سیاسی

خسارت بارندگی‌های اخیر در خراسان جنوبی ناچیز است

به گزارش نسیم قائن ، سید ابوالحسن میرجلیلی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بیرجند اظهار داشت: با توجه به پیش‌بینی‌های مدیریت بحران کشور و اداره‌کل هواشناسی خراسان جنوبی طی شب گذشته بارندگی شدید در شمال و شرق استان شامل شهرستان‌ها بیرجند، درمیان، سربیشه، زیرکوه و خوسف وجود داشته است.
وی تصریح کرد: با توجه به خشکسالی‌های ۱۵ ساله و مستمر، از بین رفتن پوشش گیاهی و در نتیجه کاهش میزان نفوذ‌پذیری خاک در استان زمانی که بارندگی‌ها به صورت رگباری وارد استان می‌شود، روان‌آب و آبگرفتگی معابر به وجود می‌آید.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی با بیان اینکه بیشترین میزان بارندگی طی شب گذشته مربوط به آرین‌شهر با ۲۱ میلیمتر است، گفت: خسارت ناشی از این بارندگی در استان که به ایل‌راه‌های عشایری و راه‌های روستایی وارد شده، بسیار ناچیز بوده و اکنون در حال برآورد این میزان خسارت هستیم که تا ظهر امروز اعلام می‌شود.
میرجلیلی ادامه داد: این بارندگی سبب خوشحالی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان شده است.
وی با اشاره به اینکه ۴۴ دستگاه با مدیریت بحران همکاری می‌کنند، یادآور شد: شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و دستگاه‌های عملیاتی شامل راه و شهرسازی، بنیاد مسکن، دانشگاه علوم پزشکی، هلال احمر، اورژانس و دستگاه‌های خدمات‌رسان برای بازگشایی معابر در داخل شهر‌ها و راه‌های روستایی و امدادرسانی در مواقع بروز حادثه همکاری می‌کنند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی ادامه داد: مردم باید در کنار مسئولان به وظایف خود عمل کنند و با توجه به قرار گرفتن در فصل سرما باید اطلاع‌رسانی دقیق به مردم به ویژه کشاورزان صورت گیرد.
میرجلیلی با بیان اینکه با اظهار تأسف برخی از روستاهای استان در محل خط‌ القهر رودخانه‌ها قرار گرفته است، اضافه کرد: باید مردم این روستاها به هشدارهایی که توسط رئیس کارگروه سیل استان داده می‌شود، توجه تا از بروز حادثه پیشگیری شود.
وی افزود: کشاورزان و دامداران باید برای جلوگیری از وارد شدن خسارت به باغات، محصولات زراعی و دام‌هایشان موارد ایمنی که از سوی مدیریت بحران کشور و استان، سازمان هواشناسی و اخطاریه‌هایی که از سمت خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها اعلام می‌شود، توجه کنند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: برآورد خسارت توسط دستگاه‌های اجرایی و با هماهنگی فرمانداری‌ها و با اعزام اکیپ‌های مورد نظر به محل حادثه صورت می‌گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا