سیاسی

هلی‌برن داعشی‌ها توسط آمریکا؛ افزایش تحرکات تروریست‌ها در سوریه همزمان با تهدیدهای واشنگتن

به گزارش نسیم قائن ، به نقل از روسیاالیوم، گروه موسوم به «دیده‌بان حقوق بشر سوریه»، که مقر آن در لندن است، اعلام کرد گروه تروریستی داعش در غرب رود فرات واقع در حومه شرقی دیرالزور، استحکامات و مواضع خود را تقویت و نیروهای خود را بازیابی کرده است.
این مرکزِ وابسته به معارضان سوری خاطرنشان کرد داعش دست به حملات جدیدی علیه نیروهای سوریه در بادیه (صحرا) المیادین، واقع در غرب رود فرات زده است.
منبع مذکور با اشاره به درگیری‌های شدید میان نیروهای ارتش سوریه و عناصر گروه داعش در بادیه البوکمال، حومه دیرالزور و جنوب دمشق، خاطرنشان کرد «با وجود پایان حضور داعش در غرب رود فرات، در ۶ دسامبر ۲۰۱۷، ولی عناصر این گروه تروریستی با اجرای عملیات تروریستی و حملات غافلگیر کننده در بادیه دیرالزور و حومه منطقه حمیمه واقع در حومه شمال شرقی حمص، سعی در ضربه زدن به ارتش سوریه و همپیمانانش دارند. این تحرکات در حالی‌ است که ارتش سوریه حملاتی را در محورهایی در بادیه السخنه و دیگر مناطق نزدیک به مراکز تجمع تروریست‌های داعشی صورت می‌دهند».
این مرکز مدعی شد که این حملات «نشان می‌دهد داعش همچنان قدرت دارد و می‌تواند دست به حملاتی بزند و تلفات بیشتری را در صفوف ارتش سوریه و نیروهای همپیمان آن وارد کند».
از سوی دیگر، خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد که واشنگتن و ائتلاف مدعی مبارزه با داعش «عناصر باقی‌مانده» در منطقه الشرقیه در سوریه را با هدف بازسازی شبه‌نظامیان مسلح تحت اسامی جدید وابسته به خود گرد می‌آورند تا آنها را برای اجرای برنامه‌ها و جاه‌طلبی‌های خود برای سرقت و غارت ثروت سوریه، به‌کار بگیرد.
سانا به‌نقل از اهالی حومه جنوبی الحسکه، از انجام هلی‌برن ارتش آمریکا در دوشنبه‌شب برای انتقال شماری از عناصر خارجی گروه تروریستی داعش از منطقه «تل الشایر» در جنوب شرقی شهر «الشدادی»، خبر داد.
به‌گفته این منابع، عملیات تخلیه این داعشی‌ها در ایستگاه «محروقات الشیخ» واقع در منطقه تل الشایر انجام شد و جنگنده‌های ائتلاف در اقدامی نمایشی و با هدف وانمود کردن انجام عملیات ضدتروریستی، پس از برخاستن و ترک منطقه دست به تیراندازی‌های صوری زدند در حالی که سه نفر از فرماندهان عراقی داعش را به‌همراه‌ خانواده‌های‌شان به منطقه‌ای نامعلوم منتقل کردند.
این نخستین بار نیست که ارتش آمریکا دست به هلی‌برن‌هایی برای انتقال و نجات داعشی‌ها می‌زند. در ۲۸ دسامبر گذشته، بالگردهای ارتش آمریکا طی عملیاتی شماری از سرکردگان ارشد داعش را از استان دیرالزور به استان الحسکه منتقل کردند.
انتهای پیام/*

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا