سیاسی

توپ کمبودها در زمین ورزشی «بیهود» و «نوغاب» از توابع شهرستان قاین

به گزارش نسیم قائن ، ۳ سال است که ورزشکاران ۲ روستای بیهود و نوغاب حاجی آباد بخش مرکزی قاین چشم انتظار اتمام سالن های ورزشی رها شده هستند اما پس از گذشت این مدت نه تنها این انتظار به پایان نرسیده بلکه براساس آخرین خبرها به خاطر برخی بی تدبیری ها سوله های تعبیه شده برای ساخت سالن در این روستاها جمع شد.
به گزارش خبرنگار ما، روستاهای بیهود و نوغاب حاجی آباد از روستاهای پرجمعیت بخش مرکزی شهرستان قاین است که دارای جوانان علاقه مند به ورزش بوده و تاکنون در میادین ورزشی کشوری، استانی و شهرستان خوب درخشیده اند. تنها تیم کبدی خراسان جنوبی که به نمایندگی از استان در تمام مسابقات بین المللی و کشوری شرکت می کند در روستای نوغاب حاجی آباد فعالیت دارد.
تمرین در ساختمان متروکه
بر اساس این گزارش، جوانان ورزش دوست این دو روستا تاکنون در مسابقات جام های رمضان و دهه فجر و هفته دفاع مقدس موفقیت های خوبی داشته اند و به رغم نبود امکانات ورزشی حتی در ساختمان متروکه موتورخانه برق قدیمی و حمام های قدیمی به تمرین مشغول بوده و هستند و در بدترین شرایط هرگز از تمرین و برگزاری مسابقات غافل نمی شوند.
یکی از ورزشکاران باسابقه روستای نوغاب می گوید: جوانان علاقه مند به ورزش در این روستا هزینه های رفت و آمد و مخارج شرکت در مسابقات کشوری را از جیب خود پرداخت کرده اند و از هیچ جایی حمایت نشده اند و لحظه ای از ورزش غافل نبوده اند.
«خسروی» ادامه می دهد: در دولت قبلی با توجه به درخواست های مکرر جوانان، شورا و دهیاری روستا مسئولان با احداث یک سالن ورزشی سرپوشیده موافقت کردند و کلنگ آن در مراسمی به زمین زده شد و بلافاصله سوله های مورد نیاز به محل، حمل و پس از اجرای فونداسیون نصب شده است اما با گذشت چند سال به دلیل نبود اعتبار، پروژه نیمه کاره رها شده است.
به گفته وی، امسال سوله ها را به بهانه اینکه دست دوم است جمع و مجدد سوله های دیگری به روستا آورده اند.
پروژه ۴ ساله
دهیار نوغاب حاجی آباد هم با انتقاد از اداره کل ورزش و جوانان خواستار تسریع در احداث و شروع عملیات ساختمانی سالن ورزشی روستا می شود. «تقوی» می گوید: با این که این روستا در رشته های ورزشی فوتسال، فوتبال، کبدی، کشتی و والیبال حرف برای گفتن دارد اما پروژه احداث سالن ورزشی آن از ۴ سال پیش ناتمام رها شده است.
وی می افزاید: این امر باعث شده تا جوانان علاقه مند به ورزش مجبور باشند مسیر ۲۱ کیلومتری روستا تا مرکز شهرستان را با مشکلات فراوان هر روز طی کنند تا بلکه بتوانند در سالن های مرکز شهرستان به تمرین بپردازند. وی ادامه می دهد: نمی دانیم چرا باید ورزشکاران در موتورخانه متروکه، حمام قدیمی و حسینیه روستا تمرین کنند، مگر این ها چه فرقی با ورزشکاران مرکز استان و شهرستان دارند؟
وی از مسئولان اداره کل ورزش و جوانان می خواهد که توجه بیشتری به ورزش شهرستان ها به ویژه روستاها داشته باشند تا ورزشکاران با دلگرمی و آرامش خاطر بیشتری به تمرین های ورزشی بپردازند. به گفته وی، وقتی مسئولان به ورزش اهمیت زیادی ندهند به طور قطع قلیان خانه ها آباد خواهد شد.
شرایط مشابه در بیهود
به گزارش خبرنگار ما آن طور که «خاکسار» یکی از اهالی دهستان بیهود نیز می گوید: روستای بیهود هم شرایط مشابه روستای نوغاب حاجی آباد را دارد. رئیس شورای اسلامی روستای بیهود قاینات نیز اظهار می دارد: پیمانکار پروژه در سال ۹۰ اعتبار اختصاص یافته را برای خرید آهن آلات دست دوم هزینه کرد که موضوع توسط دیوان محاسبات بررسی شد و به همین دلیل روند پروژه با تاخیر مواجه شده است و حالا باید این سوله جمع شود.
وی ادامه می دهد: از مسئولان می خواهیم برای جلوگیری از حیف و میل شدن بیت المال با کار کارشناسی شده حرکت کنند تا بعد از گذشت چند سال مردم به جای افتتاح سالن ورزشی شاهد جمع آوری آن نباشند.
نگران نباشید
ناظر اماکن ورزشی شهرستان قاینات در این باره می گوید: از صحبت روستاییان این موضوع برداشت می شود که آنها نگران اجرایی نشدن این پروژه ها هستند در صورتی که اصلا جای نگرانی نیست و اداره کل ورزش و جوانان استان به جد پیگیر ساخت این سالن هاست.
«رجبی پور» می افزاید: با توجه به این که سوله های خریداری شده توسط پیمانکار مورد تایید دفتر فنی اداره کل قرار نگرفت پیمانکار باید این سوله ها را تعویض و جایگزین می کرد که در نوغاب این کار انجام شده و در بیهود هم ساخت سوله در دست اقدام است. وی ادامه می دهد: با توجه به اجرای فونداسیون، با نصب سوله هر کدام از این پروژه ها ۳۰ درصد پیشرفت خواهند داشت که ۱۵ درصد فونداسیون و بقیه هم مربوط به سوله است.
وی با اشاره به این که با تامین اعتبار، سالن های ورزشی مصوب شده در این روستاها ساخته می شود، می افزاید: برای تکمیل هر یک از سالن ها حدود ۱۰ میلیارد ریال اعتبار برای حصارکشی، سفت کاری و نازک کاری نیاز است. وی با اشاره به این که ساخت سالن ورزشی در روستاهای بیهود و نوغاب حاجی آباد مصوبه هیئت دولت قبلی است، می افزاید: عملیات اجرایی این سالن ها از سال ۹۱ شروع شده و به خاطر مشکل مطرح شده پروژه تا زمان تعویض سوله متوقف شد.
مشکل فنی
سرپرست گروه نظارت فنی بر اماکن ورزشی اداره کل ورزش و جوانان استان نیز با اشاره به این که سوله این پروژه ها مشکل فنی داشته و دست دوم نبوده است می گوید: بررسی این موضوع در دیوان محاسبات و کمبود اعتبار از دلایل طولانی شدن روند اجرای این پروژه هاست. به گفته «توانا»، امسال برای سالن روستای بیهود ۲۱۵میلیون تومان اعتبار پیش بینی شده که منتظر تخصیص آن از سوی وزارتخانه هستیم. وی با اشاره به این که پروژه ورزشی نوغاب حاجی آباد جزو پروژه های ملی محسوب شده، می افزاید: هنوز اعتبار امسال این پروژه ابلاغ نشده است.
منبع :خراسان جنوبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا