷ که مأموران رژیم شاه مبادرت به محو شعارهای انقلابی و نصب تصاویر شاه در معابر عمومی کرده بودند، مردم قاین در مهدیه شهر تجمع و پس از سخنرانی یکی از روحانیون اعزامی از حوزه علمیه قم و نماینده امام خمینی(ره) و پس از منبر حضرت آیت‌ا… آیتی، مردم ایشان را تا منزل مشایعت می‌کردند که به راهپیمایی علیه رژیم شاه تبدیل شد که مأمورین به مردم حمله کردند که پس از درگیری، مأموران مردم را به خاک و خون کشیدند و ۴ نفر از راهپیمایان به نام نصیری‌زاده، صبیانی، ریاحی و مهدوی الحسینی به شهادت رسیدند و حدود ۱۰ نفر هم مجروح شدند.
شهید ریاحی متولد سال ۱۳۴۰ خورشیدی بود که پس از اتمام تحصیلات ابتدایی به جوشکاری، مکانیکی و رانندگی پرداخت. وی مصداق کامل این سخن امام راحل بود که در سال ۴۲ خطاب به مأموران رژیم شاه گفته بود: «سربازان من در گهواره هستند». وی در جریان تظاهرات روز ۲۲ آذر۵۷ قاین مجروح شد و در بیمارستان بستری شد و به‌رغم تشنگی شدید به‌دلیل دستور پزشک امکان آب‌دادن به وی ممکن نبود و این شهید بزرگواربا لب تشنه به شهادت رسید.
شهید نصیری‌زاده متولد سال ۱۳۱۱ بود. وی فردی مذهبی و مقید بود و در بسیاری از محافل و مجالس مذهبی شرکت می‌کرد. در سال ۱۳۵۷ برای مبارژه با رژیم دست از کار کشید و مرتب هم می‌گفت: من به شهادت می‌رسم.
اوکشاورزی صادق ومومن بود .گرچه شهید از نعمت خواندن ونوشتن محروم بود اما دراثر تلاوت قرآن،نور قرآن کریم بر دل وی تابیده وقلبش مملو از معرفت ونورانیت کرد.این معرفت وآگاهی بارمسئولیتش را سنگین کرده تا اورا به فیض شهادت رهنمون ساخت .
وی درراهپیمایی ۲۲آذر۵۷مصادف بادوازدهم محرم به همراه دیگر امت اسلامی در تظاهرات خیابانی شرکت وبه فیض شهادت نایل آمد.
شهید صبیانی نیز از دیگر شهدای این واقعه متولد سال ۱۳۱۶در قاین بود که در جریان این تظاهرات شربت شهادت نوشید.
وی بعد از دوران کودکی مدتی را در مشهد ادامه زندگی داد.از اوایل جوانی علاقه زیادی به کارهای فنی داشت وبه همین سبب به شغل مکانیکی ومدتی به رانندگی پرداخت .قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در جلسات مذهبی وتبلیغات وراهپیمایی ها وتظاهرات شرکت فعال داشت.در پخش اعلامیه ها وپوستر دیگر برادران را یاری می کرد وهمیشه بامزدوران رژیم شاهنشاهی در ستیزبود ؛چنانکه در راهپیمایی ۲۲آذر سال۵۷به هنگام تظاهرات علیه رژیم شاهنشاهی به دست مزدوران پهلوی به درجه رفیع شهادت نایل آمد .
سید حسین مهدوی الحسینی از دیگر شهدای انقلاب قاین است.وی در سال ۱۳۳۶ خورشیدی، در خانواده آیت‌ا… سید علی مهدوی الحسینی در قاین متولد شد. در ۷ سالگی پدرش به رحمت ایزدی پیوست. تحصیلات ابتدایی و سپس متوسطه را تا سوم دبیرستان در زادگاهش گذراند و چون از دانش‌آموزان ممتاز دوران تحصیل بود در دبیرستان علم پذیرفته شد، وی هم‌زمان در دانش‌سرای قوچان نیز پذیرفته شد که با توصیه زنده یاد مرحوم آذری در رشته ریاضی در دبیرستان علم تحصیل و پس از اخذ دیپلم و شرکت در کنکور در رشته مهندسی ارتباطات دانشگاه تهران قبول شد. وی در سال ۵۷ پس از اوج‌گیری قیام مردم و تعطیلی دانشگاه به قاین آمد و مردم را به مبارزه با رژیم تشویق می‌کرد.
وی در۲۲آذر ۵۷ به هنگام تظاهرات علیه رژیم ستمگر شاهنشاهی به شهادت رسید.
از دیگر شهدای انقلاب شهرستان شهید غلامعلی لاخی است که درسال ۱۳۳۶در خانواده ای مسلمان ومذهبی درقاین چشم به جهان گشود .بعد ازاتمام دوران طفولیت جهت فراگیری قرآن به مکتب خانه رفت.درامور کشاورزی ودامپروری به خانواده اش کمک می نمود.باشروع انقلاب اسلامی در پخش ونشر اعلامیه ها ودیوار نویسی وتشویق وترغیب مردم به شرکت درراهپیمایی ها وجلساتی که علیه رژیم ستمشاهی تشکیل می شد کوشابود.
این شهید بزرگوار در هنگام نگهبانی از نیروگاه برق قاین که از دست ایادی رژیم پهلوی خارج شده بود دربهمن ماه سال۵۷در حین حراست وپاسبانی از این نیروگاه به طور مرموزی به افتخار شهادت نایل آمد.
به مناسبت این روز ،مراسم روز شهرستان قاینات ،امسال با همکاری دانشگاه بزرگمهر قاینات در محل حسینیه شهید سلیمانی سپاه شهرستان با حضور بسیار محدود شرکت کنندگان برگزار شد .
این مراسم به صورت آنلاین نیز در فضای مجازی پخش شد.
حجت الاسلام رحمانی امام جمعه قاین در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب شهرستان اظهارکرد:قاینات مشاهیر و علمای برجسته ای دارد که باید به جوانان و مردم قاینات معرفی شوند .
حجت الاسلام رحمانی به معرفی آیت الله قهستانی،آیت الله سید حسین امام،آیت الله آیتی،آیت الله سید ابوطالب،آیت الله صامتی از علمای شهرستان پرداخت و گفت این علما به درجه اجتهاد رسیدند و از لحاظ اخلاقی و آرامش روحی که داشتند مردم را به سمت خود جذب کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا