سیاسی

نهضت سوادآموزی هیچ اقدام عملیاتی برای ریشه‌کنی بیسوادی نداشته است

به گزارش نسیم قائن ، سیدمحمدباقر عبادی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت٬ با انتقاد از آمار نگران کننده بیسوادی در کشور، گفت: عملکرد سازمان نهضت سوادآموزی در چند سال اخیر به هیچ وجه مطلوب نبوده و تا به حال نیز گزارشی از فعالیت‌های خود به مجلس ارایه نکرده است.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ریشه‌کن کردن بیسوادی باید اولویت اصلی وزارت آموزش و پرورش و همچنین سازمان نهضت سوادآموزی باشد٬ افزود: متاسفانه عملکرد سازمان نهضت سوادآموزی و وزارت آموزش و پرورش در خصوص این موضوع طی ۱۰ سال اخیر به هیچ وجه مطلوب نبوده است.
این نماینده مردم در مجلس نهم٬ با تاکید بر اینکه کمیسیون آموزش مجلس به جد پیگیر چرایی رشد آمار بیسوادی در کشور است٬ تصریح کرد: متولی اصلی رفع بیسوادی در کشور سازمان نهضت سوادآموزی بوده که تا به حال هیچ همکاری با مجلس نداشته و هیچ اقدام عملیاتی نیز برای ریشه کن کردن بیسوادی نکرده است.
وی با یادآوری آمارهای منتشر شده از سوی برخی مراکز در خصوص تعداد بیسوادان٬ گفت: آمار دقیقی از تعداد بیسوادان در کشور وجود ندارد اما نمی‌توان سهم مشکلات اقتصادی را در ایجاد وقفه در ادامه تحصیل افراد و یا شروع تحصیل آنان نادیده گرفت.
عبادی با بیان اینکه داشتن حداقل سواد برای هر فردی برای زندگی در جامعه ضروری است٬ افزود: دولت باید بداند برای رسیدن به توسعه و دور شدن از عقب‌افتادگی باید امکانات لازم برای تحصیل رایگان افراد را فراهم کند.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی٬ یادآور شد: با توجه به رشد علوم و همچنین قرار گرفتن در عصر ارتباطات باید هر فردی از حداقل‌های آموزشی و تحصیلات ابتدایی برخوردار باشد تا بتوان به آینده کشور امیدوار بود.
گفتنی است؛ بر اساس مرکز سرشماری آمار، ۱۴ درصد افراد بالای شش سال و ۷ درصد گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال در کشور بیسواد هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا