سیاسی

مردم همواره شورای نگهبان را حافظ نظام و انقلاب می دانند/شورای نگهبان نیازمند ابزار و سازکار جهت نظارت دقیق است

به گزارش نسیم قائن ، به مناسبت ۲۶ تیرماه سالروز تاسیس شورای نگهبان جمعی از فعالان انتخابات با امام جمعه شهر قاین دیدار کردند .
در ابتدای این دیدار صادقی رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات با گرامیداشت چهل سالگی شورای نگهبان با استناد به فرمایش مقام معظم رهبری ، شورای نگهبان را چشم بینای نظام و انقلاب دانست و گفت عملکرد شورای نگهبان در طول این ۴۰ سال بگونه ای بوده است که آحاد جامعه با هر گرایش سیاسی به این نهاد مهم و تاثیر گذار اعتماد دارند و آن را حافظ مصالح نظام و انقلاب می دانند .
صادقی با اشاره به شکل گیری این نهاد نظارتی خاطر نشان کرد حضرت امام راحل عظیم الشان در اول اسفند ۵۸ فقهای شورای نگهبان را منصوب نمودند و تعیین حقوقدانان این شورا به زمان تشکیل مجلس شورای اسلامی موکول شد . اولین دوره مجلس شورای اسلامی در ۷ خرداد ۵۹ تشکیل شد و پس از آن انتخاب حقوقدانان در دستور کار مجلس قرار گرفت و نهایتا ۶ نفر حقوقدانان شورای نگهبان در ۲۳ تیرماه با رای نمایندگان انتخاب شدند و متعاقب آن در۲۶ تیرماه همان سال، شورای محترم نگهبان بطور رسمی و قانونی فعالیتش را آغاز کرد .
رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شهرستان قاینات با اشاره به نقش و فلسفه ی وجودی دفاتر نظارت در استانها و شهرستانها گفت همانگونه که در وزارت کشور ، استانداریها و فرمانداریهای سراسر کشور پستها و واحدهای مرتبط با انتخابات وجود دارند که در طول سال برای ارتقای کیفیت اجرا انتخابات و توانمند سازی بخش اجرایی انتخابات تلاش و برنامه ریزی می کنند شورای نگهبان نیز برای اینکه بتواند نظارتی موثر ، منصفانه و دقیق بر فرایند انتخابات داشته باشد نیازمند ابزارها و ساز و کارهایی است که در طول سال این توانمندی را تقویت کند و مجموعه ی اقداماتش را به ایام انتخابات محدود نکند .
علی محمد صادقی در بخش پایانی سخنانش با ترسیم وضعیت فعلی جامعه و شیوع بیماری کرونا تصریح کرد سال آینده سال انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا است که پیش بینی می شود در خرداد ۱۴۰۰ برگزار شود و یقینا با محدودیتهای مواجه خواهیم بود و طبق توافق بعمل آمده بین وزارت کشور و شورای نگهبان در برخی استانهای کشور که انتخابات مجلس به دور دوم کشیده شد مقرر گردیده امسال ( ۲۱ شهریور ۹۹ ) این انتخابات برگزار شود که شیوه ی این انتخابات می تواند بعنوان پایلوت تکلیف را برای انتخابات سال آتی روشن کند.
در ادامه کریمی فرماندار و رئیس حوزه انتخابیه شهرستان قاینات و زیرکوه ضمن تبریک سالروز تاسیس شورای نگهبان و ابراز خرسندی از تعاملات سازنده بین نظارت و اجرا به برخی از خلاء های قانونی اشاره کرد و گفت باید برخی قوانین از جمله فرایند ثبت نام داوطلبان تغییر کند باید سازوکاری پیش بینی شود که از ورود بی ضابطه ی افراد به عرصه انتخابات جلوگیری شود تا شاهد رد صلاحیتهای گسترده در هیاتهای اجرایی و نظارت نباشیم.
فرماندار قاینات در بخش دیگری از سخنان خویش ، با ذکر مولفه های اصلی انتخابات ، به موضوع مشارکت مردم اشاره کرد و گفت کاهش مشارکت مردمی یک آسیب جدی است و از هم اکنون باید تلاش کنیم خصوصا در روستاها مردم را متقاعد کنیم که برای شورای اسلامی ثبت نام کنند.
حجه الاسلام رحمانی امام جمعه شهر قاین بعنوان سخنران پایانی این مراسم با تبریک سالروز تاسیس شورای نگهبان برای مجموعه ناظرین شهرستان آرزوی توفیق نمود.
امام جمعه قاین با اشاره به تجلی حاکمیت الهی در اصول قانون اساسی تصریح کرد اصل حاکمیت الهی بدین معناست که حاکم اصلی خداوند است و اوست که مالک و مدبر عالم هستی است و احکام الهی در سراسر قانون اساسی تبلور یافته است و در چنین جامعه ای ولی فقیه جامع الشرایط مجری احکام خداوند است .
حجه الاسلام رحمانی در بخش پایانی سخنانش خاطر نشان کرد در زمان مشروطه نیز فقها نقش اساسی، در انطباق قوانین با شرع مقدس را ایفا می کردند و فلسفه ی تشکیل شورای نگهبان و حضور فقها و حقوقدانان برجسته در این شورا مانع هرگونه انحراف در قوانین می باشد .
در پایان این دیدار با اهدای لوح تقدیر از فعالان انتخابات گذشته تجلیل شد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا