سیاسی

کمبود واکسن دام و طیور در قاینات/قاینات عاری از بیماری آنفلوآنزای پرندگان تا کنون

به گزارش نسیم قائن ، جلسه کمیته آنفلو آنزای فوق حاد پرندگان شهرستان قاینات صبح امروز در محل سالن اجتماعات فرمانداری قاین برگزار شد.
دکتر محمودی رییس اداره دامپزشکی قاین در این جلسه با اشاره به شیوع بیماری فوق حاد پرندگان در خراسان جنوبی ودرگیری ۳واحد طیور در بیرجند و خوسف اظهار کرد: خوشبختانه هنوز این بیماری در بین واحد های مرغی شهرستان شیوع نیافته است اما احتمال شیوع بیماری در شهرستان با توجه به واحدهای طیور وجود دارد و نباید از این موضوع غفلت کرد.
وی با بیان این که تمامی مرغ ‌ها و تخم مرغ ‌های عرضه شده عاری از بیماری آنفلوانزا بوده و مصرف آن‌ها بلامانع است گفت: بازرسان و کارشناسان دامپزشکی استان با اقدام به موقع نسبت به جمع آوری محصولات تولیدی واحد‌های آلوده سطح استان اقدام کرده اند.
رئیس شبکه دامپزشکی قاین با اشاره به این ۷۱ واحد طیور در شهرستان فعال است گفت:ازین تعداد ۸ واحد مرغ تخم گذار،۲واحد پرورش پولِت،۶واحد پرورش شتر مرغ،۵۴ واحد مرغ گوشتی و ۱واحد کشتارگاه می باشد.
وی از کمبود واکسن دام و طیور در مقابله با بیماریهای مختلف در شهرستان خبرداد و خواستار پیگیری افزایش سهمیه شهرستان از سوی مسئولین شد.
محمودی از برگزاری ۱۷۲ ساعت آموزش در خصوص بیماری های طیور و آنفلوآنزای پرندگان به صورت مستقیم و آموزش ۲ هزار نفر به صورت غیر مستقیم و از طریق فضای کجازی خبر داد و گفت: همکاران ما از ابتدای امسال تاکنون ۳۶ مورد بازدید از کشتارگاهها علاوه بر نظارت مستمر ناظر مقیم در کشتارگاه داشته اند.
وی افزود: ۱۴۰ نمونه برای بیماری آنفلو آنزای فوق حاد پرندگان تاکنون انجام شده است که خوشبختانه نتایج همه موارد منفی بوده است.
اسحاقی نماینده مردم قاینات و زیرکوه نیز دراین جلسه با تاکید برنظارت بیشتر بر واحدهای دام و کشتارگاه ازسوی مسیولین دامپزشکی شهرستان گفت: موضوع افزایش سهمیه واکسن را باتوجه به این که قاینات در رتبه های برتر استانی در میزان دام و طیور استان قراردارد در دستور پیگیری قرارخواهد داد.
وی افزود: برای نظارت بیشتر بر کشتارگاهها و واحد های دام و طیور شهرستان از ظرفیت نیروهای بسیجی که در همه عرصه ها فعال هستند استفاده شود و با نظارت دقیق از شیوع این بیماری در سطح شهرستان پیشگیری شود.
کریمی نیز دراین جلسه براطلاع رسانی دقیق از سوی مسئولین واحدهای دامی در مواجه با بیماریهای مختلف دام و طیور تاکید کرد و گفت همه ادارات ونهادها برای مقابله با این بیماری باید با دامپزشکی شهرستان همکاری کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا