سیاسی

بیکاری و بی آبی دو دلیل اصلی خالی شدن روستاهای خراسان جنوبی است

به گزارش نسیم قائن ، محمدرضا قرائی بعد از ظهر دوشنبه در همایش تجلیل از شوراهای اسلامی شهر و روستای خراسان جنوبی اظهارکرد: در حال حاضر شورای اسلامی استان دارای ۱۱ نفر عضو بوده که هر کدام نماینده ای از ۱۱ شهرستان استان هستند.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون تعداد ۱۹۰ نفر در ۲۷ شهر استان عضو شوارهای اسلامی هستند، بیان کرد: خراسان جنوبی دارای ۲۵ بخش است که ۱۲۵ نفر در این بخش ها عضو شوراهای اسلامی هستند.
۲۶۰۰ نفر عضو شوراهای اسلامی روستایی خراسان جنوبی هستند
رئیس شوراهای اسلامی خراسان جنوبی اضافه کرد: همچنین در حال حاضر تعداد دو هزار و ۶۰۰ نفر عضو شوراهای اسلامی ۸۶۶ روستای استان هستند.
به گفته قرائی در مجموع تعداد سه هزار نفر عضو شورهای اسلامی استان هستند.
وی با تاکید بر لزوم اختصاص بودجه به شورهای فرادست استان، بیان کرد: با وجود پیگیری های زیاد در سال گذشته در این زمینه، هنوز این امر به نتیجه ای نرسیده است.
رئیس شوراهای اسلامی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در حال حاضر شورای اسلامی استان با شورای شهر دارای یک مکان مشترک هستند، بیان داشت: در حال حاضر پیگیر اختصاص مکان مستقلی برای شوراهای اسلامی استان هستیم که امیدواریم هرچه زودتر به نتیجه برسد.
قرائی، بی آبی را یکی از مشکلات اساسی خراسان جنوبی عنوان کرد و گفت: برای رفع این مشکل باید همه دستگاه ها و مردم تلاش کنند که صرفه جویی و تغییر الگوی کشت یکی از موارد مهم در این زمینه است.
وی با انتقاد از عدم وجود بانک اطلاعاتی در استان، بیان کرد: هم اکنون معضل بیکاری در استان بیداد کرده و این در حالی است که معاون وزیر تعاون نرخ بیکاری استان را هفت درصد عنوان می کند که این آمارها واقعی نیست.
رئیس شوراهای اسلامی خراسان جنوبی اضافه کرد: البته مردم نیز باید برای حل معضل بیکاری در استان کمک کرده و سرمایه های بانکی خود را برای کمک به بخش تولید و اشتغال از بانک ها خارج کنند.
قرائی، بی آبی و بیکاری را دو دلیل اصلی خالی شدن روستاها دانست و افزود: در برنامه توسعه ششم باید دلایل خالی شدن روستاها مورد بررسی قرار گیرد.
شوراهای اسلامی نباید وارد جریان های سیاسی شوند
وی به نزدیک شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرنگان رهبری اشاره کرد و گفت: شوراهای اسلامی نباید وارد جریان های سیاسی شده و اقتدار شوراها باید حفظ و با اقتدار وظیفه قانون مداری خود را انجام دهند.
رئیس شوراهای اسلامی خراسان جنوبی با بیان اینکه در حال حاضر پروژه های نیمه تمام زیادی در استان وجود دارد، بیان کرد: باید این پروژه ها اولویت بندی شوند و این گونه نباشد که برخی از روستا در حداقل امکانات خود دچار مشکل شوند.
قرائی بر لزوم استقلال ادارات تاکید کرد و گفت: نباید ادارات ما برای مسائل کوچک از جمله خرید وسایل مورد نیاز خود منتظر دستورات بالادستی باشند و باید حداقل بتوانند برای خودشان تصمیم گیری کنند.
وی با طرح این سوال که مطالبات شهرداری ها از ادارت تا کی باید ادامه داشته باشد، عنوان داشت: هم اکنون شهرداری از دستگاه های اجرایی مطالبات زیادی دارد و باید دستگاه ها نسبت به پرداخت آن هرچه زودتر اقدام کنند.
همه برای طرح انتقال آب به استان راهکار دهند
رئیس شوراهای اسلامی خراسان جنوبی با بیان اینکه باید بسته خاص هر شهرستان مطابق با ظرفیت ها و شاخص های همان شهرستان تنظیم شود، بیان داشت: هر شهرستانی دارای محصول استراتژیک خاص خود بوده و نیاز است تا بسته اشتغال خاص هر شهرستان تنظیم شود.
قرائی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۴۴۰ روستای خراسان جنوبی با تانکر آبرسانی می شوند، بیان کرد: مسئولان برای این مشکل باید چاره ای بیندیشند و همه باید برای طرح انتقال آب به استان راهکار داده تا این طرح اجرایی شود.
مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا