سیاسی

واکسیناسیون تکمیلی فلج اطفال برای کودکان زیر ۵سال از شنبه+جزئیات

به گزارش نسیم قائن ،دکتر سید محسن زهرایی از انجام عملیات واکسیناسیون تکمیلی فلج اطفال در تاریخ ۱۸ تا ۲۰ فروردین خبر داد و اظهار داشت: نوبت دوم عملیات ایمن سازی تکمیلی فلج اطفال با استفاده از واکسن خوراکی فلج اطفال از ساعت ۸ صبح روز ۱۸ فروردین تا ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ در سراسر کشور انجام می شود و نزدیک به یک میلیون و یکصد هزار کودک زیر ۵ سال صرف نظر از کامل بودن سابقه ایمن سازی، در طی این هفته مجدد واکسینه می شوند.
رئیس اداره بیماریهای قابل پیشگیری با واکسن افزود: نوبت اول این عملیات در مناطق جنوبی کشور در تاریخ ۸- ۵ اسفند ۱۳۹۶ با پوشش کامل انجام شد.
زهرایی عنوان کرد: بیشترین خطر بازگشت بیماری فلج اطفال در استانهای هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان است لذا در تمام مناطق شهری و روستایی این استانها (مناطق تحت پوشش دانشگاههای علوم پزشکی هرمزگان، جیرفت، بم، ایرانشهر، زاهدان و زابل) عملیات خانه به خانه انجام می شود و در سایر شهرستان ها، عملیات فقط در مناطق پرخطر تعیین شده انجام می شود.
وی شاخص های تعیین مناطق پرخطر را تمام مهاجرین خارجی که در اردوگاهها و یا خارج از اردوگاهها اقامت دارند، تمام خانوارهای ساکن در کلنی ها و محل تجمع عمده مهاجرین خارجی، تمام نقاط (شهرستان – شهرک – کلنی و …..) که به تشخیص معاونین بهداشت پوشش OPV3 کمتر از ۹۵ درصد دارند، تمام مناطق تحت پوشش تیم های سیار، تمام کودکان زیر ۵ سالی که احتمالاً همراه مادران خود در زندان ها اقامت دارند، اعلام کرد.
به گزارش وزارت بهداشت-زهرایی تصریح کرد: برای دستیابی به هدف پوشش کامل عملیات در مدت زمان تعیین شده علاوه بر تمام ظرفیت کارکنان بهداشتی مرتبط از کمک داوطلبین سلامت و سایر نیروهای کمکی آموزش دیده استفاده خواهد شد.
رییس اداره بیماریهای قابل پیشگیری با واکسن گفت: تعداد ۳۰ هزار نفر نیروی انسانی عملیات را اجرا و پشتیبانی می کنند. واکسن مورد استفاده توسط موسسه واکسن و سرم سازی رازی تهیه و تامین شده است.
زهرایی با بیان اینکه دو نوبت عملیات یاد شده با هزینه حدود ۳٫۵ میلیارد تومانی انجام می شود، عنوان کرد: در طی این عملیات همه کودکان زیر ۵ سال شامل ایرانی و یا غیر ایرانی که در کشور حضور دارند واکسن تکمیلی فلج اطفال را دریافت می کنند.
وی گفت: در تمام شهرستانها و مناطقی که عملیات واکسیناسیون تکمیلی فلج اطفال به شکل خانه به خانه انجام می شود ، اطلاع رسانی قبلی توسط مراکز بهداشتی انجام شده و تیم های بهداشتی همراه با کارت شناسایی معتبر قطره خوراکی واکسن فلج اطفال را تجویز خواهند کرد.
وی در پایان از هموطنان و خانواده های ساکن در مناطقی که با اعلام قبلی مراکز بهداشت شهرستان عملیات واکسیناسیون انجام می شود، تقاضا کرد حداکثر همکاری با تیم های بهداشتی را انجام دهند تا به هدف نهایی که ریشه کنی جهانی این بیماری و سلامت کودکان است رسیده شود.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا