سیاسی

قاینات؛ زادگاه نخبگان فرهنگی شرق کشور

به گزارش نسیم قائن ، در گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و روز قاینات، مؤلفین و محققین قاینی بعنوان نخبگان قطب فرهنگی شرق کشور و حافظان و نگهبانان واقعی مواریث ماندگار فرهنگی و جاذبه هایی از استعداد، شکوه و توانمندهای بومی و منطقه ای شهرستان تجلیل و تکریم می شوند .
تا کنون پیرامون قدمت تاریخی، غنای فرهنگی، توانمندی های سیاسی و اجتماعی قاین در پهنه ای گسترده از ایالت بزرگ و بنام قهستان و بزرگان قاینات بسیار شنیده و غفلت و فراموشی و کوتاهی در از دست دادن این مواریث ارزشمند را در محافل مختلف به نقد و یادآوری و توجیه نشسته ایم و هر یک به بهانه ی گذر زمان یا حکم به خیانت و کم کاری جماعتی منفعت طلب یا متعصّب خود را تبرئه کرده و جنبش و حرکتی از خود نشان نداده ایم .
در حالی که تورق در اوراق تاریخ و گفتگوی با بزرگان شهرستان، داشته ها و تکیه گاه های قابل توجهی از مواریث ماندگار گذشتگان و توشه جاری علمی و سبقه غنی فرهنگی را که پایه های محکم، زیربنایی و نقطه قوت در توسعه و پیشرفت شهرمان می تواند باشد در اختیار ما قرار می دهد .
الگوهای عملی و گُم شده ای که جوانان و نوجوانان غیرتمند شهرستان با ولع زیاد به دنبال آن اند و قدر و منزلت آنرا خوب می دانند اما به هر دلیل این منابع ارزشمند کمتر در اختیار آنها قرار گرفته است و اراده ای برای آشنا نمودن نسل جوان و نوجوان با مفاخر علمی و فرهنگی قاینات وجود نداشته است و این قشر عظیم و تأثیر گذار همچنان محروم و نا آشنای با آثار قدما و معاصرین از صاحبان قلم باقی مانده اند .
آثاری که حاصل تلاش و شب زنده داری بیش از ۱۲۰ مؤلف و نویسنده قاینی است و همچنین دست نوشته ها و نسخه های خطی مکتوب از اندیشمندان، عرفا و نویسندگان بزرگی از این خطه زرخیز که اکنون در مهمترین کتابخانه ها و موزه های معتبر دنیا نگهداری و مورد استفاده بیگانگان است و عزیزانی که شناسنامه جهانی در تألیف و تحقیق بر سینه دارند اما جوان و نوجوان قاینی با آنآن بیگانه است اهمیت آن را نمی شناسد .
ظرفیتی بی بدلیل، فرصتی استثنایی و توانمندی قابل اعتنا که از دیرباز تا کنون از فرزندان قاینات در آغوش کتابخانه ها، کتابخوانان و نویسندگان قرار گرفته و ارمغان روزهای افتخار و بزرگی قاین در قهستان و سرمایه ای عظیم برای توسعه و پیشرفت خاستگاه اندیشمندان وعرفا و مؤلفین، دارالمؤمنین قاینات است .
در این راستا برگزاری همایش معرفی و تجلیل از مؤلفین قاینات که با هدف ثبت شهرستان قاینات بعنوان قطب فرهنگی شرق کشور و نیز ایجاد انگیزه برای نسل جوان و شناساندن مفاخر به جوانان و البته جبران بخشی از کاستی های چندین ساله به پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی شهرستان و به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قاین در روز بزرگداشت قاینات برگزار می گردد، نقطه عطفی در کشف و بکارگیری استعدادها، توسعه فرهنگی و نیز احیای ظرفیت و فرصت عظیم مورد اشاره در آبادانی و تبدیل توقف و سکون به حرکت و پویایی هدفمند است .
همایشی که هر چند با تأخیر اما استعدادهای برتر علمی و فرهنگی و دوست داران فرهنگ و آبادانی قاینات را که در این راه قلم فرسایی نموده و امروز افتخار قاینات و افتخار از برای قاینات هستند را دور هم جمع خواهد کرد و به ندای جوانان شهرستان و مطالبه ی احترام به مفاخر و پیشکسوتان پاسخ خواهد داد .
هر چند شهرستان کهن قاینات استعدادها و توانمندی های برجسته و منحصر به فردی در بخش های مختلف فرهنگی – اجتماعی – اقتصادی – کشاورزی – صنعت و . . . در ادوار متعدد در تاریخ دارد و هر یک از شایستگی و استعداد برگزاری چنین همایش هایی برخوردار است اما آنچه که موجب ثبت و ماندگاری این فنون هنری و علمی – عملی شده است، قلم متعهد و هوشمندی نویسندگان بزرگی بوده است که با تمام سختی ها و نامهربانی های خواسته و ناخواسته، قدم در عرصه تألیف و تحقیق گذاشته اند و اینچنین، توشه های ارزشمندی را برای فرزندان قاینات به یادگار گذاشته اند .
لذا ایده و همت در برگزاری همایش تجلیل از مؤلفین قاینات و فرصت آشنایی شهروندان با محققین و نویسندگان قاینی که منجر به تشویق و ترغیب جوانان و نوجوانان و معرفی و ثبت دائمی شهرستان بعنوان قطب فرهنگی شرق کشور خواهد شد، اقدامی بزرگ و نشان از آغاز تلاشی مجدد و تغییر در دیدگاه های مدیریتی و نگاه مثبت به مطالبات شهروندان ارزیابی و مورد حمایت آحاد مردم خواهد بود .
و از آنجائیکه این همایش در روز به خون غلطیدن شهیدان عدالتخواه و آزادیخواهان مبارز با نظام سلطه و بعنوان فتح بابی در احیا و احترام به حافظان و نگهبانان مواریث فرهنگی و معرفی داشته های مؤثر و قابلیت های گسترده و با جاذبه قاینات برگزار می گردد، اهداف و انتظارات آن نیز از برکات و نتایج ارزشمندی در تقویت باورهای ایمانی – اسلامی و خودباوری جوانان و نوجوانان برخوردار خواهد شد که روز قاینات را به فرصتی برای تصمیم های سازنده، اجتماع نخبگان واقعی و تلاش های مشارکت جویانه آینده نگر تبدیل خواهد کرد .
انتهای پیام/
محمد رضا فرخی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا