سیاسی

گلایه مردم از تحمیل هزینه‌های انشعاب فاضلاب بر ساکنان پروژه هزار واحدی قاین/ نماینده مجلس: درخواست تحقیق و تفحص می‌دهم

به گزارش نسیم قائن ، مشکل فاضلاب مجتمع هزار واحدی غدیر قاین سال‌ها به عنوان یک موضوع مهم در این شهر مطرح بود و شاید کمتر شهروندی وجود داشته باشد که این مشکل به گوش او نخورده باشد. بوی تعفنی که بسیاری از ساکنان را به ستوه آورده بود اما هیچ راهی برای فرار نداشتند، نه سقف دیگری برای زندگی در اختیار داشتند و نه کسی حاضر به خرید این واحدها بود.
علی‌رغم وعده‌های متعدد و بی‌عمل مسئولان، چهار هزار نفر ساکن این مجتمع، سال‌ها بوی تعفن را تحمل کردند، اما پس از انتشار گزارش‌های متعدد در این زمینه در خاورستان و سایر رسانه‌ها، خوشبختانه اکنون مشکل حل شده و با ورود نماینده مجلس این شهر و دستور وزیر نیرو، انشعابات فاضلاب ایجاد شد و مردم نیز در حال نصب این انشعابات در ساختمان خود هستند.
اما اکنون برخی از ساکنان این مجتمع که عمدتا از قشر کارگر هستند، در خصوص پرداخت هزینه‌های انشعاب فاضلاب گلایه‌مند هستند و بسیاری از آن‌ها توانمندی برای پرداخت آن ندارند.
یکی از این ساکنان در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، گفت: در حالی ساکنان این مجتمع مکلف به پرداخت هزینه انشعاب فاضلاب هستند که این موضوع بر عهده شرکت تعاونی مسکن است، اما چون واحدها تحویل شده اکنون این هزینه بر خود ساکنان تحمیل شده است.
وی که خودش یک کارگر ساختمانی است، افزود: مگر یک کارگر چقدر درآمد دارد که بتواند چنین هزینه‌هایی را تأمین کند؟ اکنون با توجه به شرایط شیوع بیماری کرونا و بیکاری بسیاری از کارگران و از طرف دیگر گرانی نرخ‌ها، کارگران حتی قادر به سیرکردن شکم بچه‌هایشان هم نیستند، چه برسد به پرداخت چنین هزینه‌هایی.
وی که از حل مشکل فاضلاب این مجتمع بسیار خرسند است، گفت: حل این مشکل چند ساله بسیار خوشحال‌کننده است، اما این خوشحالی به کام افرادی مانند بنده که توانایی پرداخت حق انشعاب را نداریم، تلخ شده است.
کار شرکت آبفا برای جمع‌آوری فاضلاب انجام شده است
حسین امامی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی در این خصوص به خبرنگار خاورستان، گفت: کار شرکت آب و فاضلاب در خصوص پروژه هزار واحدی قاین در آذرماه به صورت کامل به اتمام رسیده است و در این خصوص انشعابات، خطوط انتقال و شبکه داخلی به طور کامل انجام شده است. ایستگاه پمپاژ نیز فاضلاب را به سمت سایتی که برای تصفیه‌خانه در نظر گرفته شده هدایت می‌کند و هر چه پساب تولید شود، منتقل و از داخل محدوده جمع می‌شود.
وی با اشاره به این‌که اکنون ظرفیت انشعابات ایجاد شده و اتصال منازل به شبکه در دستور کار است، افزود: هم‌اکنون نصب انشعابات داخل واحدها در حال انجام است که برخی نصب و برخی نیز هنوز باقی‌مانده است که امیدوارم به‌زودی همه وصل شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی ادامه حل این مشکل را مربوط به خود ساکنان می‌داند و معتقد است اتمام این طرح به عملکرد خود مردم بستگی داشته و دیگر تعهدی برای شرکت آب و فاضلاب وجود ندارد.
پرداخت هزینه انشعابات طی اقساط یک ساله
امامی در خصوص عدم‌توانایی برخی از ساکنان برای پرداخت حق انشعاب فاضلاب گفت: با توجه به مضیقه مالی و اقتصادی مردم، طی جلسه‌ای که با حضور فرماندار و نماینده مردم قاین در مجلس برگزار شد، مقرر شد برای تسهیل در پرداخت هزینه انشعابات، ساکنان این مبلغ را طی اقساط بلندمدت یک ساله و بر روی قبوض خود پرداخت کنند.
وی همچنین از آغاز عملیات ساخت تصفیه خانه قاین خبر می‌دهد و مدعی است؛ هم‌اکنون سرمایه‌گذار احداث تصفیه‌خانه فاضلاب در مرحله تجهیز کارگاه است و به‌زودی احداث آن آغاز می‌شود.
پیگیری موضوع فساد این پروژه توسط نماینده مجلس
سلمان اسحاقی نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، در خصوص این‌که اتصال انشعابات فاضلاب توسط شرکت آب و فاضلاب انجام شده، گفت: موضوع دفع فاضلاب پروژه مسکن هزار واحدی قاین، دغدغه‌ای ۱۵ ساله بود و ساکنان آن ۱۵ سال با یک اتفاق نامبارک مبارزه می‌کردند.
وی شرایط این پروژه را بسیار وخیم توصیف کرد و افزود: شرایط طوری بود که فاضلاب از چاه‌ها بیرون می‌زد و علاوه بر بوی متعفن فاضلاب در کوچه‌ها، حتی فضولات انسانی به صورت آشکار در جوی و پیاده‌رو نمایان بود.
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی معتقد است از همان زمانی که به عنوان نماینده مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی منتخب شده، این موضوع را مورد پیگیری قرار داده که با حضور وزیر نیرو در خردادماه امسال در استان، پیگیری آن به صورت ویژه‌تر دنبال شده است.
اسحاقی گفت: بعد از سفر وزیر نیرو و اخذ دستور برای برطرف‌کردن این مشکل، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان با تلاش مضاعف لوله‌گذاری و انشعاب‌گذاری‌ها را شروع کرد. اکنون نیز کار انشعاب‌گذاری تمام‌شده و فقط مردم باید آن را در ساختمان خود نصب کنند تا بعد از ۱۵ سال؛ این زشتی از چهره منطقه پاک شود.
وی با نصب انشعابات فاضلاب موضوع را تمام شده نمی‌داند و تأکید کرد: یکی از اقداماتی که در آینده انجام خواهد داد، ورود به مسئله فسادی است که در ساخت‌وساز پروژه هزار واحدی قاین اتفاق افتاده است.
درخواست تحقیق و تفحص می‌دهم
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: پیگیری خواهم کرد که چرا این پروژه باید با این همه تخلف ساخته شود و ساکنان آن رنج ۱۵ ساله‌ای را متحمل شوند؟ چرا اکنون و در این شرایط نامساعد اقتصادی، مردم باید هزینه هنگفت نصب انشعابات فاضلاب را متحمل شوند؟
اسحاقی که از تحمیل این هزینه‌ها بر مردم بسیار گلایه‌مند است، تصریح کرد: مگر این موضوع وظیفه پیمانکار، شرکت تعاونی مسکن یا اداره وقت آب و فاضلاب نبوده است؟ چرا اکنون باید حدود سه میلیون تومان هزینه انشعاب فاضلاب بر مردم تحمیل شود؟ مگر یکی از تعهدات ساخت و ساز مسکن، پیش‌بینی این موارد نیست؟
وی تصریح کرد: بنده به عنوان نماینده این مردم در مجلس درخواست تحقیق و تفحص در این خصوص را از طریق دادستانی و بازرسی وزارت مسکن و راه و شهرسازی، ارائه خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا