سیاسی

بازارچه صنایع دستی قاین درسراشیبی اعتبار/ارزآوری مهم ترین مزیت صنایع دستی

به گزارش نسیم قائن ، صنایع‌دستی، دستاورد فرهنگ و تمدن سرزمین کهن ماست که ریشه در تاریخ بشر دارد و همواره در زندگی انسان‌ها نقش کاربردی و تعیین‌کننده داشته است. در دنیای علم و فن‌آوری امروز و با جایگزین شدن ماشین به جای انسان، صنایع در بعضی از رشته‌ها به‌طورکلی منسوخ گردیده است. اما در زمان حال با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی به خصوص خشک‌سالی‌های پی‌درپی و مهاجرت روستاییان به مناطق شهری و روی آوردن به مشاغل کاذب و مشکل‌آفرین، صنایع‌دستی می‌تواند تا حدودی این مشکلات که امنیت اجتماعی جامعه را به خطر می‌اندازد، کاهش دهد و نیز نقش بی‌بدیل و منحصربه‌فردی در کاهش تکیه بر اقتصاد تک‌محصولی نفت را ایفاء نماید.
عباسی رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری قاین درگفتگو با خبرنگار نسیم قاین گفت:صنایع‌دستی نیاز به فن‌آوری و سرمایه‌گذاری ویژه ندارد و با ۵ تا ۱۵ میلیون تومان اعتبار می‌توان مشاغل خوب و پردرآمد ایجاد نمود.
وی افزود:مهم‌ترین مزیت صنایع‌دستی، اشتغال ارزان‌قیمت و ارزآوری قابل‌توجه آن است.
عباسی بیان داشت:شهرستان قاینات به عنوان قطب صنایع‌دستی استان خراسان جنوبی توانسته با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود، بسیاری از رشته‌های صنایع‌دستی را احیا و در آموزش آن به روستاییان تا حدودی امنیت اجتماعی این قشر زحمت‌کش را فراهم نماید.
مانند شرکت تعاونی جاجیم‌بافی هزارگل قهستان روستای روم که به صورت مستقیم و غیرمستقیم بیش از یک‌صد نفر مشغول کار و فعالیت هستند. شرکت تعاونی مان اسفدن سرامیک و نیز رشته‌های پارچه‌بافی سنتی، سفره آردی، رنگ رزی سنتی و… که به‌طورکلی توانسته در جهت بالا بردن سطح درآمد روستاییان و ماندگاری آن‌ها در روستا، نقش مهم و ارزشمندی ایفا نماید که خود باعث رشد و تعالی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.
رئیس اداره میراث فرهنگی وگردشگری افزود:شهرستان قاین از قابلیت‌های ارزشمندی در زمینه بافته‌های داری و رنگرزی سنتی برخوردار است که توجه بیشتر و تخصیص اعتبارات مناسب، می‌تواند مشکلات اقتصادی ما را به حداقل برساند.
خوشبختانه امسال در زمینه مشاغل خانگی اعتبار خوبی داریم که افراد صنعتگر و هنرمند اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی را با مساعدت اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دو بانک ملی و تجارت معرفی خواهیم کرد که از وام‌های قرض‌الحسنه با سود ۴درصد استفاده نمایند.
مبلغ اعتبارات امسال ما یک‌صد و ده میلیون تومان تعیین گردیده و البته طرح‌های پشتیبان که سال گذشته یک‌صد و شصت میلیون تومان به صورت قرض‌الحسنه ۴ درصد در اختیار هنرمندان و صنعتگران قرار گرفت، امسال نیز با موفقیت‌هایی همراه خواهد بود.
با عنایت به این‌که شهرستان قاینات، قطب صنایع‌دستی استان خراسان جنوبی محسوب می‌شود و از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های منحصربه‌فردی برخوردار است و نیز قرار گرفتن در مسیر اصلی جاده ترانزیتی شرق کشور و تردد مسافرین و زائرین بارگاه امام رضا(ع) از این مسیر، بازارچه صنایع‌دستی و سوغات محلی امری ضروری است که باعث ماندگاری مسافرین در این شهر کهن می‌گردد.
در استان خراسان جنوبی بازارچه‌های دائمی صنایع‌دستی در مرحله ابتدایی قرار دارد و به‌طورکلی در شهرستان بیرجند، طرح مطالعاتی و در شهرستان فردوس با تخصیص زمین از سوی شهرداری، کار شروع گردیده است.
در قاین نیز بهترین مکان، مسیر جاده اصلی شرق کشور، حاشیه پارک امام علی(ع) (پلیس‌راه قدیم) که با جلساتی با شهردار محترم برای زمین نیز مشکلی نخواهیم داشت.
در حال حاضر نبود اعتبار، این امر را با کندی روبه‌رو کرده که ان شاءالله بتوانیم با جذب اعتبار از سازمان با مساعدت اداره کل استان، به زودی شاهد یک بازارچه کامل و پررونق در حاشیه جاده اصلی باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا