سیاسی

ایران پنجمین کشور در ذخیره سازی گاز/ جزئیات برنامه ذخیره سازی جدید گاز طبیعی

به گزارش نسیم قائن ، به نقل از فارس براساس برنامه ریزی انجام شده تا پایان برنامه پنجم توسعه ایران باید ۱۴ میلیارد متر مکعب گاز در مخازن زیر زمینی ذخیره سازی می کرد.
به گفته مسعود سامی وند مدیرعامل شرکت ذخیره سازی گاز تا پایان برنامه پنجم باید روزانه ۱۳۰ میلیون مترمکعب گاز (معادل پنج تا ۶ فاز پارس جنوبی) برداشت و به شبکه سراسری تزریق شود.
این گزارش حاکی است، در حال حاضر بیش از ۶۰۰ مخزن ذخیره گاز طبیعی با مجموع ظرفیت حدود ۳۳۱ میلیارد متر مکعب گاز در سراسر جهان وجود دارد که ایالات متحده آمریکا با ۳۸۵ مخزن با ظرفیت ذخیره سازی ۱۲۱ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی ۳۵ درصد ذخیره سازی گاز جهان را در اختیار دارد.
همچنین روسیه نیز با ۲۲ مخزن ذخیره سازی توانایی ذخیره سازی ۱۰۶ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی را دارد اما جمهوری اسلامی ایران با راه اندازی دو مخزن ذخیره سازی گاز طبیعی در سراجه استان قم و شوریجه استان خراسان رضوی در رتبه ۵ کشورهای ذخیره کننده گاز طبیعی قرار گرفته است.
اما شرکت ملی گاز ایران با هدف توسعه و افزایش ظرفیت ذخیره سازی گاز کشور، شناسایی و بکارگیری مخازن جدید را در دستور کار قرار داده است و به همین منظور قرار است ۵ مخزن زیرزمینی جدید برای ذخیره سازی گاز واگذار شود.
اخیرا معاون عملیات شرکت ملی گاز ایران اعلام کرده است هم اکنون پروژه نصرآباد کاشان و یورتشای ورامین در حال مطالعه هستند، زیرا به صورت کلی ذخیره سازی در میدانهای هیدروکربوری ریسک کمتر و شرایط مطلوبتری دارد.
همچنین مخزن قزل تپه (در حوالی گرگان) به عنوان پروژه مهم دیگری است که در دستور کار طرح ذخیره سازی قرار دارد که به گفته ثمری باید حفاری نخستین چاه را انجام داد تا شرایط مخزن از نظر ذخیره سازی برای روشن تر شود.
معاون عملیات شرکت ملی گاز ایران با بیان این که پنج میدان دیگر نیز قرار است بزودی از سوی وزارت نفت برای اجرای طرحهای ذخیره سازی به این شرکت تحویل شود، اعلام کرده است: این میدانها پس از انجام فعالیتهای مطالعاتی به میدان ذخیره سازی تبدیل می شوند.
این گزارش حاکی است، این میادین بیشتر در غرب کشور بوده و قرار است، از سوی شرکت ملی نفت ایران در اختیار شرکت ملی گاز ایران قرار گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا