سیاسی

کتابخانه مرکزی قاینات از نیمه گذشت/بهره برداری از کتابخانه مرکزی قاینات در هاله ای از ابهام

به گزارش نسیم قائن ، احداث کتابخانه مرکزی قاین در سفر اول هیئت دولت نهم به قاینات مصوب و سال ۸۸ زمینی به مساحت ۴ هزار متر مربع توسط خیران، شهرداری و شورای اسلامی قاین برای شروع این پروژه تامین شد.
عملیات اجرایی این پروژه از سال ۸۹ در حاشیه بولوار بامشاد قاینی با اعتبار اولیه ۱۸ میلیارد ریال آغاز شد تا دومین شهرستان استان از نظر جمعیتی نیز، از یک فضای مناسب کتابخانه ای بهره مند شود.
هر چند بر اساس برنامه زمان بندی شده قرار بود این پروژه از زمان شروع طی سه سال به بهره برداری برسد اما با گذشت حدود ۱۱ سال و پیشرفت ۶۵ درصدی زمان بهره برداری همچنان در هاله ای از ابهام است و به نظر می رسد با روند کند تخصیص اعتبار زمان دقیقی برای اتمام آن نمی توان اعلام کرد.
امید به پیشرفت
رئیس اداره کتابخانه های عمومی قاینات سال قبل روند تخصیص اعتبار کتابخانه مرکزی را تشریح کرد که از دو میلیارد و ۶۷۰ میلیون تومان مصوب سال قبل، یک میلیارد و ۶۹۲ میلیون تومان تخصیص یافت و پیش بینی کرده بود قسمتی از نازک کاری فضا انجام شود و با هزینه کرد این اعتبار، پیشرفت پروژه تا شهریور ۹۸به ۶۵ درصد برسد.
«مددی»، گفته بود: چنان چه در سال های گذشته اعتبارات مصوب تخصیص می یافت پروژه به اتمام می رسید تاکنون یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان صرف شده است و با هزینه کرد اعتبار سال گذشته (تا پایان سال مالی)، در مجموع سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای پروژه هزینه می شود اما اتمام آن سه میلیارد تومان دیگر لازم دارد در حالی که برآورد اولیه قرارداد آن پنج میلیارد تومان بوده است. وی با اشاره به طولانی شدن اجرای این پروژه و درخواست های مردمی برای اتمام آن، توجه شورای برنامه ریزی برای اختصاص اعتبار به پروژه کتابخانه مرکزی قاین و امور فرهنگی را قابل تقدیر دانسته و اظهار امیدواری کرده بود: تا پایان سال ۹۹ با تخصیص کامل اعتبار مورد نیاز این پروژه به اتمام برسد.
مشکل در میزان تخصیص
حالا که بیشتر از یک سال از سخنان او می گذرد رئیس اداره کتابخانه های عمومی قاینات هر چند کارهای خوب انجام شده در سال های گذشته را مطرح می کند اما تاکید دارد: مشکل در میزان تخصیص اعتبار است به گونه ای که اعتباری گذاشته می شود اما محقق نمی شود. از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان میزان تخصیص سال قبل برای این پروژه، ۲۰۰ میلیون تومان به دیون سال ۹۷ تعلق گرفت.
«مددی» تصریح می کند: با توجه به کاهش اعتبارات، پروژه کتابخانه مرکزی قاین امسال ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار دارد که با این روند بهره برداری آن سال ها طول می کشد. ۱۱ سال از شروع پروژه می گذرد، پروژه ای که قرارداد آن یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بوده است حالا مشمول هزینه و نیازمند حدود هشت تا ۱۰ میلیارد تومان اعتبار است و در شرایط و قیمت های دو ماه قبل، حداقل چهار میلیارد تومان برای اتمام نیاز دارد.
او پیشرفت ۶۵ درصدی این پروژه را مطرح و اضافه می کند با توجه به حجم کار و مشکلات اعتباری، به مشارکت خیران نیاز است اما با وجود گفت وگوهای انجام شده، پاسخ مثبتی به این منظور دریافت نشده است بنابراین از مسئولان استان درخواست می شود اعتبار و توجه ویژه ای به این پروژه داشته باشند.
یک دغدغه اصلی در حوزه کتابخانه های عمومی و بخش فرهنگ به نظر وی اتمام پروژه کتابخانه مرکزی قاینات است اما با وجود نقش مهم کتاب خوانی و سلامت این تفریح فرهنگی، آن چنان که باید و شاید به آن توجه نشده است.
وی کتابخانه مرکزی را دغدغه و مطالبه مردمی می خواند و اضافه می کند: مردم به سالن های مطالعه اختصاصی و استاندارد نیاز دارند و افزایش ساعت کار کتابخانه ها را درخواست می کنند و هرچه می گذرد جای خالی این پروژه و کمبود فضای استاندارد و مطلوب مطالعه بیشتر احساس می شود.
روزنامه خراسانجنوبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا