سیاسی

تبلیغ از کاندیداها در روز پنج‌شنبه ۶اسفند در روزنامه ها وجراید ممنوع است/مدیران اجازه طرفداری از کاندیداهای انتخاباتی راندارند

به گزارش نسیم قائن ، علی‌اکبر اکبری پیش از ظهر چهارشنبه در جلسه هیئت‌های بازرسی انتخابات خراسان جنوبی و شهرستان‌های تابعه، اظهار کرد: مدیران در وقت اداری اجازه طرفداری از کاندیدهای انتخاباتی را نداشته و در جلسات تبلیغاتی آن‌ها نباید شرکت کنند.
وی بیان داشت: همچنین تبلیغ از کاندیداها در روز پنج‌شنبه قبل از برگزاری انتخابات در روزنامه‌ها نیز ممنوع است.
وی بابیان اینکه متأسفانه تبلیغات برخی کاندیدها در شبکه‌های اجتماعی شروع‌شده و در حال پیشگیری است، تصریح کرد: فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی به دلایلی امکان‌پذیر نیست و این یک خلأ قانونی است که باید توسط کاندیدها رعایت شود تا مشکلات اخلاقی به وجود نیاید.
اکبری ادامه داد: در انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، تکالیف و حقوق نامزدها قبل از ثبت‌نام تعیین و در اختیار آن‌ها گذاشته‌شده است.
وی بابیان اینکه برای برگزاری انتخاباتی سالم، در۱۱ شهرستان خراسان جنوبی هیئت‌های بازرسی را تشکیل داده‌ایم، اظهار کرد: هر هیئت شامل دو نفر عضو و یک رئیس می‌شود که درزمینهٔ نظارت بر عوامل اجرایی و کنترل جریان‌ها، انجام‌وظیفه می‌کنند.
دبیر هیئت بازرسی از فعالیت ۶۰۰ نفر در هیئت‌های بازرسی خراسان جنوبی خبر داد و گفت: این افراد اجازه دخالت در انتخابات را نداشته و فقط به نظارت و رصد کردن فضای انتخابات و عوامل اجرایی می‌پردازند.
اکبری با اشاره به دیگر وظایف هیئت بازرسی شهرستان‌ها، عنوان کرد: کنترل جریان انتخابات، حصول اطمینان از انجام صحیح و به‌موقع وظایف قانونی توسط عوامل اجرایی انتخابات، شناسایی و معرفی سربازرسان و بازرسان واجد شرایط به دبیرخانه هیئت استان و وارد نمودن اطلاعات و مشخصات آن‌ها و اعضای هیئت‌ها در سامانه جامع انتخابات ازجمله وظایف هیئت بازرسی شهرستان‌ها است.
وی برگزاری جلسات توجیهی و آموزشی موردنیاز برای بازرسان، برنامه‌ریزی و تأمین امکانات موردنیاز بازرسان، پایش و کنترل گزارش‌های ثبت‌شده در سامانه سهبا، تذکر به عوامل اجرایی در صورت مشاهده تخلف از قوانین و ارائه گزارش‌های به‌موقع از تخلفات نامزدها را از دیگر وظایف هیئت بازرسی شهرستان‌ها ذکر کرد.
عوامل اجرایی هیئت‌های بازرسی در سامانه جامع انتخابات ثبت‌نام کنند
مسئول کمیته حقوقی ستاد انتخابات خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه تمامی عوامل اجرایی هیئت‌های بازرسی در سامانه جامع انتخابات ثبت‌نام کنند، اظهار کرد: حق‌الزحمه به کسانی تعلق می‌گیرد که در این سامانه تا پایان دی‌ماه سال جاری ثبت‌نام کرده باشند.
اکبری با اشاره به راه‌اندازی سامانه سهبا در سال جاری، بیان کرد: اولین سال است که این سامانه تحت عنوان سامانه هیئت بازرسی انتخابات کشور دایر شده و تمامی وظایف و فعالیت‌های بازرسی که باید در روز اخذ رأی داشته باشند، در این سامانه ثبت‌شده است.
وی ادامه داد: اقدامات و گزارش‌ها توسط هیئت‌های بازرسی شهرستان‌ها در روز اخذ رأی، در این سامانه وارد می‌شود و برای وزارت کشور نیز قابل‌رؤیت است.
بنا به اظهار اکبری، به ازای هر شعبه اخذ رأی یک بازرس و به ازای هر ۲۰ شعبه یک سربازرس خواهد بود.
مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا