سیاسی

نگاهی به عملکرد رسانه‌ای نماینده قاینات و زیرکوه در پاسخگویی به منتقدان و مخالفان:سکوت، چاره کار نیست

به گزارش نسیم قائن به نقل از طنین قاینات، از زمان پایان انتخابات مجلس دهم که با پیروزی و راهیابی آقای فلاحتی به مجلس همراه بود، به‌دلیل شرایط و جو ویژه سیاسی قاینات، شاهد وضعیت خاص و پیچیده‌ای در قاینات بوده‌ایم که از کم و کیف آن آگاه هستیم.
در طول این مدت منتقدان و مخالفان آقای فلاحتی از طیف‌ها و گروه‌های مختلف، به‌صورت پیوسته و مرتب و بدون وقفه با رصد اقدامات، عملکرد و… آقای فلاحتی در کسوت نماینده قاینات و زیرکوه، نسبت به‌ آن به‌صورت‌های گوناگون به‌خصوص در فضای مجازی و سطح جامعه واکنش نشان داده‌اند که بازتاب‌های خاص خود را نیز در سطح افکار عمومی و عامه مردم داشته است.
واکنش نماینده قاینات و زیرکوه:در مورد تمامی این مسائل اما بیشتر سکوت و پرهیز از واردشدن به مجادلات مستقیم بوده است. امری که در نگاه اول و البته برای ماه‌های ابتدایی شروع به‌کار وی، امری طبیعی و استراتژی مناسبی به‌نظر می‌رسید.
البته آقای فلاحتی در این مدت در مورد بسیاری از مسائل کلان ملی و کشوری و حتی استانی در مصاحبه‌های گوناگون با رسانه‌های مختلف، خبری از دیدگاه خود به‌عنوان یکی از منتقدین و مخالفین دولت اظهارنظر کرده است.اما در مقابل این حجم از اظهارنظرها و مصاحبه‌ها، حجم مصاحبه‌های وی حداقل در رسانه‌ها، در مورد مسائل محلی مربوط به قاینات کمتر بوده است. البته تأکید می‌کنیم، نمی‌توان گفت که وی نسبت به مسائل محلی بی‌تفاوت بوده است، اما در مقایسه این دو مقوله با هم، چنین نتیجه‌ای به‌دست می‌آید.
در این نوشتار قصد نقد و تحلیل این رویکرد نماینده قاینات و زیرکوه و آثار و نتایج آن را نداریم. اما باید در مورد اثرات این امر در سطح جامعه و افکار عمومی نکاتی را متذکر شد. همان‌گونه که ذکر شد، منتقدان در مورد آقای فلاحتی مسائلی را مطرح می‌کنند که طیف متنوعی از مسائل، از اقدامات و پیگیری‌های وی در مورد مسائل منطقه تا موضع‌گیری‌ها و مصاحبه‌های وی در مورد مسائل مختلف تا برخی اقدامات وی و حتی پاره‌ای امور شخصی مربوط به وی را در بر می‌گیرد که باتوجه به جو به‌شدت سیاسی قاینات، امری نو و تعجب‌آور هم نیست و در دوره‌های قبلی نیز برای نمایندگان قبلی حتی با شدت و حدت بیشتری نیز وجود داشته است. اما سکوت آقای فلاحتی در این موارد، اول نکته‌ای را که می‌تواند به ذهن متبادر کند، این است که شاید وی اصلاً اعتنا و توجهی به مقوله پاسخگویی به پرسش‌ها و سؤالات منتقدان و مردم و یا مسائلی که به هردلیل از جانب مخالفین وی مطرح می‌شود را ندارد، که این شاید به‌نوعی گریزان‌بودن وی را از پاسخگویی و شفاف‌سازی به ذهن برخی متبادر کند که شایسته نیست.
ازسویی، برخی مسائل ازسوی منتقدین و مخالفین در مورد پیگیری‌ها و اقدامات نماینده در مورد پروژه‌های عمرانی و طرح‌ها و… در حوزه‌های مختلف بیان می‌شود و ازطرف دیگر، آنان مرتب این اقدامات را با اقدامات سایر نمایندگان در سطح استان مقایسه می‌کنند و از آن نتیجه‌گیری می‌کنند که در این زمینه‌ها قاینات دچار عقب‌ماندگی‌های بسیاری شده است. این امر خود به خود یأس و سرخوردگی را در میان مردم به‌دنبال دارد و از طرفی برای سایر کسانی که از خارج شهرستان هستند و قصد حضور و سرمایه‌گذاری در سطح منطقه را دارند، تردید آفرین خواهد بود و به‌نوعی می‌تواند به عاملی برای عدم حضور و گریز آنان تبدیل گردد.
حتی در مورد مسائل و مواردی که در حوزه‌های کاملاً شخصی و خصوصی در مورد آقای فلاحتی مطرح می‌گردد نیز باید گفت، اگرچه از منظر شخصی این به خود آقای فلاحتی مربوط است که چه واکنشی نشان دهد اما از منظر شخصیت حقوقی، وی به‌عنوان نماینده قاینات و زیرکوه و این که آقای فلاحتی در هرحال برای افراد و گروه‌ها و نیروهای خارج از شهرستان و استان به‌عنوان ملاکی برای قضاوت در مورد کل شهرستان مطرح است و جایگاه نمایندگی قاینات و زیرکوه نباید مورد خدشه و هجمه قرار گیرد، لزوم پاسخگویی به این مسائل به‌شدت احساس می‌شود. از این‌رو به نظر می‌رسد آقای فلاحتی باید به‌صورت شفاف‌تر و صریح‌تر و روشن‌تر به بسیاری از پرسش‌ها، ابهامات و مسائل گوناگونی که پیرامون عملکرد و اقدامات‌شان مطرح می‌گردد، پاسخ دهد و با توجیه این‌که به‌دنبال تنش و درگیری و… نیستند، نباید از این امر چشم‌پوشی شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا