سیاسی

پیمانکاران محور بیرجند- قاین ۴۶ میلیارد تومان طلبکارند

به گزارش نسیم قائن ، براساس قول های مسئولان قرار بود پرونده دوبانده سازی محور بیرجند- قاین یا همان محور دلهره امسال بسته شود اما محدودیت های مالی و تخصیص نیافتن اعتبارات آن در سرفصل های مختلف سبب شده تا پرونده این پروژه حیاتی و زیرساختی استان در سال ۹۷ بسته نشود و اگر منابع اعتباری آن تخصیص یابد شاهد پیشرفت۸۰ درصدی در دوبانده سازی این محور خواهیم بود، این در شرایطی است که هنوز دولت ۴۶ میلیارد تومان به پیمانکاران این محور بدهکار است.
مدیر کل راه و شهرسازی روز گذشته مشکل اساسی تکمیل باند دوم محور بیرجند – قاین را کمبود اعتبار اعلام کرد و گفت: ۴۴ کیلومتر از این مسیر به بهره برداری رسیده و حدود ۵۵ کیلومتر نیز باقی مانده که ۲۱ کیلومتر آن آماده آسفالت است. علاوه براین آسفالت یک قطعه از سمت بیرجند در حد سه کیلومتر شروع شده و از ۳۴ کیلومتر باقی مانده هم زیرسازی کار انجام شده است.
به گفته مهندس «جعفری» قرار بود سال قبل ۵۰ میلیارد تومان به این پروژه تزریق شود که از اعتبار مصوب مشترک بین خراسان رضوی و خراسان جنوبی که ۲۱ میلیارد تومان بود حدود ۹۰ درصد آن یعنی ۱۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تخصیص یافت.
تخصیص نیافتن اعتبار شاخص توسعه
وی ادامه داد: استاندار خراسان جنوبی از محل شاخص های توسعه استان ۱۵ میلیارد به این محور اختصاص داد تا این زیرساخت اساسی و مورد نیاز استان به اتمام برسد اما این سرفصل اعتباری هنوز هیچ تخصیصی در کشور نداشته است. این محور ۱۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان و از محل ماده ۱۸۰ و توازن منطقه ای خارج از لایحه بودجه سال ۹۶ بودجه داشت که از این محل فقط دو میلیارد تومان به تازگی به صورت مشترک بین خراسان جنوبی و خراسان رضوی تخصیص یافت و باقی مانده نیز تخصیص نخواهد یافت.
به گفته این مسئول اگر ۳۴ میلیارد تومانی که از دیگر منابع به این پروژه اختصاص یافت محقق می شد قسمت اعظم مطالبات پیمانکاران قابل پرداخت بود و می توانستیم گام هایی برای ادامه عملیات اجرایی پروژه برداریم.
«مهدی جعفری» مجموع مطالبات پیمانکاران این پروژه را ۴۶ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این میزان مطالبات فقط مربوط به قطعه بیرجند و گناباد است اما این پروژه که شامل بیرجند تا فیض آباد و فیض آباد- فردوس- بجستان – راور است مطالبات ۱۰ پیمانکار مشغول به کار آن حدود ۹۰ میلیارد تومان است.
وی با طرح این موارد گفت: پرونده محور بیرجند – قاین در سال ۹۷ بسته نمی شود چون در لایحه بودجه امسال برای این محور ۲۱ میلیارد تومان اعتبار مصوب شده است که اگر محقق شود ۸۰ درصد عملیات اجرایی محور به سرانجام می رسد.
به گفته وی همه امیدها به منابع اعتباری خارج از لایحه بودجه یعنی همان ۳۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بود که از این منابع نیز فقط دو میلیارد تومان محقق شد.
آسفالت۱۱۸ کیلومتر دوبانده سازی
یکی دیگر از مسائل اساسی در حوزه راه های استان به احداث دوبانده ها برمی گردد و آن طور که مدیر کل راه و شهرسازی گفت: سال گذشته ۱۱۸ کیلومتر باند دوم در استان آسفالت شد که ۵۴ کیلومتر آن زیر بار ترافیک رفت.
وی اولویت اصلی سال ۹۷ را باز شدن ۶۴ کیلومتر باقی مانده از سال قبل اعلام کرد و افزود: ۱۰۷ کیلومتر نیز از شریان های مواصلاتی استان در حوزه دوبانده سازی آماده آسفالت است که امسال ۱۰۰ کیلومتر از این مسیرها آسفالت می شود.
این مقام مسئول به اقدام هایی که در حوزه احداث و به سازی محورهای مواصلاتی استان در سال قبل انجام شد نیز اشاره کرد و گفت: یکی از محورها طبس – یزد است که پنج کیلومتر آن آسفالت شد و هشت کیلومتر نیز در دست اجراست که پیگیری می شود امسال حدود ۱۲ کیلومتر باند دوم به بهره برداری برسد.
محور دیگر سه راهی روم – آفریز است که «جعفری» درباره آن اظهار کرد: ۱۲ کیلومتر از این مسیر آسفالت شده و در حال تکمیل است تا به زودی زیر بار ترافیک برود. به گفته وی از احداث محور باند دوم بیرجند – اسدیه، دو کیلومتر از ۱۶ کیلومتر اجرا شده باقی مانده است که به زودی این دو کیلومتر هم آسفالت می شود تا امسال ۱۶ کیلومتر به مردم تحویل شود. همچنین در محور بیرجند به زاهدان نیز حد فاصل مود پنج کیلومتر آماده آسفالت است که به زودی برای انجام این کار اقدام می شود و حد فاصل شوسف به نهبندان هم هفت کیلومتر آسفالت شده است که پیگیریم چهار تا پنج کیلومتر دیگر آسفالت و تکمیل شود و بتوانیم این قطعات را زیر بار ترافیک ببریم. علاوه بر این در محور خوسف به سه راهی راهداران سه پیمانکار مشغول به کارند که در حد فاصل خوسف تا روستای فدشک سه کیلومتر قیرپاشی شده است که به زودی آسفالت و تحویل مردم می شود.پروژه مهم دیگری که وی از آن نام برد محور میل ۷۸ به فراه افغانستان بود که از ۱۲۰ کیلومتر این مسیر ۶۰ کیلومتر آسفالت شده است و بعد از پنج سال توقف، سال گذشته عملیات اجرایی ۶۰ کیلومتر باقی مانده آغاز شد که ۱۰ میلیارد تومان اعتبار این پروژه فرامرزی نیز صددر صد تزریق شد.
«جعفری» با بیان این که سال قبل حدود ۲۵ کیلومتر زیرسازی محور قلعه کاه به سمت فراه از قطعه محور دوم انجام شد افزود: به زودی مناقصه ۱۵ کیلومتر دیگر آن نیز برگزار می شود.
به گفته وی به سازی و احداث ۶۰ کیلومتر باقی مانده از این محور به دلیل تاثیرگذاری آن در اقتصاد استان است که اگر به سرانجام برسد ترانزیت کالا به کشور افغانستان و آسیای میانه حدود ۴۰۰ کیلومتر کاهش می یابد.وی ادامه داد: این محور شرایط بسیار سختی دارد و برای تردد در همین ۶۰ کیلومتر باید رانندگان افغانی پنج تا شش ساعت در مسیر باشند.
وی با اشاره به این که امسال به سازی و احداث ۳۰ کیلومتر از مسیر در دستور کار است گفت: امسال نیز این محور ۱۰ میلیارد تومان اعتبار دارد که براساس مناقصه ای که برگزار شده ۲۵ میلیارد تومان فقط هزینه زیرسازی این محور فرامرزی استان است. این مسئول در ادامه به میزان تخصیص ریز اعتبارات محورهای مواصلاتی در حال اجرای استان اشاره کرد و گفت: در محور دیهوک – راور از ۱۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بودجه مصوب آن ۸۹ درصد تحقق یافت.
همچنین محور طبس به اصفهان نیز ۱۳۴ میلیارد تومان اعتبار مصوب داشت که این پروژه ۸۲ درصد تخصیص داشت. دیگر این که در محور تربت حیدریه – خواف –کالشور از شش میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان منابع مصوبی که داشت ۶۲ درصد محقق شد.
وی با بیان این که از ۸۶۰ میلیون تومان اعتبار سه راهی روم- آفریز نیز ۵۶ درصد محقق شد افزود: دوبانده سازی محور سربیشه به درح نیز دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار مصوب داشت که ۱۴ درصد آن جذب و به پروژه تزریق شد. به گفته وی از یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار مصوب راه قاین – حاجی آباد هم ۴۴ درصد تخصیص داشت. علاوه براین راه زابل- نهبندان چهار میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بودجه مصوب داشت که بیش از آن و ۱۱۳ درصد تحقق یافت.
«جعفری» اعتبار مصوب باند دوم بیرجند به زاهدان را پنج میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اعلام کرد که از این میزان ۱۹۴ درصد یعنی در مجموع ۱۱ میلیارد تومان تحقق پیدا کرد. همچنین باند دوم طبس به یزد ۴۹ میلیارد تومان اعتبار داشت که ۱۴ میلیارد تومان یعنی ۲۸ درصد آن جذب و به پروژه تزریق شد. به گفته وی اعتبار راه طبس- بشرویه نیز سال قبل۵۵۰ میلیون تومان بود که ۳۶ درصد تخصیص یافت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا