سیاسی

آیت الله مکارم شیرازی: قم باید فرودگاه داشته باشد

به گزارش نسیم قائن ، آیت الله ناصر مکارم شیرازی صبح امروز در دیدار اعضای شورای شهر مقدس قم با وی در توصیه هایی عنوان کرد: مدیریت شهری باید به گونه ای باشد که افراد ضعیف در راهروهای شهرداری سرگردان نشوند.
این مرجع تقلید شیعه افزود: مدیریت شهری اراده می خواهد البته می توان از ظرفیت های مهم صدا و سیما و رسانه ها نیز در رفع مشکلات استفاده کرد.
وی تصریح کرد: با توجه به تخصص های موجود در شورا آمادگی خدمت به مردم وجود دارد و باید از این ظرفیت در راستای خدمت رسانی و مدیریت شهری بهره برد.
آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به جایگاه مهم شهر قم در سطح کشور اظهار کرد: قم پایگاه انقلاب است و رهبری از این شهر مقدس برخواستند باید با چنین ویژگی هایی به قم نگاه کرد اما متأسفانه هنوز کمتر این مساله مورد توجه قرار گرفته است. لازم است به مشکلات قم نگاه ویژه ای صورت گیرد دولت ردیف بودجه مناسبی را برای قم تعیین نماید تا با کمترین مشکلات مالی موانع را رفع کرد.
این مرجع تقلید شیعه با تاکید بر ضرورت قم شناسی در کشور افزود: در جهت خدمت به قم، ابتدا باید قم شناسی خوبی صورت بگیرد، سوابق تاریخی، موقعیت و تأثیرگذاری قم در کشور و خارج از کشور بررسی گردد. در آینده سمیناری بین المللی برای قم شناسی خواهیم داشت و در آن به معرفی قم می پردازیم تا در داخل و خارج از کشور با جایگاه و ویژگی های قم آشنا شوند.
آیت الله مکارم شیرازی درباره تامین بودجه برای رشد و توسعه قم ادامه داد: به یقین نمی توان از در آمد شهرداری مشکلات شهر را حل کرد و این اصل به رسمیت شناخته شده که شهرداری ها باید با درآمد خود، مشکلات را حل کنند بی اساس است.
وی یادآور شد: شاید در تهران و یا شهرهای بزرگ دیگری که درآمد هنگفت دارند این اصل کارایی داشته باشد اما نیمی از ساختمان های قم فرهنگی و دینی است و نمی توان از آن درآمدی داشت بلکه باید به این مراکز پول هم تزریق شود.
این مرجع تقلید شیعه تصریح کرد: وظیفه دولت در قبال قم این است که یک ردیف بودجه خوبی را برای این شهر در نظر بگیرد و در این باره سایر شهرها نباید معترض باشند چرا که قم با بقیه شهرها متفاوت است.
وی در رابطه با ساخت و سازهای نامناسب شهر نیز توضیح داد: وجود برج‌های نیمه کاره یکی از معضلات جدی قم است در این شهر ساختمان هایی وجود دارد که چندین سال نیمه کاره رها شده اند و چهره شهر را نازیبا کرده اند. بنده به شهردار هم گفتم که باید از آن ها تعهد بگیرد و یا مشخص شود آیا سرمایه کافی برای تکمیل دارند که در وقت معین این ساختمان ها را تکمیل کنند و افرادی که استعداد و توان کافی ندارند نباید وارد این کار نشوند.
وی در مورد بافت های فرسوده در قم افزود: نمی توان همه معضلات بافت های فرسوده را با سرعت حل کرد اما لازم است برای صاحبان این بافت ها امتیازاتی را در نظر بگیرند تا بافت ها ترمیم شود. با توجه به اینکه قم سابقه زلزله دارد و اگر زلزله ای رخ دهد، بسیاری از این بناها در معرض خطر جدی هستند باید راهکاری اندیشید وگرنه این وضعیت فاجعه بار است.
وی در خصوص پروژه منوریل توصیه کرد: این پروژه منظره بدی را در وسط شهر و کنار حرم ایجاد کرده است و باید هر چه زودتر تکلیف آن را مشخص کرد و اقدامات لازم انجام شود. شهرداری باید رضایت مردم را جلب نماید و به مشکلاتشان رسیدگی کند تا با نارضایتی از شهرداری خارج نشوند. حتی اگر مردم توقع زیادی دارند باید آن ها را به بهترین نحو توجیه و قانع کرد تا راضی برگردند همچنین باید عوامل نارضایتی مردم را به خوبی شناخت.
این مرجع تقلید شیعه خاطرنشان کرد: توقعات بیجای مردم را می توان از طریق رسانه و صدا و سیما حل کرد و به توجیه مردم پرداخت. وظیفه شهرداری فقط آبادی و عمران نیست. باید به آبادی فرهنگی نیز توجه داشت و در جهت افزایش مراکز فرهنگی تلاش کرد.
آیت الله مکارم شیرازی اظهار کرد: با مشارکت دستگاه‌ها و شورا و شهرداری باید نواقص را رفع کرد به ویژه باید در تکمیل پروژه هایی مانند فرودگاه تلاش کرد. ساخت فرودگاه چهره قم را تغییر می دهد. با توجه به اینکه قم کلان شهری زیارتی است باید برای آن فرودگاهی در نظر گرفت.
وی همچنین تصریح کرد: سازمان نظام مهندسی در قبال برخی از نقشه ها پول هنگفتی از مردم می گیرد تا تائیدیه ای ارائه کنند. در این باره برخی از مشکلات مهندسین ناظر ساختمان اصلا قابل دفاع نیست و باید در صدد حل این مشکل برآمد.
انتهای پیام
منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا