سیاسی

تبلور کرامت زن در اندیشه بنیانگذار انقلاب

به گزارش نسیم قائن ، انقلاب اسلامی و به دنبال آن پیروزی حق بر باطل، بستری را فراهم ساخت که زنان مسلمان بتوانند شخصیت خویش را بازیافته و هویت و مقام و منزلت خویش را به منصه ظهور رسانده و بینش سیاسی، فرهنگی و اجتماعی خویش را بازیابند. تحول فکری و روحی بزرگی که امام خمینی (ره) این تحول در جامعه زنان را بیشتر از تحولی می داند که در مردها پیدا شده است.
اندیشه امام (ره)، زن، علاوه بر این که قادر به نقش آفرینی در فعالیت های فرهنگی و اجتماعی است، توانایی حضور در عرصه های اقتصادی، خودکفایی و تقویت بنیه سیاسی را نیز دارد؛ می تواند سختی ها را درنوردد و همگام با مردان در عرصه های مختلف گام بردارد و افتخارآفرین امت و ملت خود باشد.
افتخاری که درباره آن در کتاب «صحیفه امام» می خوانیم:«ما مفتخریم که بانوان و زنان پیر و جوان و خرد و کلان در صحنه های فرهنگی و اقتصادی و نظامی حاضر، و هم دوش مردان یا بهتر از آنان در راه تعالی اسلام و مقاصد قرآن کریم فعالیت دارند.»
** شخصیت زن در خانواده از دیدگاه امام (ره)
چارچوب خانه پل ارتباطی و پیوند زننده اعضای خانواده با هم و با جامعه است؛ خانواده ای که با مربیگری و راهنمایی زن، از پیوستگی ناگسستنی برخوردار خواهد شد. زنی که هم همسر است و هم مادر و این دو جنبه از شخصیت زن، نقش او را در خانواده نشان می دهد.
امام خمینی این نقش و جایگاه زن در خانواده را در کتاب صحیفه این گونه توصیف می کند: «زن یکتا موجودی است که می تواند در دامن خود افرادی به جامعه تحویل دهدکه از برکاتشان یک جامعه، بلکه جامعه ها به استقامت و ارزش های والای انسانی کشیده شوند.»
همچنین امام در خصوص شخصیت زن به عنوان مادر تاکید دارند که: «دامن مادر بهترین مکتب است و بزرگترین مدرسه ای است که بچه در آن جا تربیت می شود.» ایشان خطاب به زنان می گوید: «شما فضایل تحصیل کنید تا کودکان شما در دامان شما به فضیلت برسند.» چرا که از نظر ایشان: «مادرها مبدا خیرات هستند. اگر خدای نخواسته مادرانی باشند که بچه ها را بد تربیت کنند، مبدا شرند.» و در این زمینه مسوولیت سنگینی به دوش دارند «بچه ها در دامن شما زنان بزرگ می شوند، مسوول افعال و اعمال آن ها هم شما هستید همانطوری که اگر یک بچه خوب تربیت کنید ممکن است که سعادت یک ملت را همان یک بچه تامین کند.»
**زنان، پاسداران حریم خود و اسلام و انقلاب
حضور زنان در جبهه های جنگ، بدرقه کردن فرزندان سلحشور برای دفاع از آرمان های انقلاب و امام و پاسداری آنان از مرزهای داخلی و خارجی، نشان از گسترش فضای حضور زنان در عرصه های ایثار و جانفشانی دارد.
بنیانگذار انقلاب اسلامی، همواره به عنوان مشوق و راهنمای زنان، تاکید می کردند که زنان باید همه از حریم خود و اسلام دفاع کنند، آن جا که فرمودند: «من امیدوارم که شما (خواهران ) هم در میدان تحصیل که یکی از امور مهمه است مجاهده کنید و هم در میدان دفاع از اسلام، این از مهماتی است که بر هر مردی، بر هر زنی، بر هر کوچک و بزرگی جز واجبات است. دفاع از اسلام، دفاع از کشور اسلامی، احدی از علمای اسلام، احدی از اشخاص که در اسلام زندگی کرده اند و مسلم هستند، در این جهت خلاف ندارند که این واجب است. آن چیزی که محل حرف است(قضیه) محل صحبت است، قضیه جهاد اولی است، آن بر زن واجب نیست، اما دفاع از حریم خودش، از کشور خودش، از زندگی خودش، از مال خودش و از اسلام، دفاع بر همه واجب است.»
«ما می بینیم و دیدیم که زن ها، بانوان محترمات همدوش مردان بلکه جلوی مردان در صف قتال ایستادند، بچه های خودشان را از دست دادند، جوانان خودشان را از دست دادن و شجاعانه مقاومت کردند.»
حضرت امام خمینی(ره) درباره نقش‌ زنان‌ در دفاع ‌مقدس‌ هم می فرمایند‌: «شما خانم ها و شما زن ها توجه‌ به‌ این‌ معنا داشته ‌باشید که ‌همان‌طور که ‌بر مردها در جبهه‌ لازم ‌است‌ که‌ جلو بروند و پیشقدم‌ باشند، شما هم‌ در کار پشت ‌جبهه‌ باید کمک‌ کنید، مهیا شوید که ‌اگر خدای‌ نخواسته ‌یک‌ وقت‌ دفاع ‌عمومی ‌بر همه‌ واجب ‌شد، یعنی‌ همه ‌ما بی‌استثنا هرکس‌ قدرت ‌دارد بی‌استثنا بر او واجب ‌شد، مهیا باشید از برای ‌دفاع‌.»
**ابعاد مشارکت سیاسی اجتماعی زنان در پیام امام (ره)
پیگیری خط سیر اندیشه امام خمینی (ره) ، ما را به اینجا رهنمون می کند که امام از ژرفای عقیده و اندیشه خویش به اصل دخالت انسانها در عرصه سرنوشت، ایمان داشتند؛ «میزان رأی ملت است» بهترین گواه اهتمام و اعتقاد امام به مشارکت سیاسی ملت است که به جرات می توان گفت تشویق ایشان نسبت به مشارکت جویی زنان بیش از مردان بوده است.
آن جا که بر نقش سازنده و ارزنده زنان در عرصههای سیاسی اجتماعی تاکید و نوعی خودباوری واعتماد به نفس را تبلیغ می کنند و می فرمایند: «زن باید در مقدرات اساسی مملکت دخالت کند». «خانمها حق دارند در سیاست دخالت بکنند. تکلیفشان این است». «شرکت در این امر(انتخابات) برای زن ومرد از وظایف ملی و اسلامی است».
همچنین در جای دیگری درباره‌ وضعیت زنان در جمهوری اسلامی می‌گویند: «زنان همچون مردان در ساختن جامعه‌ اسلامی فردا شرکت دارند. آنان از حق رأی دادن و رأی گرفتن برخوردار هستند. در مبارزات اخیر، زنان ایران سهمی چون مردان دارند. ما همه گونه آزادی را به زن خواهیم داد. البته جلوی فساد را می‌گیریم و در این مورد دیگر بین زن و مرد فرقی نیست.»
در جای دیگری نیز بر مشارکت زنان تاکید می‌کنند: «و شما زنان باید در همه‌ی صحنه‌ها و میدان‌ها آن قدری که اسلام اجازه داده، وارد باشید؛ مثل انتخابات که امروز عملی است که باید انجام بگیرد…‌‌ همان طوری که مرد‌ها فعالیت می‌کنند برای انتخابات، خانم‌ها هم فعالیت می‌کنند برای اینکه فرقی بین شما و سرنوشت‌تان با دیگران نیست.»
سیره عملی، فرمایشها، مواضع روشنگر و فتاوای راهگشای حضرت امام (ره) درباره زن، که ضمن وفاداری تام به اصول و محکمات دین و در چارچوب حقوق مسلّم شرعی بیان شدهاند، میتوانند راهنمای عملی نسلی باشند که به جایگاه حقیقی زن میاندیشند.
منبع : ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا