سیاسی

تقدیم ۱۹ شهید به انقلاب افتخار مردم روستای ورزگ/ درخواست مردم تأمین آب شیرین وگازرسانی است

در طول تاریخ تشیع روحانیت با حضور در بین اقشار مختلف مردم توانسته است خدمات بسیاری را به دین و مردم ارائه دهد.
حضور روحانیت در روستاها و در دسترس بودن آن ها علاوه بر ترویج فرهنگ دینی سبب همکاری، همیاری و سهولت در پیگیری نیازها درراستای توسعه روستا می‌شود.
به گزارش نسیم قائن ، ماه رمضان در حالی دهمین روز خود را سپری می کند که در گوشه و کنار شهرستان و استان جمعی از طلاب و روحانیون خالصانه در راستای تبلیغ معارف دینی به دورترین نقاط و بعضا مناطق محروم و کمتر توسعه یافته سفر می کنند. سفری که این گزارش را به خود اختصاص داده مربوط به روستای ورزگ از توابع بخش مرکزی قاین می‌باشد که حجت الاسلام مهدی قاسمی تنها ایام ماه رمضان را در کنار کشاورزان زحمت کش می گذراند.
پای حرفهای وی که می نشینیم در او انرژی و روحیه بالایی را متوجه می شوید که چقدر به کاری که در پیش گرفته علاقمند و جدیت دارد.
حجت الاسلام مهدی قاسمی تنها، از طلاب حوزه علمیه مشهد است که چهار سالی‌است که جهت تبلیغ دین مبین اسلام و فرهنگ اهل بیت(ع) در ایام ماه رمضان به شهرستان قاین هجرت می کند.
وی می گوید که مدت سه سال در روستای آفریز مسقر بوده و بعد از آن مدت یک سال است که در روستای ورزگ مشغول تبلیغ معارف اسلامی است.
از وی خواسته ایم از حال و هوای این روزهای روستای ورزگ از توابع شهرستان قاین برایمان بگوید.
او ابتدای به جغرافیای منطقه تبلیغ خود اشاره کرد و گفت: روستای ورزگ از توابع بخش مرکزی در فاصله۲۰ کیلومتری شهرستان قاین قرار دارد و شغل اصلی مردم کشاورزی و دامداری است .
روحانی روستای ورزگ در ادامه با اشاره به فعالیت های مردم روستا و حضور گرم آنان در جلسات مسجد، اظهارداشت: روستای ورزگ از دیر باز به نماز جماعت و مسجد اهمیت می‌دادند به‌طوریکه قبل از انقلاب روحانی مستقر داشته است و تا تاکنون نیز ۳ وعده نماز جماعت مرتب با حضور حداکثری مردم اقامه می‌شود.
*فرهنگ وقف قدمت دیرینه در تاریخ مردم روستا دارد
وی ادامه می‌دهد؛ مردم ورزگ به تعزیه حضرت سید الشهداء علاقه فراوانی دارند و اهمیت زیادی برای این مراسم قائل هستند، به‌طوری که از ۱۵۰سال قبل موقوفه ای برا تعزیه امام حسین (ع) وقف شده که به مرور زمان این سنت حسنه افزایش داشته است.
حجت الاسلام قاسمی افزود: در کل ماه محرم و صفر هرشب و روز مجلس روضه خوانی برگزار می‌شود که با استقبال خوب اهالی همراه است.
وی با بیان اینکه روستای ورزگ مردم مومن و عاشق اهل بیتی دارد، اذعان داشت: در ایام فاطمیه نیز مردم روستا به مدت ۲ماه از محل موقوفات خاص روضه خوانی و مراسم دارند و در ماه رمضان نیز هرشب منبر و روضه خوانی برگزار می‌شود.
* روستای ورزگ زادگاه شهیدان راه انقلاب و عالمان دین می باشد
این روحانی فعال روستای ورزگ که در مدت حضورش در این روستا فعالیت های بسیار چشمگیری داشته است در راستای معرفی روستا می‌گوید: مردم ورزگ مردمی انقلابی هستند و از اول انقلاب تا به حال در تمام صحنه ها خوش در خشیدند به طوریکه ۱۹شهید تقدیم انقلاب اسلامی کردند.
وی افزود: این روستا همچنین حدود ۳۲ نفر عالم و طلبه های فاضل دارد که در راس همه این بزرگواران حضرت آیت الله هاشمی که دارای آثاری هم هستند، قراردارند.
*مراسم های مذهبی با شور و ذوق جوانان روستای ورزگ
حجت الاسلام قاسمی در ادامه از دیگر مراسم‌های مذهبی این روستا می‌گوید و اظهار می کند: استقبال مردم از برنامه های فرهنگی مذهبی بسیار فوق العاده است، اعیاد رجب وشعبان که گذشت مراسمات بسیار با شکوهی نیز برگزار شده است.
وی در وصف مراسم های مذهبی این روستا، گفت: معابر و خیابان‌ها چراغانی می شود و حال و هوای خاص و شور و نشاط خاصی در بین مردم روستا بخصوص جوانان وجود دارد که این شور و نشاط در نیمه شعبان و در ایام ولادت امام زمان (عج) به اوج خود می رسد و امسال نیز اجتماع حدود۱۲۰۰نفری را در این روستا داشتیم.
روحانی اعزامی تبلیغ در ماه رمضان در روستای ورزگ قاین در ادامه به برنامه‌های ماه رمضان در این روستا اشاره می کند و اظهارداشت: با فرارسیدن ماه رمضان، مردم روستای ورزگ همچون دیگر هموطنان با انجام برنامه‌های ویژه مذهبی به میهمانی این ماه رفته‌اند.
وی در ادامه افزود: حداقل یک هفته قبل از حلول ماه مبارک رمضان مقدمات ورود به این ماه پرفیض و برکت را فراهم می‌شود.
حجت الاسلام قاسیی اشاره کرد: زنان بیشتر از روزهای معمول به نظافت خانه و حیاط منزل می‌پردازند و مردان نیز خواربار و ملزومات مورد نیاز این ماه را خریداری می‌کنند.
وی به آیین های ماه رمضان در این روستا اشاره کرد و بیان داشت: در روستای ورزگ رسم است که زنان و دختران آخرین جمعه قبل از حلول ماه رمضان، به شکل دسته جمعی، مساجد روستا را نظافت می‌کنند
*گازرسانی مهمترین خواسته مردم ورزگ
این طلبه که حدود یکسال است در این روستا مستقر است، گفت: یک روحانی در میان مردم می‌تواند به عنوان امین مردم روستا معرفی شود و در این مدت تمام سعی و تلاش ام این بوده است که بتوانم گوشه ای از مشکلات روستا وخواسته های مردم را نیز به گوش مسئولین برسانم وتا زمانی که در روستا باشم از هیچ کمکی دریغ نخواهم کرد.
وی در ادامه به مشکلات روستای ورزگ اشاره کرد و گفت: متاسفانه در زمینه گازرسانی به این روستا توجه چندانی نشده است و با توجه به اینکه فاصله کمی تا مرکز شهرستان دارد، یکی از مهم ترین خواسته های مردم که گازرسانی است هنوز انجام نشده است .
وی از دیگر مشکلات این روستا را کمبود آب شیرین و آب شرب در روستا، نبود گیرنده دیجیتال ،آنتن دهی بسیار نامناسب در روستا وهم چنین خاکی بودن برخی از کوچه های روستا اعلام می کند و ابرازامید واری می کند که مسئولین هم نگاه واهتمام ویژه ای به این روستا داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا