سیاسی

۱۵ پروژه در طرح احیا و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی خراسان جنوبی اجرا می‌شود

به گزارش نسیم قائن ، حسین امامی با اعلام این خبر اظهار داشت: پیرو پانزدهمین جلسه شورای عالی آب به منظور حفاظت منابع آب طرحی تحت عنوان طرح احیا و تعادل‌بخشی منابع آب تصویب شده که شامل ۱۵ پروژه است.
وی افزود: در این طرح اجرای ۱۱ پروژه از پروژه‌های مذکور بر عهده وزارت نیرو، شرکت مدیریت منابع آب ایران گذاشته شده است و در این راستا از شهریورماه ۱۳۹۳ برنامه ریزی‌های جدی در خصوص نحوه انجام کار و چگونگی کم و کیف آنها و ساختار تشکیلاتی برای انجام کار توسط وزارت نیرو و شرکت مدیریت منابع آب ایران تعیین شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی بیان کرد: همچنین در این فاصله ضمن تشکیل چند جلسه و چند کارگروه اختصاصی در سطح معاونین حفاظت استان‌ها و مدیران پروژه تعادل بخشی در استان‌ها، نیاز سنجی‌ها و کم و کیف انجام کار و مورد بررسی قرا گرفته و همچنان در حال انجام و جمع بندی نهایی است.
امامی با اشاره به پروژه‌های پانزده گانه طرح احیا و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی تصریح کرد: حفر و تجهیز چاه‌های پیزومتری در دشت‌ها، نصب تجهیزات اندازه‌گیری بر روی منابع آب و پیزومترها و چاه‌های اکتشافی و تهیه بیلان و بانک اطلاعاتی محدوده‌های مطالعاتی کشور به صورت بر خط از پروژه‌های این طرح است.
وی خاطرنشان کرد: همچنین پهنه‌بندی و بررسی مخاطرات ناشی از فرونشست زمین در محدوده‌های مطالعاتی (توسط سازمان زمین شناسی و اکتشاف معدنی کشور)، ایجاد و استقرار بازار محلی آب، ایجاد تشکل‌های آب بران و انجام حمایت‌های مالی و فنی از آنها ( توسط وزارت جهاد کشاورزی) از دیگر پروژه‌های طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی با اشاره به دیگر پروژه‌ها یاد آور شد: به روز کردن سند ملی آب در محدوده‌های مطالعاتی (توسط وزارت جهاد کشاورزی)، خرید چاه‌های کم بازده کشاورزی برای تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی، ساماندهی شرکت‌های حفار و نصب دستگاه جی. پی. اس بر روی دستگاه‌های حفاری از پروژه‌های این طرح است.
امامی اظهار داشت: تهیه و نصب کنتورهای حجمی و هوشمند آب و برق، اطلاع رسانی و ایجاد سامانه پایش و کنترل برداشت از چاه‌ها و کنترل نظارت و مسلوب المنفعه کردن چاه‌های فاقد پروانه مضر به مصالح عمومی، جایگزینی پساب با چاه‌های کشاورزی در دشت‌های ممنوعه و تقویت و استقرار گروه‌های گشت و بازرسی و مطالعه و اجرای پروژه‌های آبخیزداری از دیگر پروژه‌های این طرح است.
وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته توسط شرکت آب منطقه ای طی ۳ ماهه گذشته برای اجرایی کردن طرح احیا و تعادل‌بخشی منابع آب از سال ۹۴ افزود: اولویت‌بندی محدوده‌های مطالعاتی از نظر اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع زیرزمینی، تشکیل کمیته راهبردی طرح، ثبت نام مدیران امور منابع آب شهرستان‌ها در کارگروه‌های تخصصی این طرح و برگزاری جلسات درون سازمانی به منظور تبیین و تشریح طرح از اقدامات انجام شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی گفت: اطلاع‌رسانی به مالکین چاه‌های غیرمجاز برای عدم اقدام به کشت در فصل زراعی جاری، شرکت در جلسات کارگروه آب کشاورزی و تبیین طرح، تشکیل و ابلاغ ساختار سازمانی و معرفی و ابلاغ مسئولان پروژه‌های ۱۱گانه و برگزاری جلسات مشترک با جهاد کشاورزی از دیگر اقدامات انجام شده بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا