سیاسی

گرامیداشت روز جهانی غذا در روستای امیر آباد سرچشمه ازتوابع قاین

به گزارش نسیم قائن ، اولین بار سازمان ملل در سال ۱۹۴۵ پیشنهاد کرد ۱۶ اکتبر هر سال مطابق با ۲۴ مهر ماه بعنوان روز جهانی غذا بمنظور توجه دادن جهانیان به مسئله مهم غذا انتخاب شود. ولی تصویب این روز بعنوان روز جهانی غذا در نوامبر ۱۹۷۲ در بیستمین کنفرانس کشورها که با شرکت اعضای سازمان خوارو بار و کشاورزی FAO تشکیل شده بود توسط دکتر پال رومانی وزیر بهداشت مجارستان که ریاست این کنفرانس را بعهده داشت اعلام شد. از آن به بعد هر سال ۱۵۰ کشور جهان این روز را برای توجه دادن جهانیان به سایه سیاه فقر و گرسنگی که عده ای را از داشتن حداقلی از غذا که بتواند سلامت آنها را تضمین کند محروم می‌کند معطوف داشتند.
امسال روز جهانی غذا باشعار تامین غذای مردم،مراقبت از زمین انتخاب شده است.
مهم‌ترین اهداف روز جهانی غذا، عبارت است از تشویق و تحریک ملت‌ها، سران دولت‌ها، مراکز بین‌المللی و نهادهای غیردولتی به افزایش تولید محصولات کشاورزی برای پایان دادن به گرسنگی، تشویق به برقراری ارتباط کشورهای در حال توسعه برای همکاری‌های اقتصادی و کشاورزی و حمایت های متقابل فنی برای افزایش محصول، تشویق روستائیان و به‌ویژه زنان به مشارکت در تصمیم گیری‌هایی که شرایط زندگیشان را بهبود می‌بخشد، افزایش آگاهی عمومی ملل و توجه دادن آنها به مسئله گرسنگی در جهان، تشویق انتقال تکنولوژی به جهان در حال توسعه، به‌جوش آوردن همت و مسئولیت بین‌المللی و ملی برای جنگ علیه گرسنگی، سوءتغذیه و فقر و جلب توجه به تولید و توسعه کشاورزی پایدار.
روز جهانی غذا بهانه ای شد تا به یکی از روستاهای مرزی شهرستان قاین به نام امیرآباد سرچشمه برویم .جایی که به گفته مسئولین شهرستان قاین یکی از روستاهایی است که دچار ناامنی غذایی است.
فاطمی از کارشناسان تغذیه شبکه بهداشت ودرمان قاین دراین روز جشن تخم مرغ را به عنوان یک ماده پروتئینی وانرژی درمدرسه عشایری نهضت امیر آباد سرچشمه برگزار نمود.
برخی از دانش آموزان این دبستان در پاسخ به این سوال کارشناس تغذیه که از چه زمانی است شیر نخورده اید گفتند که مدت زیادی است که حتی شیرمصرف نکرده اند .
درروستاهایی که خود شغل اصلیشان دامداری است اما بنا به گفته مردم روستا چند سالی است که به دلیل خشکسالی های اخیر دامداری برایشان مشکل ساز شده است .
این روستا از نعمت آب شرب هم تا مدتی پیش محروم بوده است که چند ماهی است به همت مسئولین شهرستان واستان از نعمت آب شرب برخوردار شده اند اما این آب نیاز مردم را با توجه به خشکسالی ها هم تامین نمی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا